نسخه شماره 3055 - 1391/08/17 -

 افزايش 65 درصدي نرخ بليت پروازهاي داخلي
 بليـت هواپيمـا اوج گـرفت 

 سرانجام پس از کش‌وقوس‌هاي بسيار در پي درخواست‌هاي مکرر شرکت‌هاي هواپيمايي افزايش نرخ بليت هواپيما به طور ميانگين 65 درصد براي مسيرهاي مختلف عصر روز دوشنبه ابلاغ شد تا به اين ترتيب مشکلات موجود در فروش بليت که از هفته گذشته پيش آمده بود همچنان و البته با نرخ‌هايي جديد ادامه داشته باشد.داستان افزايش نرخ بليت چند ماه پيش با زمزمه اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها آغاز شد. در آن زمان ايرلاين‌ها خواهان شناورسازي نرخ بليت بودند تا در سايه آن از ابتداي سال 92 طبق قانون برنامه پنجم توسعه آزادسازي نرخ بليت هواپيما اجرايي شود. اقدامي که با اجرا نشدن فاز دوم قانون هدفمندي و ثابت ماندن نرخ سوخت منتفي شد.اما ماجرا به همين جا ختم نشد و اين بار نوسانات نرخ ارز و بالا رفتن آن دولت را بر آن داشت تا تخصيص ارز دولتي به شرکت‌هاي هواپيمايي را متوقف کند و اين به قول ايرلاين‌ها «شوک»، باعث شد شرکت‌هاي هواپيمايي درخواست صد درصدي نرخ بليت را توسط سازمان هواپيمايي کشوري به عنوان متولي اين صنعت به سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اعلام کنند.پس از اين اعلام کاپيتان حميدرضا پهلواني - رييس سازمان هواپيمايي کشوري – از افزايش حداکثر 50 درصدي نرخ بليت هواپيما در پروازهاي داخلي خبر داد. رقمي که براي افزايش يک‌باره، از سوي متخصصان منطقي به نظر مي‌رسيد اما نرخ نهايي چيزي فراتر از انتظارها بود! به گزارش ايسنا، بالاخره عصر روز 15 آبان ماه اعمال افزايش 60 تا 70 درصدي نرخ بليت از سوي شوراي عالي هواپيمايي کشوري به ايرلاين‌ها ابلاغ شد. قيمت‌هايي که هنوز تکليفي است و در تمام ايرلاين‌ها به صورت يکسان اعمال مي‌شود.سيد عبدالرضا موسوي، رييس انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي کشور، در گفت‌و‌گو با ايسنا با اعلام اين خبر افزود: از 16 آبان ماه نرخ بليت هواپيما در پروازهاي داخلي به طور ميانگين 65 درصد افزايش يافته و با نرخ جديد اعمال مي‌شود. اين رقم با توجه به مسيرهاي مختلف و مسافت‌هاي متفاوت کمتر و يا بيشتر مي‌شود.وي تاکيد کرد: سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اين ميزان افزايش را تاييد کرده است. اما انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي تنها مجري قوانين است و خبر تاييد سازمان حمايت را بايد از سازمان هواپيمايي کشور پرسيد.اما نکته اين است که زمان آغاز اجراي اين طرح چند ساعت بعد يعني شروع روز کاري 16 آبان ماه بود و به اين ترتيب در فروش بليت بسياري از مسيرهاي پروازي مشکلاتي به وجود آمده است زيرا بليت‌ بسياري از مسير‌هاي هوايي به دليل مشخص‌نشدن قيمت از سوي شرکت‌هاي هواپيمايي فروخته نمي‌شود.»در حال حاضر تنها نرخ بليت مسير‌هاي پروازي پرتردد که تقاضاي بالا براي سفر دارند مشخص شده است.» اين را مسوولان فروش آژانس‌هاي هواپيمايي به خبرنگار ايسنا اعلام کردند.به گفته‌ مسوولان فروش بليت در آژانس‌هاي هواپيمايي نرخ بليت بسياري از مسير‌هاي هوايي مشخص نيست و با توجه به اين‌که نرخ قبلي از سايت شرکت‌هاي هواپيمايي حذف شده فروش بليت در اين مسير‌ها امکانپذير نيست.موسوي در اين باره اعلام کرد: قيمت جديد بليت تمام مسير‌هاي پروازي داخلي مشخص شده اما به ‌روزکردن سايت و در اختيار گذاشتن آژانس‌ها چند ساعت زمان مي‌برد.وي افزود: براي اعلام دقيق قيمت‌ها از سوي شرکت‌هاي هواپيمايي به آژانس‌ها براي فروش بليت، چند ساعتي زمان‌ مي‌برد براي به‌روز شدن سايت شرکت‌هاي هواپيمايي تا عصر امروز بايد فرصت داد.

قيمت‌هاي جديد مشمول پيش‌فروش‌ها نمي‌شود

مسافراني که پيش از اين بليت تهيه کرده‌اند مي‌توانند با همان بليت و بدون پرداخت هزينه اضافه پرواز کنند. در اين باره محمد خداکرمي - معاون هوانوردي سازمان هواپيمايي کشور - تاکيد کرد: هيچ‌گونه تغييري در نرخ بليت‌هاي پيش‌فروش شده از امروز به بعد اعمال نمي‌شود و مابه‌التفاوتي نبايد از سوي مسافران پرداخت شود.به گزارش ايسنا تاکنون سازمان هواپيمايي کشوري ليست نهايي قيمت جديد مسيرهاي پروازي را اعلام نکرده است.

افزايش قيمت‌ها به تائيد سازمان حمايت نرسيده است

معاون کالاهاي سرمايه‌اي و خدمات زيربنايي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اعلام کرد که گرچه درخواست افزايش قيمت بليت هواپيما هنوز به سازمان حمايت نرسيده اما افزايش قيمت در حوزه سفرهاي خارجي اجتناب‌ناپذير است.وحيد منايي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: هر سازماني موظف است براي ايجاد تغيير قيمت در خدمات خود سازمان حمايت را در جريان بگذارد اما به دليل تغييرات نرخ ارز اين موضوع در کارگروه مشترکي تصميم گيري شده است.

به گفته او، بايد در اين باره از سازمان حمايت نيز استعلام و موافقت ما گرفته شود.

به گفته معاون کالاهاي سرمايه‌اي و خدمات زيربنايي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان، کارگروهي متشکل از نمايندگان رييس جمهور، وزير راه و شهرسازي و سازمان هواپيمايي درباره افزايش قيمت بليت هواپيما تصميم گيري مي‌کنند.منايي با بيان اين‌که تصميم گيري درباره اين موضوع فرايند خاصي دارد گفت: گرچه افزايش نرخ ارز تاثير بسياري زيادي بر هزينه پروازها خواهد داشت اما افزايش قيمت بليت بايد به گونه‌اي باشد که شرايط مصرف‌کنندگان نيز در نظر گرفته شود. با اين وجود هنوز تصميم نهايي در اين باره گرفته نشده است. اظهارات فوق در حالي است که رئيس انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي در گفت‌وگو با ايسنا تاکيد کرده که سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اين ميزان افزايش قيمت را تاييد کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان