نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

 کدام پادشاهان و رجال ايراني در کربلا دفن شدند؟ 

 از ديرباز شاهان و رجال سياسي و فرهنگي کشورمان علاقه داشتند که پس از مرگ در کنار ضريح اباعبدالله و کربلا دفن شوند.پايگاه خبري پارسينه به نقل از يک منبع عراقي، نام تعدادي از رجال و شاهان ايراني که در کربلا و کنار حرم مطهر اباعبدالله مدفون هستند را مشخص کرده است، هر چند به نظر مي‌رسد سياهه رجال ايراني مدفون در کربلا بسيار بيشتر از اين نام‌ها باشد.

پادشاهان آل‌بويه

پادشاهان آل‌بويه قديمي‌ترين پادشاهان دفن شده در حائر حسين هستند. بسياري از اين اميران شيعه در توسعه، بازسازي و تزيين حرم امام حسين (عليه‌السلام) و ديگر امامان شيعه نقش مؤثري داشتند. چند تن از آنان در داخل بقعه‌اي در صحن کوچک خاک شده‌اند. در زمان‌هاي پيشين، بقعه‌اي بر فراز قبر آنان وجود داشت که در ميان مردم به بقعه آل‌بويه شهرت داشت. در 1268 ه.ق عبدالرسول خالصي به دستور رييس اوقاف وقت عراق اين بقعه و آثار تاريخي آن را تخريب کرد.

پادشاهان و رجال قاجار

مظفرالدين شاه قاجار

وي از پادشاهان قاجار است که فرمان مشروطيت را در 1324 ه.ق صادر کرد و در‌‌ همان سال از دنيا رفت. بر اساس وصيت‌اش او را در کربلا به خاک سپردند. قبر مظفرالدين شاه داخل رواق فقيهان يا رواق پادشاهان است و روي آن با موزائيک فرش شده است.

محمدعلي شاه

محمدعلي شاه فرزند مظفرالدين شاه از پادشاهان دوره قاجار و از مخالفان مشروطه است که به سبب به توپ بستن مجلس شوراي ملي شهرت دارد. وي در 1341ه.ق از دنيا رفت و در کنار قبر پدرش دفن شد. اين قبر نيز با موزائيک فرش شده و اثري از خود قبر نيست.

احمد شاه

احمد شاه فرزند محمد‌علي شاه و آخرين پادشاه سلسله قاجار است که در دوران وي کودتاي 1299 رضاخان به وقوع پيوست. او در 1348 ه.ق از دنيا رفت و در کنار قبر پدرش به خاک سپرده شد. روي قبر وي را با موزائيک فرش کرده‌اند.

اميرکبير

ميرزا تقي‌خان هزاوه‌اي مشهور به اميرکبير، صدراعظم معروف و شهير عصر ناصرالدين شاه است که به دستور وي در 1298 ه.ق در حمام فين کاشان به قتل رسيد و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. در کنار قبر وي فرزندش ساعدالملک و برادرش ميرزا حسين‌خان دفن شده‌اند.

سلطان حمزه ميرزا صفوي

حمزه ميرزا فرزند شاه اسماعيل صفوي از شاعران و اديبان عصر صفوي بود. وي در 997 ه.ق در اردبيل از دنيا رفت و در داخل حرم امام و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. حمزه ميرزا ديوان شعر و کتابي در سلسله انساب و شرح حال شاعران و عالمان از خود به يادگار گذاشت.

ميرزا شفيع خان مازندراني صدر اعظم

وي از صدراعظم‌هاي عصر قاجار است که در 1224ق درگذشت و در رواق پادشاهان دفن شد.

ميرزا موسي وزير

ميرزا موسي‌خان وزير طهران از حکمرانان عصر ناصري در ايواني در سمت جنوبي صحن به خاک سپرده شده است.

معيرالممالک

دوستعلي‌خان معيرالممالک، رييس ضرابخانه و امور دارايي عصر ناصري، در داخل رواق دفن است. قبر او در اتاقي کوچک و آينه کاري شده قرار دارد.

حاجي ميرزا آغاسي

از وزيران عصر محمد شاه قاجار است. او را در رواق پادشاهان به خاک سپردند.

ظل‌السلطان

ظل‌السلطان فرزند ناصرالدين شاه و حاکم اصفهان در عصر ناصري و مظفري است. قبر وي در رواق پادشاهان قرار دارد.

زاهدالدين شاه

شاهزاده هندي، برادر محمد نجف ميرزا، به همراه چند تن از شاهزاده‌هاي هندي معاصر هند در رواق جنوبي دفن شده و مقبره کوچک آنان با آينه تذهيب شده است. معروف‌ترين آن شاهزاده‌ها، غير از زاهدالدين شاه، سلطان برهان نظام شاه پسر سلطان احمد هندي است که در 961 ق در هند از دنيا رفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان