نسخه شماره 3032 - 1391/07/19 -

 کانديداي جمهوري خواهان پشت دروازه واشنگتن
 نيشخند رامني به کاخ سفيد 

 گروه بين‌الملل: نامزد جمهوري خواه انتخابات رياست جمهوري آمريكا با تشريح سياست خارجي خود گفت: سياست‌هاي باراك اوباما، در خاورميانه باعث شده كه آمريكا بسياري از كساني را كه مي‌توانستند دوست ما باشند از دست بدهد.به گزارش الجزيره، ميت رامني، نامزد جمهوري خواه انتخابات رياست جمهوري آمريكا در سخناني با تشريح برنامه‌هاي خود براي سياست خارجي دولتش در صورت انتخاب شدن به عنوان رئيس‌جمهوري آمريكا گفت: در صورتي كه رئيس جمهوري آمريكا شوم براي پايان دادن به بحران سوريه تلاش بيشتري خواهم كرد و با پرونده هسته‌اي ايران با قاطعيت برخورد مي‌‌كنم.

وي در سخناني كه در پايگاه نظامي ويرجينيا ايراد كرد، گفت: باراك اوباما در حل و فصل بحران سوريه شكست خورده و نتوانسته راه حلي براي پايان دادن به كشتارهاي سوريه بيابد.وي ادامه داد: در صورتي كه من به عنوان رئيس جمهوري آمريكا انتخاب شوم با ديگر همپيمانان واشنگتن تلاش‌هايمان را براي پايان دادن به وضعيت جاري در سوريه افزايش خواهيم داد و به مخالفان دولت سوريه كه با ما همسو هستند كمك خواهيم كرد.رامني تاكيد كرد، در صورت پيروزي‌اش در انتخابات رياست جمهوري مخالفان سوري را به سلاح مسلح مي‌كند تا بهتر بتوانند عليه نيروهاي دولتي سوريه دست به عمليات بزنند.

نامزد جمهوري جمهوري خواه انتخابات رياست جمهوري آمريكا گفت: سياست‌هاي باراك اوباما نتوانسته درگيري‌هاي سوريه را پايان دهد و افراط گرايان در اين كشور عمليات نظامي و فعاليت‌هاي خود را افزايش داده‌اند و به تركيه كه از همپيمانان مهم آمريكا محسوب مي‌شود حمله شده كه اين امر صلح و ثبات را در منطقه به خطر مي‌اندازد.

وي با اشاره به روابط آمريكا و رژيم صهيونيستي گفت: روابط ميان رياست جمهوري آمريكا و نخست وزير اسرائيل كه مهمترين همپيمان ما در منطقه محسوب مي‌شود شاهد تنش‌هاي بسياري بوده و اين امر وضعيت خطرناكي را براي امنيت و ثبات در خاورميانه بوجود آورده است و دشمنان مشترك ما را اميدوار كرده است.

رامني درخصوص مساله فلسطين نيز گفت: من بر روابط تاريخي و استراتژيك اسرائيل با آمريكا و حفظ امنيت تل آويو تاكيد دارم اما در عين حال به تشكيل كشور مستقل فلسطين متعهد خواهم بود.رامني گفت: بايد كشور مستقل فلسطين كه دموكراسي بر آن چيره باشد تشكيل شود و در كنار اسرائيل با صلح و دوستي به سر برند.

وي با اشاره به حمله به كنسولگري آمريكا در بنغازي نيز گفت: نبايد به اينگونه حملات به چشم يك حادثه و يا حمله كوركورانه نگاه كرد بلكه اين نشان دهنده مسائل عميق‌تري است كه در خاورميانه در حال جريان است. نبايد اين اقدام را به دليل انتشار فيلم موهن به اسلام دانست چرا كه اين حملات از سوي تروريست‌هايي طراحي شده بود كه از خشونت براي اجراي برنامه‌هاي خود استفاده مي‌كنند.

نامزد جمهوري خواه انتخابات رياست جمهوري آمريكا با انتقاد از رقيب دموكرات خود گفت: سياست‌هاي اوباما باعث شد كه آمريكا فرصت تاريخي براي كسب دوستان جديدي در خاورميانه را كه همسو با سياست‌هاي ما بودند از دست بدهد.

وي ادامه داد: متاسفانه الان بيشتر كساني كه مي‌توانستند دوستان ما باشند فكر مي‌كنند كه رئيس جمهوري‌ آمريكا تلاش‌هاي آنها را براي رسيدن به آزادي و عدالت ناديده گرفته است. ما مي‌دانيم كه اوباما آرزو دارد كه خاورميانه‌اي امن، دموكراتيك و پيشرفته شكل بگيرد اما آرزو تنها كافي نيست و بايد استراژي مدوني در اين خصوص در پيش گرفت. وي درخصوص برنامه‌هاي نظامي روسيه نيز گفت: در صورتي كه به رياست‌جمهوري آمريكا برگزيده شوم سامانه‌هاي دفاع موشكي را براي حمايت از كشور در برابر تهديدهاي موجود گسترش مي‌دهم و در اين خصوص به هيچ وجه با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه سازش و يا كوتاهي نخواهم كرد.درهمين حال و بر اساس تازه‌ترين نظرسنجي‌ها‌ در آمريکا، نامزد جمهورى‌خواهان در کسب مقام رياست جمهورى از باراک اوباما پيشي گرفته است. رامني اين موفقيت را مديون برخورد «تهاجمي» خود در مناظره تلويزيوني با اوباماست.

بر پايه‌ نظرسنجي «مرکز بررسي و تحقيق پيو» که پس از مناظره تلويزيوني باراک اوباما، رئيس جمهور کنوني، و ميت رامني، نامزد جمهوري‌خواهان، صورت گرفت، 49 درصد مصاحبه‌شوندگان، رامني و استدلال‌هاي او را نسبت به اوباما «قابل‌قبول‌تر» ارزيابي کردند. تنها 45 درصد از 1500 شرکت‌کننده در اين ارزيابي به اوباما راي دادند. اين نظرسنجي در روزهاي 4 تا 7 اکتبر صورت گرفته است. اوباما در ماه سپتامبر حدود 9 درصد از رامنى «محبوب‌تر» بود. برخي از مفسران سياسي برخورد او را در بحث تلويزيوني با رامني، «بيش از حد منفعلانه» ارزيابي کردند. به نظر تحليل‌گران، اوباما در طول بحث همواره موضعي تدافعي داشت و تنها نسبت به حملات و انتقادات رامني واکنش نشان مي‌داد. اين که رامني براي کسب مقام رياست جمهوري از رقيب خود پيشي گرفته است، از سوي «موسسه تحقيقي گالوپ» نيز تاييد شده است.

بر اساس نظرسنجي اين موسسه،‌ هر دو کانديدا 47 درصد آراي مصاحبه‌شوندگان را کسب کردند. 5 روز پيش از پخش برنامه مناظره اين دو، اوباما 5 درصد بيشتر از رامني آراي مثبت بدست آورده بود.بر پايه نتايج سومين مرکز نظرسنجي آمريکا، پوليتيکو، رئيس جمهوري کنوني اين کشور تنها يک درصد از رقيب خود جلوتر است. اين نتايج نشان مي‌دهند که اوباما پس از مناظره تلويزيوني 49 درصد آرا و نامزد جمهوري‌خواهان 48 درصد آرا را کسب کردند. اوباما و رامني دو بار ديگر در روزهاي 16 و 22 اکتبر امسال در تلويزيون با يکديگر مناظره خواهند کرد. انتخابات رياست جمهوري آمريکا روز 6 نوامبر امسال برگزار مي‌شود. به نظر کارشناسان سياسي، رقابت‌ ميان اين دو نامزد تا آن هنگام بيش از پيش فشرده‌ خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان