نسخه شماره 3100 - 1391/10/12 -

 فياض با اعلام خبر کلنگ‌زني اولين کارخانه کمپوست گرانول تا ماه آينده مطرح کرد:
 دولت از توليد و مصرف کمپوست حمايت کند 
 ظرفيت توليد کمپوست به بيش از 38هزار تن رسيد

 گروه شهري- مريم شيخي: مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهر تهران در نشست خبري خود که با حضور چند تن از توليدکنندگان بخش خصوصي و نيز رسانه‌هاي گروهي برگزار شد خواستار حمايت دولت از توليد و مصرف کمپوست شد و گفت: در شرايطي که با کمبود منابع ارزي مواجه هستيم، با حمايت از اين محصول در برابر کودهاي شيميايي وارداتي که با يارانه در اختيار کشاورزان قرار مي‌گيرد، شاهد صرفه‌جويي ارزي خواهيم بود. سيد‌محمد فياض با اعلام اين مطلب و ضمن انتقاد از ارائه يارانه به کودهاي شيميايي وارداتي گفت: حتي يک کيلو کود شيميايي نبايد به کشور وارد شود. فياض ضمن درخواست حمايت از توليد کمپوست داخلي گفت: زماني کشاورزي ايران آنچنان پر رونق بود که بي نياز از واردات بود، ضمن اين که اين محصولات از کودهاي ارگانيک براي تقويت خاک استفاده مي کردند.مديرعامل سازمان مديريت پسماند در ادامه با انتقاد از خروج ارز از کشور براي خريد کودهاي شيميايي با وجود توليد کود ارگانيک در داخل کشور خاطرنشان کرد: روزانه 7 هزار تا 7 هزار و 500 تن زباله در تهران توليد مي شود که 65 درصد از اين زباله‌ها تر و ما بقي آنها خشک است. اين در حالي است که تنها زباله‌هاي تر قابليت تبديل به کمپوست را دارند.

محمد فياض با اشاره به توليد روزانه 7000تا 7500تن زباله در شهر تهران گفت: از اين ميزان زباله 65درصد آن زباله‌تر بوده که قابليت تبديل به کمپوست را دارد. اين در حالي است که در کنار تفکيک زباله از مبدا، زباله خشک، زباله‌تر را آلوده مي‌کند و طي اين فرآيند باعث آلودگي کمپوست نيز مي‌شود. وي با بيان‌اينکه توليدکنندگان کمپوست در 2 تا 3سال اخير در زمينه تهيه کمپوست زحمات زيادي را متحمل شده‌اند، اظهار کرد: ظرفيت توليد کمپوست در سال 88، 1300تن بوده ولي امروز اين ميزان به 38هزار تن رسيده است. مديرعامل سازمان مديريت پسماند درباره ترويج مصرف کمپوست بين مردم تصريح کرد: شهرداري تهران اين امکان را دارد که زمينه استفاده از اين ماده را در تهران و حتي تمام ايران گسترش دهد. فياض با اشاره به اينکه مصرف کمپوست در فرآيند زندگي مردم عادي نيز موثر است، خاطرنشان کرد: اگر بتوانيم براي يک کشاورز آب، خاک و کود مناسب تهيه کنيم، محصول بهتر و بيشتري توليد خواهد شد پس قطعا آن محصول ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده خواهد رسيد. از طرفي با استفاده از کودهاي گياهي و ارگانيک مي‌توانيم محصول سالمي را در اختيار مردم قرار دهيم تا شهروندان ديگر هزينه‌اي براي دارو و درمان نپردازند. وي درباره در اختيار گذاشتن يارانه به توليدکنندگان گفت: اين مساله براي توليدکننده هم بسيار مهم است زيرا بايد هزينه‌هاي خود را راسا پرداخت کنند. البته با قطع يارانه بخش خصوصي ممکن است بتواند بهتر عمل کند اما در مقابل اين مصرف کنندگان هستند که ناگزيرند هزينه‌هاي بيشتري را متحمل شوند.

بازدهي کود ارگانيک 2.5 برابر کود شيميايي

فياض تصريح کرد: طبق آخرين مکاتباتي که با وزارت جهاد کشاورزي داشته ايم پيگيري‌هايي را راجع به حذف يارانه از کودهاي شيميايي وارداتي داشته ايم و اين وزارت خانه به عنوان متولي اين امر موظف است شرايط مناسب را براي استفاده از کودهاي ارگانيک داخلي فراهم کند.اين در حالي است که در برخي موارد بازدهي کود ارگانيک 2.5 برابر کود شيميايي است.وي با بيان اين که طبق برنامه 5 ساله پنجم شهرهاي بزرگ موظف هستند در بحث دفع زباله به عدد صفر برسند، تاکيد کرد: آناليز زباله در کشور ما با کشورهاي اروپايي متفاوت است. در حالي که در کشور ما 65 درصد زباله‌ها تر و تنها 35 درصد آن خشک است اين اعداد در کشورهاي اروپايي برعکس است. در نتيجه کشورهاي اروپايي مي توانند از دستگاه‌هاي زباله سوز که انرژي بيشتري دارد استفاده کنند.وي ادامه داد: در فرآيند کاهش توليد زباله بايد به سمت سيستم‌هاي زباله سوز نيز حرکت کنيم و توليد کمپوست را هم در استان‌ها نيز افزايش دهيم. مديرعامل سازمان مديريت پسماند با بيان اين که تهراني‌ها با داشتن 7 هزار تن زباله در روز زباله دار خوبي هستند، عنوان کرد: در حالي که توليد کود ارگانيک و عالي کم هزينه و به صرفه است ما حاضر هستيم هزينه بيشتري را پرداخت کنيم و با کشتي از روي دريا کود شيميايي را به کشور وارد کنيم و به آن يارانه نيز بدهيم. وي ادامه داد: شايد علت اين امر اين باشد که بر اي ما تغيير رويه سخت است. رويه اين بوده که کود شيميايي با يارانه مصرف کنيم. اما اين يک سوال است که در حالي که توانمندي داخلي پاسخ گوي نياز ما در بخش توليد کمپوست است، چرا بايد کود شيميايي را با قيمت بيشتر وارد کنيم و به آن يارانه بدهيم.

يک کيلو کود شيميايي هم نبايد به کشور وارد شود

فياض افزود: حرف ما اين نيست که به کمپوست داخلي يارانه بدهيد بلکه مي گوييم به کمپوست وارداتي يارانه تعلق نگيرد.حتي يک کيلو کود شيميايي نبايد به کشور وارد شود.مديرعامل سازمان مديريت پسماند پيرامون استفاده سازمان‌ها از محصولات کمپوست گفت: در مديريت بخش خصوصي دخالت نکرده ايم. بنابراين بازاريابي نيز بر عهده خودشان است. مديرعامل سازمان مديريت پسماند با بيان اينکه 42هکتار فضاي سايت آرادکوه است، افزود: در اين مکان اگر زباله‌تر به کمپوست تبديل شود، در کشاورزي اتفاقات خوبي خواهد افتاد. به عنوان مثال پودر گرانول در زمان طولاني‌تري جذب خاک شده و حجم کم‌تري را اشغال خواهد کرد. در ضمن توليد اين محصول هم مي‌تواند به اشتغال‌زايي کمک شايان توجهي کند.

نمايشگاه کمپوست در ماه‌هاي انتهايي زمستان

فياض با اشاره به برپايي نمايشگاهي در زمينه محصولات تهيه شده از کمپوست افزود: اواخر بهمن ماه يا اواسط اسفند سال جاري نمايشگاهي در اين خصوص برگزار خواهد شد و همچون نمايشگاه ارگانيک اين محصولات را به نمايش خواهيم گذاشت. مديرعامل سازمان مديريت پسماند با بيان اينکه در استفاده از اين محصول با سازمان پارک‌ها و فضاي‌سبز تعاملاتي شده است، تصريح‌کرد: در برخي مواقع بازدهي کودهاي کمپوست 2برابر کودهاي شيميايي بوده به طوري که در بخش توليد گوجه فرنگي 2/5 برابر بوده است و قامت ذرت 35تا 40سانت بلندتر شده است.

افزايش کارخانه‌هاي آراد کوه به 15 کارخانه

وي با بيان اينکه در هفته آينده کلنگ‌زني کارخانه کمپوست در بخش خصوصي انجام مي‌گيرد، اشاره کرد: در يکشنبه هفته آينده در شهرک صنعتي ورامين کلنگ کارخانه کمپوست گرانول به کمک بخش خصوصي به زمين زده خواهد شد و در يک ماه آينده نيز اولين کارخانه کمپوست گرانول در کهريزک کلنگ‌زني مي‌شود.فياض افزود: در سال90 آمار توليد کمپوست 19هزار تن بوده و اين در حالي است که که اين ميزان در سال 88، 1200 تن بوده است. به گفته مديرعامل سازمان مديريت پسماند تا اواخر بهمن ماه تعداد کارخانه‌هاي توليد کمپوست به 15عدد خواهد رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان