نسخه شماره 3019 - 1391/07/04 -

 با هزار تومان گواهي تجرد بگيريد
 با هزار تومان گواهي تجرد بگيريد افزايش خطر تجرد قطعي در زنان 

 بر اساس آمارهاي رسمي ثبت احوال شاهد افزايش سن ازدواج در چندسال اخير در كشور بوده‌ايم به شكلي كه در سال 90 نسبت به سال 84، گروه سني كه بيشترين ازدواج در آن واقع شده، جهش پنج ساله‌اي دارد. در اين ميان سرعت افزايش سن ازدواج در زنان بيش از مردان است و اين مساله مي‌تواند آثار و تبعات سويي همچون تغيير الگوي باروري به دنبال داشته باشد. پيشي گرفتن شمار مردان در سن ازدواج نسبت به زنان، هشدار نگران‌كننده ديگري است كه در صورت ادامه روند فعلي الگوي ازدواج در كشور، تا سال 97 رخ خواهد داد.

به گزارش ايسنا، صرف‌نظر از آثار سوء اجتماعي كه پديده افزايش سن ازدواج به دنبال دارد، تبعات جمعيتي اين پديده هم مي‌تواند نگران‌كننده باشد. كمترين تاثير افزايش سن ازدواج، بر هم خوردن تعادل هرم جمعيتي كشور و در نتيجه، بروز شكل جديدي از چالش‌هاي مربوط به سن ازدواج در كشور است.

همچنين سازمان ثبت احوال به کساني که قصد ازدواج داشته باشند، گواهي تجرد مي‌دهد. اين گواهي براي صاحب درخواست کننده صادر مي‌شود.اما کسي که در خواست صدور گواهي تجرد مي‌کند بايد شرايطي داشته باشد. اين گواهي براي کساني صادر مي‌شود که سابقه ازدواج نداشته و يا ازدواج واقع شده منجر به جدايي بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل يا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد.

با قانون نمي‌توان فرهنگ ازدواج را تغيير داد

در اين باره عضو کميسيون فرهنگي مجلس گفت: بالا رفتن سن ازدواج يکي از معضلات کنوني جامعه است که تحت تاثير عوامل مختلفي قرار مي‌گيرد و با قانون نمي‌توان فرهنگ ازدواج را سامان داد.

محمد باقري در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه توکل و ايمان به خدا ميان مردم ضعيف شده است، اظهار داشت: در قرآن تاکيد شده که ازدواج کنيد و ما شما را مستغني مي‌کنيم اما از آنجا که توکل‌ به خدا ضعيف شده شاهد مشکلات عديده‌اي اهستيم که بالا رفتن سن ازدواج يکي از اين موارد است.

وي با اشاره به تاثير مسائل فرهنگي در ازدواج گفت: فرهنگ قناعت و صرفه‌جويي ميان مردم کمرنگ و تجملات جاي آن را گرفته است. از سويي بسياري از جوانان امکانات لازم و اوليه براي ازدواج را هم ندارند.

باقري درباره ترويج فرهنگ مصرف‌‌گرايي خاطرنشان کرد: بحث مصرف‌‌گرايي و تجملات عموما در کشورهاي در حال توسعه اتفاق مي‌افتد و نمي‌توان آن را به دوره‌اي خاص نسبت داد.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس تاکيد کرد: صدا وسيما، حوزه‌هاي علميه، دانشگاه‌ها و همه نهادهايي که با فرهنگ مردم در ارتباط هستند نقش اساسي در فرهنگ‌سازي ازدواج دارند.

وي با اشاره به اينکه صدا‌و‌سيما رسانه فراگير است، خاطرنشان کرد: تاکنون صدا و سيما توليدات خوبي داشته است، اما با توجه به گستردگي صدا‌و‌سيما موارد کوچک هم که مغاير فرهنگ باشد آثار تخريبي زيادي به همراه دارد.

نماينده مردم بناب با بيان اينکه مسائل اقتصادي تاثير مستقيم بر ازدواج دارد، يادآوري کرد:‌ مسکن، اشتغال، بيمه و... نقش مستقيم در بالارفتن سن ازدواج دارد و در اين زمينه دولت بايد قوانين حمايتي را وضع کند. بطور نمونه تا 5 سال اول زندگي مسکن جوانان تامين شود.

به عقيده وي مسکن مهر بافت‌هاي فرهنگي، امنيتي و اجتماعي را به هم زد و از آنجا که افراد نيازمند واقعي پيش‌پرداخت‌ها را ندارند مشکلي از آنها حل نشد.

باقري در پايان خاطرنشان کرد: سياست‌ها بايد به گونه‌اي باشد که همه افراد بتوانند از اين امتياز استفاده کنند و تنها براي افراد تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد با مشکلات بسيار زياد اقداماتي انجام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان