نسخه شماره 3019 - 1391/07/04 -

 ايران نامزد خود را شناخت
 يک حبه قند براي اسکار 
 شمقدري به اعضاي هيأت انتخاب يه حبه قند پيام داد: در اسكار شركت نكنيد

 گروه فرهنگي- مرجان حاجي‌حسني: اسکار ديگر براي هيچ ايراني يک کلمه غريبه نيست. پس از افتخارآفريني «جدايي نادر از سيمين» در اسکار سال گذشته، اين نام براي همه ايراني‌ها تبديل به يک نام آشناي شيرين شد. آنقدر که تکرار اين تجربه شيرين آرزوي هر ايراني است. امسال هم در آستانه معرفي فيلم ايران به اسکار بحث‌هاي زيادي بر سر اين انتخاب وجود داشت تا اينکه سرانجام با انتخاب «يک حبه قند» انتظارها به پايان رسيد. فيلم يک حبه قند به زندگي يک خانواده سنتي در يزد مي‌پردازد و در خلاصه داستان آمده است: «سکوت خانه باغي قديمي و سرسبز با ورود مهماني در هم مي‌شکند. چهار دختر اين خانه به همراه همسر و فرزندانشان براي عروسي خواهر کوچکترشان پسنديده به ياري مادر شتافته‌اند. اين اقامت براي خواهران و باجناق‌ها شايد دردسر باشد ولي براي بچه‌ها تحقق يک آرزوي بزرگ است تا اينکه...»

رضا کيانيان، نگار جواهريان، ريما رامين‌فر، هدايت هاشمي، پريوش نظريه، نگار عابدي، اميرحسين آرمان و سعيدپورصميمي از بازيگران «يک حبه قند» هستند. اين فيلم از 20 مهر تا 6 دي ماه سال 1390 روي پرده سينما بود و توانست يک ميليارد و 300 ميليون تومان فروش کند. حالا پس از معرفي اين فيلم به اسکار، رئيس سازمان سينمايي پيشنهاد جديدي براي اين فيلم و حضورش در اسکار دارد. جواد شمقدري به اعضاي هيأت انتخاب نماينده سينماي ايران در اسکار 2013 و دست اندرکاران فيلم «يه حبه قند» پيام داد. به‌گزارش مردم سالاري، در پيام رئيس سازمان سينمايي آمده است:

اعضاي محترم هيأت انتخاب نماينده سينماي ايران در اسکار 2013

کارگردان و تهيه کننده فيلم برگزيده: ضمن سپاس از تلاش برگزاري وجلسات کار‌شناسي هيأت انتخاب نماينده سينماي ايران در اسکار سال 2013 و عرض تبريک به فيلمساز موفق سينماي ايران آقاي سيد رضا ‌ميرکريمي که فيلم سينمايي يه حبه قند توانست نظر اين هيأت کار‌شناسي سينمايي را براي حضور در اسکار 2013 جلب نمايد. پيشنهاد مي‌نمايم تا زماني که دست اندرکاران آکادمي اسکار نسبت به سازندگان فيلم موهن به ساحت قدسي و ملکوتي پيامبر عظيم الشأن و پيامبر آخر الزمان حضرت محمد صلي اله علي و آله و سلم، واکشني در خور شأن نشان نداده‌اند به عنوان همدلي و همراهي با قلوب مجروح و زخم ديده يک ونيم ميليارد مسلمانان جهان و بلکه هفت و نيم ميليارد آزادگان جهان از مشارکت سينماي ايران در اين رويداد سينمايي امتناع شود. بديهي است تحريم اسکار 2013 تا زماني است که اين آکادمي نسبت به اين فيلم موهن واکنش مناسبي انجام دهد و خود را از سازندگان آن مبرا سازد.

اسفندياري:تصميم گرفتيم تريبون اسكار را از سينماي ايران نگيريم

از سوي ديگر امير اسفندياري گفت: خوشحالم فيلمي به عنوان نماينده سينماي ايران به اسكار معرفي شده كه حداقل در طول فيلم 10 ـ 15 بار نام مبارك حضرت رسول(ص) ذكر مي‌شود. سخنگوي هيات انتخاب نماينده سينماي ايران به اسكار در پي پيشنهاد رييس سازمان سينمايي مبني بر تحريم اسكار اظهار كرد: همان طور كه در بيانيه هم ذكر كرديم درباره تحريم بارها صحبت و بررسي شد و پيش از اين هم در كميته‌اي در فارابي بررسي‌هاي دقيق صورت گرفت. وي ادامه داد: با توجه به اينكه فيلم موهن ساخته شده كه حتي نامش را نمي‌توان فيلم گذاشت مرتبط با هاليوود نيست، قرار شد ايران نماينده‌اش را معرفي كند. اسفندياري با تاكيد بر اينكه بايد از همه فرصت‌هاي بين‌المللي براي مطرح كردن حرف‌هايمان استفاده كنيم، گفت: همان طور كه رييس جمهور محترم كشورمان به آمريكا مي‌روند و از اين فرصت براي دفاع از مواضع جمهوري اسلامي ايران استفاده مي‌كنند، ما هم بايد از فرصت‌هاي موجود نهايت بهره را ببريم. اين كارشناس حوزه بين‌الملل تاكيد كرد: ما بايد حرف خودمان را بزنيم البته رييس محترم سازمان سينمايي هم پيشنهادي دادند كه قابل تامل است ولي جمع‌بندي نظر هيات انتخاب با توجه به همه مسايل و جوانب اين بود كه ما اين تريبون را از سينماي ايران نگيريم.

علي معلم: تحريم اسكار توسط شمقدري پيشنهاد است نه دستور

همچنين يكي از اعضاي هيات انتخاب معرفي نماينده سينماي ايران به اسكار گفت: آقاي شمقدري در خصوص تحريم اسكار پيشنهاد خودشان را مطرح كرده‌اند و معتقدم ايشان دستور نداده‌اند.

علي معلم در پي اعلام رييس سازمان سينمايي مبني بر تحريم اسكار، اظهار كرد: نظري كه آقاي شمقدري داده‌اند با توجه به متن نامه‌شان يك پيشنهاد است و دستور نيست، ضمن اينكه ايشان انتخاب «يك حبه قند» را تبريك گفته‌اند.

وي افزود: بحثي كه ايشان مطرح كردند در جلسات انتخاب فيلم هم مطرح شد اما تعبير ما اين بود فيلم ساخته شده يك كار جعلي و خارج از حوزه سينما است مانند اينكه بچه‌اي در گوشه‌اي از دنيا كاري بسازد و آن را بزرگ كند كه اين ربطي به صنعت سينماي آمريكا ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان