نسخه شماره 3072 - 1391/09/09 -

 9 آذر 1387: 4سال پس از برگزاري جشن خودکفايي رخ داد
 ايران بزرگترين واردکننده گندم جهان شد 

 گروه سياسي – محمد حسين روانبخش: چهار سال پس از آبان ماه 1383 که دولت آقاي خاتمي جشن خودکفايي گندم را با افتخار برگزار کرد ، در 9 آذر 1387 شبکه خبري بي‌بي‌سي در گزارشي اعلام کرد که ايران به صدر واردکنندگان گندم جهان بازگشته است!

اين شبکه خبري در گزارش خود که در رسانه‌هاي داخلي انعکاس وسيع داشت ،با عنوان “بازگشت ايران به صدر واردکنندگان گندم جهان به خبر اخير وزارت بازرگاني ايران مبني بر امضاي قرارداد خريد شش ميليون تن گندم وارداتي اشاره کرده و نوشت: بخشي از گندم‌هاي خريداري شده از کشورهاي نيمکره شمالي بوده ولي چون محصولات نيمکره جنوبي به اعتقاد دست اندرکاران آرد و نان از مرغوبيت بيشتري برخوردار است، از آن مبادي نيز گندم خريداري مي‌شود.

گزارش هفت ماهه گمرک ايران در آن زمان نشان مي‌داد که گندم وارداتي از کشورهاي سوئيس، کانادا، فرانسه، آلمان، روسيه، اتريش و قزاقستان وارد شده و واردات اين حجم گندم يک بار ديگر ايران را در رديف بزرگترين وارد‌کنندگان گندم قرار مي‌داد.

بي‌بي‌سي ادامه داد: در سال 1377 ايران با وارد کردن شش ميليون و 800 هزار تن گندم بزرگترين وارد کننده گندم جهان بود و سه سال بعد از آن نيز به طور متوسط سالانه چهار ميليون تن گندم خارجي وارد کرد. بعد از آن برنامه‌اي براي افزايش توليد گندم به اجراي گذاشته شد و چهار سال پيش (1383) ايران اعلام کرد که در توليد اين محصول به خودکفايي رسيده است. اما امسال (1387) با اولين خشکسالي گسترده، وضع دوباره به 10 سال پيش برگشته و توليد گندم از حدود 15 ميليون تن به کمتر از 10 ميليون تن کاهش يافته است.

زمين‌هاي زير کشت گندم در ايران شش ميليون 200 هزار هکتار است که چهار ميليون هکتار آن زير کشت ديم و دو ميليون 200 هزار هکتار آن کشت آبي است. ايران در آن سال براي دستيابي به خودکفايي گندم، اعتبارات و منابع مالي گسترده اي اختصاص داده بود و براي تشويق گندمکاران، بخش عمده‌اي از گندم توليدي را به صورت تضميني و با قيمت‌هاي بالا خريداري مي‌کرد. برخي از منتقدان افزايش قيمت را يکي از علل اصلي تمايل کشاورزان به کشت گندم ارزيابي کرده و معتقد بودند دولت با حمايت غير‌منطقي از گندم، کشاورزان را به سمت توليد اين محصول هدايت کرد و افزايش توليد در سال‌هاي اخير به اين شيوه امکانپذير شد که شيوه‌اي ناپايدار و غيرعلمي است.

ايران در سال 1386 دو هزار و 600 ميليارد تومان يارانه براي توليد گندم و نان اختصاص داد ودر آن روزها پيش‌بيني مي‌شد در سال 87 به دليل واردات گسترده، اين رقم افزايش پيدا کند. يارانه گندم و آرد در حالي افزايش مي‌يابد که دولت ايران درصدد است با اجراي طرح تحول اقتصادي، يارانه‌ها را حذف و اين يارانه‌ها را به صورت نقدي در اختيار خانوارها قرار دهد.

کارشناسان در آن روزها عقيده داشتند: حجم بالاي واردات گندم مشکل اصلي ايران نبوده و ايران بايد به فکر بهبود کيفيت نان باشد زيرا بيشتر از يک چهارم گندم مصرفي به دليل ارزان بودن با پخت نامناسب نان از گردونه مصرف انسان خارج مي‌شد و به صورت ضايعات و خوراک دام در مي‌آمد! به نظر مي‌رسيد اين مشکل با برداشتن يارانه نان حل شود و ايران دوباره به خودکفايي برسد اما اين روزها علي رغم گذشت دو سال از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها اين اتفاق نيفتاد و متاسفانه در يک ماه گذشته ، به طور رسمي داستان واردات گندم بيان شده و حتي بعضي‌ها افتخار مي‌کنند که مي‌توانند تحريمها را دور بزنند و گندم وارد کنند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان