نسخه شماره 3008 - 1391/06/20 -

 در گفت‌و‌گو با مهدي تقوي بررسي شد:
 بررسي نقش سياست‌هاي غلط دولت در نوسان قيمت ارز 

 گروه سياسي: اوضاع ارز اين روزها خوب نيست و تب قيمت دلار سبب شده تا تورم نيز به اين موضوع گره بخورد‌. سياست‌هاي دولت و ناتواني در کنترل بازار از جمله عللي است که سبب شده تا مردم نيز بکوشند تا بخشي از ريال خود را به دلار تبديل کنند‌. خبرهايي نيز به گوش مي‌رسد که گويا دولت دوهفته‌اي است که ارز عرضه نمي‌کند . به هر حال بايد منتظر ماند و ديد آيا دولت گاني براي کنترل قيمت ارز بر مي‌دارد و يا اينکه شايعه دلار 3‌هزار توماني به حقيقت مي‌پيوندد. در خصوص نوسان شديد بازار ارز‌، يک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي گفت: «انسان عاقل به دنبال آن است که بيشترين سود و بازده را از پس‌اندازهاي خود بدست آورد. لذا در شرايط فعلي اين افراد به بازار ارز رجوع مي‌کنند و تا زماني که اين رجوع به بازار ارز وجود داشته باشد قيمت ارز بالا خواهد رفت.»

دکتر مهدي تقوي استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با فرارو ، اصلي‌ترين عامل نوسانات قيمت ارز و سکه در بازار، سياست‌هاي غلط دولت است، گفت: «يکي از سياست‌هاي اشتباه دولت اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها است.»

وي ادامه داد: «از زمان اجراي اين قانون تمامي‌کالاها با افزايش قيمت روبرو شده است.»

وي افزود: «از سوي ديگر ايران در اقتصاد جهاني با تحريم روبرو است و سومين دليل نيز مربوط به نرخ بهره اوراق قرضه دولتي است که 5/15 درصد بود؛ در حالي که نرخ تورم بيش از بيست درصد بود. در اين شرايط کساني که پول دارند به دنبال خريد اوراق قرضه دولتي نمي‌روند و سرمايه خود را در بانک‌ها نيز پس‌انداز نمي‌کنند؛ بلکه به بازار سکه و دلار خواهند رفت.» اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: «لذا اين سياست‌هاي نادرست باعث شده يکسري بازارهاي عجيب و غريب مانند بازار سکه و دلار در ايران ايجاد شود.»

وي اظهار کرد: «اکنون هم که بسياري از کارشناسان با ايجاد بورس ارز موافق هستند؛ عده اي از دولتي‌ها با اين امر مخالفت کرده اند. بنده با ايجاد بورس ارز موافقم زيرا يک بازار سازمان يافته شکل مي‌گيرد و احيانا نوسانات قيمتي به اين شدت در آن روي نخواهد داد.»

تقوي در پاسخ به اين سوال که آيا حجم بالاي نقدينگي در بازار بر نوسان قيمت ارز و سکه تاثيرگذار است؟، گفت: «همه اقتصادها نقدينگي دارند. اما اين نقدينگي‌ها به بازار بورس اوراق بهادار و يا بازار سهام رفته و در آنجا سهم مي‌خرند.»

وي ادامه داد: «اما در ايران به علت سياست‌هاي نادرست دولت شرايط اينگونه بازارها مساعد نيست و هيچکدام از آنها نمي‌توانند سود بيست‌درصد دهند؛ لذا نقدينگي به سمت بازار ارز کشيده مي‌شود. يعني جايي که فرد مي‌تواند سالي هفتاد درصد سود کند.»

وي تصريح کرد: «قدرت بانک مرکزي براي مداخله در بازار جهت پايين آوردن نرخ ارز، به مقدار ارزي است که در اختيار دارد. تحريم‌ها و ايجاد محدوديت در فروش نفت توسط ايران، ميزان ارزي که دولت به دست مي‌آورد و در بانک مرکزي ذخيره مي‌شود را کاهش مي‌دهد. لذا توان مداخله بانک مرکزي در بازار براي تعديل و کنترل نرخ ارز کاهش يافته است.»

تقوي ضمن غلط خواندن اين ادعا که نرخ رشد نقدينگي سه ماه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته هفت درصد است، گفت: «اکنون ما 40 درصد تورم داريم. يعني براي خريد همان کالاهاي قبلي نسبت به سال گذشته 40 درصد نقدينگي بيشتر لازم است. لذا رشد نقدينگي خيلي بيشتر از هفت درصد است.»

اين کارشناس مسائل اقتصادي نقدينگي بالا در اقتصاد را فاقد عوارض دانست و گفت: «وقتي شما تورم داريد بايد حداقل متناسب با آن تورم، نقدينگي خود را بالا ببريد.» تقوي در پاسخ به اين سوال که افزايش نقدينگي موجب افزايش تورم مي‌شود و از آنجا که توليد افزايش پيدا نمي‌کند اين چرخه ادامه خواهد يافت؛ گفت: «درست است. بنابراين اگر نمي‌خواهيد اين اتفاق بيفتد بايد توليد را افزايش داد. اما دليل اينکه توليد افزايش پيدا نمي‌کند همين اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است.»

وي ادامه داد: «يعني قرار بود 30 درصد از منابع حاصل از اجراي اين قانون را به توليد اختصاص دهند که اين کار را نکردند. در نتيجه بسياري از بنگاههاي توليدي کار خود را متوقف کردند.» وي افزود: «از سوي ديگر ما شاهد واردات ميوه‌هايي مانند پرتقال، سيب و ... هستيم که خود در داخل بهترين نوع آن را توليد مي‌کنيم. لذا با اين وضعيت توليدات کشاورزي نيز از بين مي‌رود.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان