نسخه شماره 3018 - 1391/07/03 -

 ارتش آزاد سوريه از ترکيه خارج شد
 اسباب‌کشي فرماندهي معارضين بشار اسد 

گروه بين الملل: ارتش آزاد سوريه، از گروه‌هاي مسلح معارض حکومت بشار اسد، اعلام کرده است که مقرفرماندهي خود را از ترکيه به مناطق«آزاد شده در داخل خاک سوريه» منتقل کرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، رياض الاسد، فرمانده ارتش آزاد سوريه، روز شنبه در ويدئويي که در سايت يوتيوب قرار داده شده، گفته است: پس از برنامه موفقيت‌آميز تامين امينت مناطق آزاد شده در‌(داخل خاک سوريه)فرماندهي ارتش آزاد سوريه به مناطق آزاد شده منتقل شده است. يک منبع نزديک به فرمانده ارتش آزاد سوريه به خبرگزاري رويترز گفته است رياض اسد دو روز پيش وارد خاک سوريه شده است.اين منبع همچنين گفته است: برنامه اين است که به زودي فرماندهي ارتش آزاد سوريه يا در ادلب يا در حلب مستقر شود.

طبق اين گزارش انتقال مرکز فرماندهي ارتش آزاد سوريه به داخل اين کشور دو هفته طول خواهد کشيد.به گزارش رويترز، ارتش آزاد سوريه يکي از مهم‌ترين گروه‌هاي مسلحي است که براي سرنگوني بشار‌اسد رييس‌جمهوري سوريه مبارزه مي کند.

طبق اين گزارش، به رغم اين که کشور‌هاي غربي خواهان سرنگوني بشار اسد هستند اما در عين حال نگران مسلح کردن گروه‌هاي شورشي با ديدگاه‌هاي متفاوت هستند. در همين زمينه، ديپلمات‌هاي غربي گفته‌اند که خواهان مشخص شدن وضعيت فرماندهي گروه‌هاي مسلح مخالف در سوريه هستند.

از سوي ديگر، ارتش لبنان نيز اعلام كرد كه ارتش آزاد سوريه طي كمتر از يك هفته دو بار به اراضي لبنان تجاوز كرده است.

در بيانيه‌اي كه توسط فرماندهي ارتش لبنان صادر شد، آمده است: شمار زيادي از نيروهاي مسلح سوريه جمعه شب به يكي از مراكز ارتش لبنان در شرق اين كشور و در نزديكي مرزهاي سوريه حمله كردند كه اين حمله هيچ قرباني در پي نداشت.در اين بيانيه آمده است: ارتش آزاد سوريه در طول كمتر از يك هفته دوبار به اراضي لبنان در منطقه عرسال تجاوز كرده است.در بيانيه مذكور همچنين تاكيد شده است كه در پي اقدام ارتش آزاد سوريه ارتش لبنان نيروهاي خود را در منطقه مذكور افزايش داده و نيروهاي ارتش لبنان عمليات خود را براي جستجوي افراد مسلحي كه پس از اين حمله به كوه‌ها و برخي از روستاهاي مرزي لبنان گريختند، آغاز كرده است.

خارج از ميدان جنگ سوريه،چند روز پيشتر با تکذيب مصاحبه بشار اسد با روزنامه الاهرام مصر جنجالي به پا شد،سردبير مجله مصري الاهرام‌العربي در مصاحبه با شبكه خبري اسكاي نيوز اعلام كرد كه خبرنگار اين مجله به طور مستقيم با بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه گفت‌وگو كرده است.

وي در اين مصاحبه ضمن ابراز تعجب و ناخرسندي نسبت به تكذيب خبر مصاحبه الاهرام با رئيس‌جمهوري سوريه توسط وزير اطلاع رساني اين كشور تاكيد كرد: خبرنگار ما با بشار اسد در خصوص سوريه گفت‌وگو كرده است و تا جايي كه ما پس از انجام اين گفت‌وگو دستوراتي را در خصوص عدم انتشار اين گفت‌وگو دريافت كرديم. بدر همچنين گفت: وزير اطلاع رساني سوريه در اين ديدار حضور نداشت در حالي كه در اظهاراتش در خصوص تكذيب خبر مصاحبه بشار اسد با روزنامه الاهرام تاكيد كرد كه اسد با چند تن از خبرنگاران از جمله خبرنگاران مصري و به دعوت يكي از موسسات عربي و اطلاع‌رساني سوريه گفت‌وگو كرده است.اشرف بدر درباره اينكه آيا اين ديدار و گفت‌وگو ثبت شده يا خير گفت: بنا به دستوراتي كه به ما داده شده بود اين ديدار به صورت كتبي يا صوتي ثبت و ضبط نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان