نسخه شماره 3055 - 1391/08/17 -

 يک زن شيرازي ، نماينده اوباما براي تماس با ايران 

 يک زن شيرازي از سوي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا ، مسؤول پيگيري برقراري رابطه با ايران شده است. به گزارش عصر ايران، به نقل از يديعوت آحارونت ، خانم«والري بومن جارت» از وکلاي برجسته شيکاگو و مشاور ارشد اوباما، بازيگر اصلي در پشت پرده گفتگوهاي سري ميان ايران و آمريکاست. او تلاش مي کند تماس هاي دولت آمريکا با نمايندگان ايران را برقرار کند. والري بومن جارت متولد 1956 ميلادي در شيراز است و تا 9 سالگي در اين شهر زندگي مي‌کرد. پدر و مادر او آمريکايي هستند.

وي در سال 1978 در رشته روانشناسي از دانشگاه استنفورد آمريکا موفق به کسب مدرک کارشناسي شد و سپس دکتراي خود را در رشته حقوق در سال 1981 از دانشگاه ميشيگان دريافت کرد.

برخي نشريات و رسانه‌هاي ايالات متحده آمريکا وي را بانفوذترين مشاور باراک اوباما معرفي مي‌کنند. وي دوستان خانوادگي ، اوباما و همسرش نيز هست.

پدر وي، جيمز بومن، از اولين پزشکان بيمارستان نمازي شيراز بود و خاطراتش از زندگي در ايران را، «خاطراتي بسيار شيرين» توصيف مي‌کند.

نيويورک تايمز قبل از اين نوشته بود: دولت آمريکا مذاکرات سري و محرمانه اي را با ايران انجام مي دهد تا به محض پايان انتخابات رياست جمهوري آمريکا، خط تماس مستقيم ميان دو طرف برقرار شود. ايران و آمريکا هر دو اين موضوع را تکذيب کردند. علي اکبر صالحي وزير امور خارجه ايران هم در اين باره گفته بود هيچ مذاکره يا تماسي با آمريکا نداريم اما مذاکرات هسته اي با گروه 1+5 ادامه دارد.

حدود 32 سال پيش دولت واشنگتن پس از اشغال سفارتش در تهران روابط ديپلماتيک با ايران را به صورت کامل قطع کرد. هم اکنون سوئيس و پاکستان، حفاظت از منافع آمريکا و ايران را در تهران و واشنگتن برعهده دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان