نسخه شماره 3019 - 1391/07/04 -

 جديدترين دليل کميته فيلترينگ کشور:
 فيلم موهن جيميل را فيلتر کرد 

 پروژه‌اي که ماه‌ها‌ در رسانه ها مطرح شده بود، بالاخره به دليل و بهانه جديدي اجرا شد و ميليون‌ها کاربر داخل کشور را با محدوديت جديد روبرو کرد.

گويا تصميم‌هاي سريع و طوفاني در عرصه مديريت و ارکان تصميم‌گيري کشور به امري رايج تبديل شده است. رفتاري که در عرصه‌هاي مختلف به ويژه حوزه‌هايي که با امور اجتماعي و روزمره مردم سر و کار دارند، دردسر زا شده و موجب در تنگنا قرار گرفتن مردم خواهد شد. روز گذشته، به طور ناگهاني و تقريباً بدون کمترين اعلام قبلي، دسترسي به سرويس پست الکترونيک گوگل (جيميل) در ايران ناممکن گشت.

به دنبال ساخت فيلم موهن « معصوميت مسلمانان» که ساحت مقدس پيامبر اسلام (ص) را مورد اهانت قرار داده و بخشهايي از آن در فضاي مجازي منتشر شده است، مسلمانان در بسياري از نقاط جهان خواستار تحريم سايتهاي اينترنتي همچون گوگل و يوتيوب شده اند و در کشور ما نيز از روز گذشته دسترسي به سرويس پست الکترونيک گوگل – جي ميل – با مشکل مواجه شده است. يک مقام مسئول در سازمان فناوري اطلاعات ايران در گفتگو با مهر قطع دسترسي کاربران ايراني به جي ميل را اقدام مراجع تصميم گير در حوزه فيلترينگ و در راستاي محکوم کردن اهانتهاي صورت گرفته به مقدسات اسلام عنوان کرد. در همين حال کاميار ثقفي - عضو حقيقي شورايعالي فضاي مجازي کشور ضمن محکوم کردن اهانت به مقدسات و اقدامات خودجوش مردمي براي تحريم استفاده از سرويسهاي اينترنتي خارجي گوگل و يوتيوب تصريح کرد: قطع برخي سرويسهاي گوگل در ايران بدون شک در پاسخ به تقاضاي مردم بوده و براساس اختيارات قانوني صورت گرفته است.

البته اگر جيميل را در مرورگر وب خود بالا بياوريد، صفحه معروف فيلترينگ سايت‌هاي ايراني مشاهده نمي‌شود بلکه اساساً دسترسي به جيميل مسدود شده و در مرورگر صفحه‌اي نمايان نخواهد شد. اين امر با توجه به سرويس‌هاي نمايش‌گر و اطلاعات‌سنج گوگل نيز مشهود است؛ بر اساس داده‌هاي سرويس Transparency Report گوگل، دسترسي به جيميل در ايران از ساعت 8 صبح روز گذشته تا 12 ظهر نسبت به ساعت مشابه ديروز در حدود 70 درصد کاهش يافت و اين يعني رايانامه جيميل در ايران مسدود شده و کاربران حداکثر مي‌توانند با سرويس‌هاي وي.پي.ان و ديگر سرويس‌هاي مشابه به آن دسترسي پيدا کنند و البته اين يعني دور زدن قانون در کشور.

سرويس پست الکترونيکي گوگل در ايران نسبت به اغلب سرويس‌هاي ايميل ديگر محبوب‌تر بوده و البته کارايي بيشتري نيز دارد، از اين رو اغلب مردم جيميل را نسبت به ياهو ميل، هات ميل و ... ترجيح مي‌دهند. بنابراين بديهي است که اين سرويس پستي مجازي روزانه محل نامه‌نگاري الکترونيکي هزاران يا شايد ميليون‌ها کاربر ايراني باشد که مسائل کاري، شغلي، اجتماعي، علمي، دانشگاهي، تفريحي و خبري خود را با يکديگر به اشتراک مي‌گذارند. اما فيلترينگ يک شبه اين سرويس با چنين استقبالي از سوي ايرانيان، امري عجيب و عجولانه است.

استاد دانشگاهي را فرض کنيد که امروز صبح مي‌خواهد ايميل‌هاي دانشجويانش را چک کند؛ فروشنده‌اي را فرض کنيد که امروز صبح مي‌خواهد ايميل‌هاي مربوط به سفارشات خويش را چک کند؛ خبرنگاري را فرض کنيد که امروز صبح مي‌خواهد ايميل‌هاي خبري و گزارشي خويش را چک کند؛ دانشجويي را فرض کنيد که امروز صبح مي‌خواهد ايميل پروژه خود را براي دانشگاه و استادش ارسال کند؛ همه اين افراد، کساني هستند که هميشه با ايميل‌شان سر و کار دارند و ما مي‌توانيم اين‌ها را فرض کنيم؛ اما چرا مسئولين ذي‌ربط نمي‌توانند فرض کنند؟! چرا افرادي که در کميته فيلترينگ هستند نمي‌توانند 40 ميليون کاربر ايراني اينترنت را فرض کنند که از جيميل و سرويس‌هاي مرتبط با آن استفاده کنند؟!

مسأله اينترنت ملي، از مدت‌ها پيش ورد زبان‌ها افتاده بود و البته مسئولين هم مداوماً تاکيد مي‌کردند که اين مسأله به معناي قطع دسترسي به شبکه جهاني نيست و اين دو شبکه به طور موازي در کنار يکديگر فعاليت مي‌کنند. اما اقدامات دفعي اين چنيني موجب مي‌شود که رسانه‌هاي خارجي که مترصد فرصتي براي انتشار اين اخبار در سطح وسيعي هستند.

خبرگزاري فرانسه (AFP) در گزارشي به خبر مربوط به فيلترينگ جيميل پرداخت و اظهار داشت: «ايران دسترسي به سرويس محبوب و امن جيميل را مسدود نمود. اين اولين گام جمهوري اسلامي براي ايجاد يک ديواره بين اينترانت مجزاي ملي و اينترنت در سراسر جهان است. دسترسي به صفحه جستجوي گوگل (www.google.com) نيز محدود به نسخه هاي نا امن آن شده و تلاش براي دسترسي با استفاده از پروتکل امن (https://www.google.com) نيز مسدود شده است.» اين خبرگزاري در ادامه با اشاره به ترس ايرانيان از سرويس اينترنت ملي افزود: «ايران در حال کار بر روي جداسازي اينترنت ملي خود کار مي‌کند که آن را از محتواي غير اسلامي پاک مي‌خواند. مقامات ادعا مي کنند اين اينترانت، سريع‌تر و امن‌تر خواهد بود، اما با اين وجود داده‌هاي کاربران به راحتي قابل نظارت مي‌شود.» همچنين گاردين طي گزارشي مدعي شد که ايران در زمره کشورهايي است که سانسور گسترده‌اي در آن حاکم است و عنوان کرد: «دسترسي به بيش از پنج ميليون سايت در کشور ايران از جمله وب‌سايت‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي مانند فيس بوک و توييتر و وب‌سايت‌هاي بسياري از رسانه‌هاي غربي، از جمله گاردين، بي.بي.سي و سي.ان.ان، فيلتر شده است» اين رسانه در ادامه اضافه کرد: «بسياري از دسترسي ايرانيان با کمک پروکسي و يا VPN صورت مي گيرد و به عنوان مثال با وجود اينکه فيس بوک در ايران فيلتر است اما بيش از 17 ميليون ايراني در آن حساب دارد.»

نکته‌اي که قابل توجه است، دليل‌تراشي تصميم‌گيرندگان اين طرح است. آنان با بيان اينکه رغبت و درخواست مردمي موجب چنين حرکتي شده است، عملاً بار اين تصميم را بر دوش مردم مي‌اندازند.

اما آيا واقعا مردم به اين کار متمايل بوده‌اند؟ آيا مردم سرويس جايگزين مشابهي براي گوگل و جيميل مي‌شناسند که با استفاده از آن، نيازي به خدمات گوگل نداشته باشند؟ آيا بهتر نيست بگذاريم مردم خودشان تکليف خودشان را روشن کنند تا اينکه ما براي آنان تعيين تکليف کنيم؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان