نسخه شماره 3100 - 1391/10/12 -

 هواي تهران در آستانه اضطرار
 اجراي طرح زوج و فرد از درب منازل 
 مدارس ابتدايي تهران تعطيل شد

 در پي افزايش آلاينده‌ها و آلودگي هوا مهدهاي کودک، پيش‌دبستاني و دبستان‌هاي مناطق 22 گانه شهر تهران، شهر ري و شميرانات در روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه 12 و 13 دي ماه جاري تعطيل شد.

به گزارش ايسنا، کميته هشدار آلودگي هواي تهران، با توجه به افزايش غلظت آلودگي هوا به علت وجود ذرات معلق کمتر از 5/2 ميکرون با تعطيلي مهدهاي کودک، مراکز پيش‌دبستاني و مدارس ابتدايي مناطق 22گانه شهر تهران در روزهاي ياد شده موافقت کرد.

در اين جلسه همچنين عنوان شد که مسولان و مديران ادارات و نهادهاي دولتي با توجه به تعطيلي مهدهاي کودک، پيش دبستاني و دبستانها با مرخصي کارمندان و کار در منزل آنها موافقت کنند. همچنين بر اساس تصميم اين کميته، از روز سه‌شنبه تا پايان هفته طرح زوج و فرد طي روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه از در منازل اعمال خواهد شد. بر اين اساس در روزهاي ياد شده تنها خودروهاي داراي آرم طرح ترافيک، مجاز به تردد هستند. در اين جلسه همچنين فروش طرح ترافيک روزانه طي امروز و ‌فردا (سه شنبه و چهارشنبه) ممنوع اعلام شد و با توجه به اينکه وارونگي هوا تا روز يکشنبه ادامه خواهد داشت در روز جمعه وضعيت هوا از سوي اداره کل هواشناسي استان بررسي و درباره اقدامات روزهاي شنبه و يکشنبه تصميم‌گيري خواهد شد. از سوي ديگر با توجه به گزارشات اعلام شده در کميته هشدار آلودگي هوا، شاخص کيفيت هواي تهران به مرز 180 رسيد که شرايط «هشدار» محسوب مي‌شود و بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي سالخوردگان و بيماران قلبي ريوي از تردد در سطح شهر خودداري کنند. بر اساس اين گزارش همچنين تردد در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه براي کودکان وگروه سني حساس نامناسب بوده و طبق توصيه مسئولان بهداشتي اين افراد نبايد در مراکز شهر تردد داشته باشند.

به گزارش ايسنا طبق اعلام سازمان کنترل کيفيت هوا ايستگاه‌هاي شمال شهر آلوده‌تر از ايستگاه‌هاي جنوبي بوده و اين آلودگي در ايستگاه‌هاي اقدسيه، دروس و پاسداران با ميزان بالا گزارش شده در حالي که منطقه 15 پايين‌ترين غلظت آلودگي هوا را داشته‌ايم.

بر اساس يکي ديگر از مصوبات اين جلسه، طي روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه ممنوعيت فعاليت کارگاه‌هاي شن و ماسه شهر تهران بويژه در غرب و جنوب غرب تهران اعمال مي‌شود. همچنين کارگاه‌هاي صنعتي که داراي پتانسيل آلودگي بالايي نيز هستند در اين مدت حق فعاليت ندارند.

مدير روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد که تعطيلي روزهاي سه شنبه و چهارشنبه مختص مدارس ابتدايي شهر تهران است و اين تعطيلي شامل ادارات آموزش و پرورش شهر تهران نمي شود.

هواي آلوده تقصير گرد و خاک است

تشديد آلودگي هوا در تهران در حالي است که محمدجواد محمدي زاده، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست معتقد است آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ بيشتر متاثر از گرد و غبار و ذرات معلق در هواست. محمدي زاده دراين باره اينکه کيفيت بنزين تا چه ميزاني بر آلودگي هوا تاثير دارد، به پايگاه اطلاع رساني دولت گفت: آلودگي هوا در حد کمي متاثر از نوع و کيفيت سوخت مصرفي است. گرد و غبار و ذرات معلق در هوا تاثير زيادي در آلودگي دارند که بخش اعظم آن مربوط به کشورهاي همسايه غربي است. رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: در اين رابطه حدود 3 ماه پيش با کشور عراق مذاکراتي داشتيم که قرار شد به صورت جدي اقداماتي را در بهبود وضعيت و مبارزه با گرد و غبار انجام دهد و اين اراده جدي وجود دارد تا از ابتداي 2013 کار خودشان را آغاز کنند.

اين درحالي است که چندي پيش علي محمد شاعري، قائم مقام سازمان محيط زيست گفت: آلودگي هوا دو عامل مهم دارد؛ سوخت و خودروها. اين دو عامل اگر نامطلوب و با استاندارد پايين باشند، 70 تا 80 درصد در آلودگي محيط تأثيرگذارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان