نسخه شماره 3025 - 1391/07/11 -

 خصوصي شدن فوتبال در حد شعار است
 خصوصي شدن، رويايي رنگين براي سرخ آبي‌هاي تهراني 
نويسنده : حسن رضائيان

 خصوصي‌سازي باشگاه‌ها در فوتبال ايران براي تيم‌هايي امثال پرسپوليس و استقلال به عنوان قطب‌هاي اين رشته در کشور به يک روياي بزرگ و دست نيافتني تبديل شده است.

مديران قطب‌هاي سرخ آبي فوتبال ايران با وجود بدهي‌هاي کلان خود، حتي براي بقا در اين رشته و‌ابستگي جدي به حمايت‌هاي فدراسيون با ساختار دولتي دارند. باشگاه‌هاي خصوصي که در پيکارهاي ليگ برتر، فعاليت مي‌کنند بر خلاف تفکرات خارج از پيکره فوتبال کشور در قالب درآمدزايي و خروج اين تيم‌ها از زير سايه مشکلات، در محدوده اين رشته براي دست‌يابي به اهداف نهايي خود با موانع و پستي و بلندي‌هاي زيادي مواجه هستند. تيم‌هاي راه‌آهن تهران، داماش گيلان، صباي قم، سپاهان اصفهان، ذوب‌آهن و ساير تيم‌هايي که به صورت خصوصي از حمايت‌هاي مالي برخوردار هستند، در رقابت‌هاي ليگ برتر وضعيت يکساني ندارند و برخي از آنها در آستانه ورود به گرداب تغيير و تحول و حتي حذف از فهرست تيم‌هاي حاضر در مسابقات ليگ برتر قرار دارند. رقابت بر سر تکيه بر قهرماني اين پيکارها ميان تيم‌هاي خصوصي مانند سپاهان اصفهان، تراکتورسازي تبريز با استقلال نماينده‌اي از تيم‌هاي زير پوشش فدراسيون و وابسته به بودجه‌هاي دولتي در مستطيل سبز برخلاف وضعيت تا حدودي متفاوت آنها در حوزه مديريت تنگاتنگ است.

سوخت باشگاه‌هاي خصوصي نيز با حاکميت يک سري برنامه‌ها و قوانين در چارچوب سياست‌هاي فدارسيون به منظور ادامه حيات در فوتبال کشور روبه‌اتمام است. ريشه باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس با قدمتي طولاني در زمين پهناور و حاصلخيز فوتبال ايران متاسفانه به شکل خصوصي به منظور خودکفايي و رسيدن به استقلال کامل‌آبياري نمي‌شود و با وجود انبوهي از مشکلات با بودجه‌هاي قطره‌اي تغذيه مي‌شود. تيم‌هايي مانند استيل‌آذين با تکيه زدن بر کوهي از سرمايه شخصي مدير خود با جذب ستاره‌هاي فوتبال ايران که در تيم‌هاي حاضر در معتبرترين ليگ‌هاي دنيا عضويت داشتند با يدک‌کشي عنوان کهشکاني‌هاي ليگ‌برتر از سيستم اجرايي اين رشته در کشور نتوانستند جلوي هدررفتن سرمايه تزريقي خود به بدنه فوتبال را بگيرند و با سقوط به دسته پايين‌تر در پرتگاه ناکامي قرار گرفتند.

با وجود سوخت سرمايه‌هاي برخي باشگاه‌هاي خصوصي در فوتبال کشور برخي از تيم‌هاي شاغل در ليگ‌هاي دسته اول و دوم تهران در رده‌هاي نوجوانان و جوانان امثال باشگاه فرهنگي، ورزشي ميلان تهران با مديريتي آينده‌نگر با صرف هزينه‌هاي شخصي از طريق جمع‌آوري نخبگان فوتبال کشور در رده‌هاي پايه قدم در راه پشتوانه سازي براي اين رشته برداشته‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان