نسخه شماره 3100 - 1391/10/12 -

 در آستانه سي‌ويکمين جشنواره تئاتر فجر
 جاي نمايشنامه‌نويسان صاحب‌نام در جشنواره خالي است 
 چيستا يثربي از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف داد

 سي و يکمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در حالي اسامي آثار پذيرفته شده در چند بخش را اعلام کرد که در بين اين آثار نام بسياري از نمايشنامه‌نويسان صاحب‌نام تئاتر ايران و آثار جديدي از آن‌ها به چشم نمي‌خورد. به گزارش خبرنگار مهر، جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در برخي دوره‌هاي خود شاهد حضور هنرمندان جوان و مستعدي بود که به عنوان چهره‌هاي نمايشنامه‌نويسي و کارگرداني تئاتر حرفه‌اي معرفي و شناخته شدند. بخش اعظمي از اين هنرمندان بدنه اصلي تئاتر حرفه‌اي ايران را شکل داده‌اند.

اتفاقي که در چند دوره اخير جشنواره تئاتر فجر رخ داد اين بود که کمتر شاهد معرفي نيروهاي جوان و مستعد توسط اين رويداد مهم تئاتري بوديم. در دوره سي‌ام جشنواره تئاتر فجر شاهد يک جوان‌گرايي بوديم که در جاي خود قابل احترام بود و اين جوان‌گرايي در جشنواره سي‌و‌يکم نيز به نوع چشمگيري دنبال شده است. جشنواره تئاتر فجر ضمن جوان‌گرايي نبايد نيروهاي حرفه‌اي و تأثيرگذار تئاتر را ناديده گرفته و فراموش کند. اين جشنواره تئاتري با توجه به اينکه بخشي از نياز اجراي عمومي سالن‌هاي تئاتري را تأمين مي‌کند، مجالي است که در آن نمايشنامه نويسان و کارگردان‌هاي با سابقه مي‌توانند آثار جديدي را به تئاتر ايران ارائه دهند. اگر در تئاتر ايران به دنبال توليد متون جديد نمايشي هستيم بايد اين فرصت در اختيار هنرمندان حرفه‌اي و همچنين جوان قرار گيرد تا در جشنواره تئاتر فجر آثار جديد و قابل توجهي را ارائه دهند. با نگاهي به آثار انتخاب شده در سه بخش جشنواره سي و يکم تئاتر فجر با جاي خالي نام‌هاي شناخته شده نمايشنامه نويسي و کارگرداني تئاتر مواجه مي‌شويم. نام‌هايي همچون محمد چرمشير، عليرضا نادري، نغمه ثميني، محمد يعقوبي، نادر برهاني‌مرند، ايوب آقاخاني، کورش نريماني، حميدرضا آذرنگ و حسين کياني در بين آثار انتخاب شده در سه بخش اعلام شده و بخصوص تئاتر ايران ديده نمي‌شود.

اين قبيل نمايشنامه نويسان علاوه بر توليد آثار نمايشي قابل توجه، در اکثر موارد کارگرداني آثار خود را نيز بر عهده دارند و طي سال‌هاي گذشته شاهد توليد متون نمايشي و همچنين اجراهاي قابل قبولي از آن‌ها بوده‌ايم. بايد در جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر که به نوعي آينه‌اي تمام نما از تئاتر ايران است شرايط به گونه‌اي باشد که هنرمندان و چهره‌هاي تأثيرگذار تئاتري نيز در اين عرصه حضور داشته باشند. اينکه تنها نگاه و توجه به جوان‌گرايي باشد شايد آسيب‌هايي را به لحاظ کيفي به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر متحمل کند. ضمن اينکه درگير نشدن چهره‌هاي شناخته شده تئاتري بخصوص نمايشنامه‌نويسان با سابقه در جشنواره باعث مي‌شود عرصه نمايشنامه نويسي ما شاهد توليد و اجراي متون جديد نمايشي نباشد. البته مديران تئاتري و تصميم گيرندگان جشنواره تئاتر فجر مي‌توانند مدعي توليد و اجراي آثاري از برخي از هنرمندان و چهره‌هاي تئاتري در طول سال باشند اما نبايد اين نکته را فراموش کرد که جشنواره تئاتر فجر مي‌تواند در اين راه گام‌هاي تأثيرگذارتري بردارد و در ضمن حال و هواي پررنگ‌تري را در خصوص حضور چهره‌هاي با سابقه و چهره‌هاي جوان داشته باشد.

همچنين چيستا يثربي(کارگردان نمايش «پشت سايه‌هاي کاج») ضمن اعتراض به شيوه برخورد دست اندركاران سي‌و يکمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از شرکت در اين رويداد انصراف داد. به گزارش خبرنگار ايلنا، اين هنرمند با بيان اينکه از کليه داوراني که موجب اعلام انصراف من از جشنواره شدند؛ تشکر مي‌کنم؛ در رابطه با محتواي اثري که امکان اجرا در جشنواره را پيدا نکرد، گفت: نمايش پشت سايه‌هاي کاج، يک رستم و سهراب امروزي است. دوسال قبل چاپ و موفق به دريافت جايزه بهترين کتاب ادبيات نمايشي سال از نظر منتقدان کشور شد، تا اينکه امسال جرات کردم آن را اجرا کنم. او ادامه داد: يک جمعه پاييزي 7مهر ساعت11 شب؛ شيدا مادر چهل ساله سهراب، نويسنده است. قرص خواب‌آور خورده، ناگهان از خواب مي‌پرد و مي‌بيند که پسرش به خانه نيامده و هرگز به خانه نخواهد آمد. من مي‌دانم، تهمينه مي‌داند و شيدا، که هميشه رستم‌هايي در جامعه هستند که پسرشان را نمي‌شناسند و ناخواسته موجب مرگ آن‌ها مي‌شوند. اين نويسنده ضمن بيان اينکه سوژه نمايش بسيار امروزي و درباره يک ان.جي.او بود، اظهار کرد: ان.جي.او که بچه‌هاي پاک، ساده و مخلص در آن کار مي‌کردند، تا جامعه را با نفس‌هاي تميزشان پاک کنند. اين گروه براي اعدامي‌هاي بالاي 18سال ديه فراهم و از خانواده‌هاي بي‌سرپرست نگهداري مي‌کردند و مهم‌تر از همه اينکه با مواد مخدر و قرص‌هاي روان‌گردان مي‌جنگيدند و مي‌خواستند پارک مقابل خانه‌شان سالم و محلي براي رشد جوانان باشد. غافل از اينکه رئيس اين ان.جي.او سهراب راويان، بدون اينکه بداند پدرش کيست بر اثر يک درگيري خياباني براي کشيدن نقاشي ظهر عاشورا بر ديوار کثيف، خوني و چرک‌آلود پارک دچار مرگ مغزي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان