نسخه شماره 3029 - 1391/07/16 -

 مصطفي پورمحمدي:
 خود برتربيني باندي، عامل فساد سياسي و اخلاقي است 
 تجاوز افراد از مرزهاي اخلاق و عدم احترام به عقايد يکديگر بسترساز فساد است

 رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: خود برتربيني، جلب همه منافع براي خود و باند خود، سلطه‌گري و تحقير ديگران و ايجاد جنگ و درگيري، بستر اصلي فسادهاي مالي، سياسي، اخلاقي و بين‌المللي است.

به گزارش سازمان بازرسي کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي در ششمين اجلاس ساليانه و مجمع عمومي انجمن بين‌المللي دستگاه‌هاي مسوول مبارزه با فساد(IAACA) که به ميزباني کشور مالزي در حال برگزاري است، اظهار داشت: اگر مي‌خواهيم با فساد مبارزه کنيم بايد با ريشه‌هاي فکري و ذهني آن مبارزه کنيم. رئيس سازمان بازرسي کل کشور تصريح کرد: آنچه که زمينه و بستر فساد را در سطح گسترده فراهم مي‌کند تجاوز افراد از مرزهاي اخلاق، عدم احترام به افکار و عقايد يکديگر، تعرض به حقوق معنوي و فکري ديگر انسان‌ها و اهانت و بي‌احترامي به سنت‌ها، مفاخر و پيشينه تاريخي و تمدني جوامع ديگر است؛ خود برتربيني، جلب همه منافع براي خود و باند خود، سلطه‌گري و تحقير ديگران و ايجاد جنگ و درگيري، بستر اصلي فسادهاي مالي، سياسي، اخلاقي و بين‌المللي است.

وي با ابراز تأسف از تداوم دخالت قدرت‌هاي سلطه‌گر در ديگر کشورها، به وضعيت ناامن و دشوار مردم افغانستان، عراق و سوريه اشاره کرد و گفت: اين مداخلات موجب شده است که همه روزه شاهد کشته شدن بسياري از افراد بيگناه در اين کشورها باشيم.

پورمحمدي با اشاره به افزايش توليد مواد مخدر در افغانستان از زمان حضور کشورهاي بيگانه، حمايت ناپسند آنها از تروريست‌ها و جرم و جنايت سازمان‌ها و گروه‌هاي تروريستي نظير رژيم صهيونيستي، سازمان تروريستي القاعده و سازمان تروريستي منافقين و به خصوص حمايت دولت آمريکا از آنها را برشمرد و افزود: اين حمايت‌ها، موجب نگراني و انتقاد شديد جمهوري اسلامي ايران است.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور، در مورد اهانت به مقدسات انسان‌ها و آنچه در روزهاي اخير به خصوص در کشورهاي مدعي تمدن و رعايت حقوق انسان، موجب هتک حرمت پيامبر عظيم‌الشأن اسلام، حضرت محمد مصطفي(ص) شده است، اظهار داشت: اين اقدامات آنها، موجب شده تا عواطف و احساسات يک و نيم ميليارد مسلماني که به او عشق مي‌ورزند و از او پيروي مي‌کنند، جريحه‌دار شود و اين حرکت زشت و ناپسند از هر جهت موجب شرمساري بوده و توهين به انسانيت، اخلاق، عشق و زندگي پاک است.

پورمحمدي اظهار داشت: اگر مي‌خواهيم با فساد مبارزه کنيم بايد با ريشه‌هاي فکري و ذهني آن مبارزه کنيم؛ رئيس سازمان بازرسي کل کشور از مسئولين انجمن بين‌المللي مسئولين دستگاه‌هاي مسئول مبارزه با فساد(IAACA) خواستار آن شد که در بيانيه پاياني اجلاس، اين حوادث و برخوردها محکوم شود.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: انتظار داريم جامعه بشري با ايمان اصيل به خداوند متعال و با عقلانيت، اخلاق، احترام به اعتقادات و حقوق ديگران، از فضاي شايسته و مناسب براي زندگي صحيح برخوردار شوند. وي به دبيرخانه اجلاس سه پيشنهاد ارائه داد و گفت: اولين اينکه افزايش کشت، توليد و انتقال مواد مخدربه بحران‌هاي اجتماعي، فساد مالي و قاچاق انسان و ناامني در کشورهاي مختلف دامن زده لذا از همه دولت‌ها مي‌خواهيم در مبارزه با اين بلاي جهاني کوشا باشند. پور محمدي در دومين پيشنهاد خود گفت: تحريم‌هاي يکجانبه کشورها عليه يکديگر که موجب تشديدو افزايش باندهاي زيرزميني و گردش مالي غيرقانوني و افزايش پولشويي است را مغاير با ماده 23 کنوانسيون سازمان ملل متحد براي مقابله با فساد مصوب 2003 مي‌دانيم و از همه دولت‌ها مي‌خواهيم مجدانه از اين گونه رفتار خلاف مقررات جهاني پرهيز نمايند. وي سومين پيشنهاد خود را چنين گفت: با الهام از مقدمه بيانيه کنوانسيون سازمان ملل متحد براي مقابله بافساد، هر گونه اهانت به اديان و پيامبران آسماني و اعتقادات ملت‌ها را محکوم کرده و اين گونه فسادهاي فکري، اخلاقي و اهانت به ارزش‌هاي انساني را موجب افزايش اختلافات، کينه‌ها، درگيري بين ملت‌ها و هدر رفتن منابع انساني و مالي مي‌دانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان