نسخه شماره 3097 - 1391/10/09 -

 شليک مرگبار در خيابان فرشته 

 گروه حوادث: پسر کينه جو که دوست خود را با شليک گلوله در خيابان فرشته به قتل رسانده بود از سوي کارآگاهان پليس دستگير شد. در ساعت24 روز چهارم دي 91 از طريق مرکز فوريت‌هاي پليسي 110، وقوع يک فقره فوت مشکوک در خيابان فرشته ـ خيابان مريم شرقي به کلانتري101 تجريش اعلام شد . با حضور مأموران کلانتري در محل و انجام بررسي‌هاي اوليه مشخص شد جواني به هويت «دانيال . م» ( 24ساله) به علت اصابت گلوله از ناحيه پشت سر به قتل رسيده است . با اعلام خبر به پليس آگاهي و قاضي کشيک ويژه قتل، بلافاصله تيم بررسي صحنه جرم اداره دهم پليس آگاهي به همراه عوامل تشخيص هويت، پزشکي قانوني و قاضي شهرياري در محل ارتکاب جنايت حاضر شدند. با توجه به شواهد و دلايل بدست آمده در خصوص ارتکاب جنايت، پرونده مقدماتي با موضوع قتل عمد تشکيل و به دستور بازپرس شعبه اول دادسراي امور جنايي تهران، پرونده در اختيار کارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.

با آغاز تحقيقات از اعضاي خانواده مقتول، کارآگاهان اطلاع پيدا کردند که خواهر مقتول در حدود ساعت 23 پس از مراجعه به منزل، با جسد برادرش در داخل اتاق ميهماني مواجه مي‌شود . خواهر مقتول ضمن تماس تلفني با پدر خود، موضوع را به اورژانس نيز اطلاع مي‌دهد که با حضور عوامل اورژانس و اعلام خبر مرگ مقتول، بلافاصله موضوع از طريق مرکز فوريت‌هاي پليسي به کلانتري 101 اعلام مي‌شود . در ادامه تحقيقات و بر اساس اظهارات اعضاي خانواده مقتول، کاراگاهان اطلاع پيدا کردند که قاتل يا قاتلين پس از ارتکاب جنايت اقدام به سرقت دو عدد شمعداني به ارزش20 ميليون تومان، يک تخته فرش، يک عدد گيتار برقي، يک عدد لب تاپ و يک دستگاه خودرو BMW متعلق به مقتول به ارزش تقريبي 300 ميليون تومان کرده اند . کاراگاهان اداره دهم در ادامه، ضمن شناسايي تعدادي از دوستان و افراد نزديک به مقتول در تحقيقات نامحسوس خود اطلاعپيدا کردند که يکي از دوستان مقتول به هويت «محمد. د» (23 ساله) از چندي پيش و به صورت غيرقانوني اقدام به خريد و نگهداري يک قبضه سلاح کمري کرده و در چندين نوبت و براي بزرگ نمايي، اسلحه خود را در ميان دوستان خود به نمايش گذاشته است .

با شناسايي هويت «محمد . د» و با توجه به ارتکاب جنايت با اسلحه کمري، بلافاصله کارآگاهان محل سکونت محمد را مورد شناسايي قرار داده و در ادامه اطلاع پيدا کردند که وي همزمان با روز جنايت و پس از مراجعه به خانه، در کمتر از چند ساعت محل سکونت خود را ترک کرده است . در ادامه و با انجام تحقيقات پليسي، کارآگاهان اداره دهم با شناسايي مخفيگاه محمد در خيابان دامپزشکي و اطمينان از حضور وي، ضمن انجام هماهنگي با مقام قضايي و در ساعت 10 روز ششم دي با ورود به مخفيگاه محمد، او را قبل از هرگونه اقدام جهت استفاده از سلاح گرم همراه خود دستگير و در بازرسي از مخفيگاهش موفق به کشف گيتار برقي متعلق به مقتول و همچنين مبلغ يک ميليون و 570 هزار تومان حاصل از فروش فرش سرقت شده از محل جنايت شدند . با توجه به دلايل بدست آمده از محل دستگيري، محمد به ناچار لب به اعتراف گشود و در اظهارات اوليه خود ضمن اعتراف صريح به ارتکاب جنايت، محل پارک خودرو متعلق به مقتول را نيز به کارآگاهان نشان داد که خودرو BMW نيز در ميدان جمهوري ـ خيابان اروميه کشف شد . محمد در ادامه اعترافات خود عنوان داشت؟: «با نيت قبلي و به منظور قتل به محل جنايت رفتم و با شليک گلوله از پشت سر و در حاليکه دانيال بر روي تخت نشسته بود، وي را به قتل رساندم « و در ادامه مدعي شد که قتل را با انگيزه سرقت انجام نداده و سرقت را تنها براي ايجاد انحراف در مسير تحقيقات پليس انجام داده و به همين علت و پس از خروج از محل سرقت نيز (بنا بر ادعاي خود) دو عدد شمعداني و همچنين لب تاپ متعلق به دانيال را در بين مسير و در داخل بزرگراه از ماشين به بيرون انداخته اما با اين وجود و در خصوص علت فروش فرش ـ به قيمت يک ميلون و 570 هزار تومان ـ و همچنين نگهداري گيتار برقي سکوت کرد . متهم در خصوص انگيزه خود در خصوص ارتکاب جنايت نيز به کارآگاهان گفت: « دانيال به واسطه موقعيت اقتصادي و اختلاف سطح طبقاتي خود و خانواده اش با من، دائما مرا تحقير مي‌کرد و به همين علت من نيز تصميم به قتل او گرفتم؛ با همين انگيزه و در حدود يک ماه پيش با خريد سلاح، منتظر زماني مناسب براي قتل دانيال شدم تا اينکه سرانجام او را به قتل رساندم « . سرهنگ کارآگاه آريا حاجي زاده، معاون مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت:
« با توجه به اعتراف صريح متهم به ارتکاب جنايت، قرار بازداشت موقت از سوي مقام محترم قضايي صادر و متهم جهت انجام تحقيقات تکميلي در اختيار اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته است ».


نسخه چاپي ارسال به دوستان