نسخه شماره 3100 - 1391/10/12 -

 وحيد هاشميان:
 اگر آن توپم گل نمي‌شد، الان کسي از موفقيت دادکان نمي‌گفت 

 وحيد هاشميان از توپي مي گويد که سال 2005 گل کرد و ايران به جام جهاني رفت.

به گزارش خبرآنلاين؛ بازي هاي دور اول انتخابي جام جهاني 2006 آلمان سال هاست که فصل مشترکي ست براي منتقدان ، موافقان و مخالفان دادکان تا دعوت از دو ستاره وقت تيم ملي را به سود خود سند بزنند و آن افتخار را به سود خود مصادره کنند. از محمد دادکان که هميشه مي گويد:« ديدم تيم ملي نياز به همدلي دارد ، تلفن را برداشتم و زنگ زدم به وحيد هاشميان و خداد عزيزي . آنها به تيم ملي برگشتند ، تيم تکميل شد و رفتيم از آن گروه بالا. مسئول فدراسيون بايد اينگونه تصميم گيري کند.»

او درحالي بارها اين گفته را طرح کرده و بسياري از اهالي فوتبال دادکان را براي اين انتخاب مي ستايند که محسن مهرعليزاده بارها در گفت و گوهايش مطرح کرده:« من از دادکان خواستم برانکو را به تيم ملي برگرداند. با خواست ما بود که خداداد عزيزي و وحيد هاشميان به تيم ملي برگشتند و تيم به جام جهاني رفت. »

اين گفته اي است که علي کفاشيان هم بارها در شرايط سخت که از سوي رسانه ها تحت فشار قرار گرفته و دوران محمد دادکان به عنوان دوره خودمختار فوتبال برايش مثال زده شده ، به طعنه نقل شده است. حالا اما روايتي جديد از آن قصه را اين بار وحيد هاشميان در گفت و گو با ايسنا طرح مي کند. گفته هايي جالب که مي تواند موجي در فوتبال ايران طرح کند. فوتبال ايران که متاسفانه حافظه تاريخي اش خيلي هم قوي نيست؛«اگر جواب اين سوال را بدهم خيلي از دوستي‌ها به هم مي‌خورد. البته من ترس ندارم که جواب کسي را بدهم. آدم بايد واقعيت را بگويد. سياست‌مداري کار دست آدم مي‌دهد. وقتي در هامبورگ بودم با اشتوتگارت بازي داشتم که 90 دقيقه براي هامبورگ بازي کردم و عملکرد خوبي هم داشتم. تيم ملي من را به ژاپن برد اما يک دقيقه هم بازي نکردم و در تمرين‌هاي تيم عضلات شکمم پاره شد و 6 ماه از فوتبال دور شدم. در آن زمان اين قانون وجود داشت که فقط سه بازيکن غيراروپايي مي‌توانستند در ترکيب تيم باشند. به همين خاطر من خيلي ضرر کردم. دوباره بعد از آن هم من را دعوت مي‌کردند و برمي‌گشتم. به اضافه اينکه بايد قبول کنيم تيم ملي در گذشته در خدمت پرسپوليس و استقلال بود و حتي تعويض‌هايي که انجام مي‌شد هم روي همين معيار بود. دو بازيکن نخودي هم هميشه از تيم‌هاي شهرستاني و پاس و ... بودند. اما زماني متوجه شدم که اين شرايط به سود من نيست و من هم نمي‌توانم به ايران کمک کنم، گفتم ديگر به تيم ملي نمي‌آيم. بعد از آن فدراسيون اعتراض کرد و به فيفا شکايت کرد و نزديک بود که من را محروم کنند. آن زمان اينقدر اينترنت رواج نداشت و نمي‌شد همه چيز را گفت. مثلا من بعد از چند سال آقاي دانشور را ديدم و او به من گفت که 'اصلا از شما شکايت نکرده‌ام و فقط 'مهر' من را روي نامه زده‌اند' در صورتي که هنوز آن نامه را در خانه‌ام در هامبورگ دارم و امضاي خود دانشور زير آن وجود دارد. از آنجا که ديگر نمي‌خواستم به تيم ملي بيايم مجبور بودم به فيفا نامه بزنم و اعلام کنم ديگر در تيم ملي بازي نمي‌کنم. در غير اين صورت اين داستان پشت سر هم تکرار مي‌شد و امکان محروميت من وجود داشت. به همين خاطر اين نامه را به فيفا و فدراسيون فوتبال آلمان دادم. اما در مقطعي ديدم که تيم ملي کشورم وضعيت خوبي ندارد و به ويژه دارد به عرب‌ها مي‌بازد.

وظيفه‌ام بود و آمدم براي تيم ملي بازي کردم. نه تلفن دادکان تاثير داشت نه کس ديگري. پيش وجدان خودم گفت بايد به تيم ملي کمک کنم. اگر دادکان هم زنگ نمي‌زد من اين کار را انجام مي‌دادم. دادکان هم به خاطر تيم ملي ايران و مديريت خودش زنگ زد و به خاطر من نبود. من را که دوست نداشت. چون اگر من را دوست داشت الان که 6 ماه است از فوتبال خداحافظي کرده‌ام يک بار زنگ مي‌زد و حال من را مي پرسيد. آن گل باعث شد خيلي‌ها نجات پيدا کنند. شايد اگر آن توپ گل نمي‌شد بعد از باخت جوانان و اميدها همه چيز منفي مي‌شد و کارنامه کاملا ناموفق مي‌شد. من دادکان را خيلي دوست دارم. مدير خوب و شجاعي بود اما اگر من آمدم به خاطر او نبود بلکه به خاطر کشورم بود. اصلا اگر بگويم به خاطر دادکان آمده‌ام که حرف زشتي است و خودم را زير سوال برده‌ام.»شايد بازي هاي دور اول انتخابي جام جهاني 2006 آلمان را از ياد برده باشيد. جايي که محمد دادکان به برانکو ايوانکوويچ مرخصي دائمي داده بود و تيم ملي با زوج همايون شاهرخي و حسين فرکي با باخت به اردن در آستانه حذف بود.با اين وجود در دو بازي اخر بود که با فشار افکار عمومي، مداخله محسن مهرعليزاده رئيس وقت سازمان تربيت بدني و موافقت محمد دادکان، براي دو بازي ملي آخر ايران، خداداد عزيزي و وحيد هاشميان به تيم ملي دعوت شدند و در دقايق پاياني بازي با قطر بود که پاس خداداد را وحيد هاشميان گل کرد تا تيم ملي خيلي زود از گردونه رقابت هاي جام جهاني حذف نشود و در مرحله دوم صعودي مقتدرانه داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان