نسخه شماره 3001 - 1391/06/12 -

 گرمابه ميرزا يوسف به‌طور کامل تخريب شد 

 گرمابه ميرزا يوسف بدون هيچ چون و چرايي ويران شد. حالا ديگر از اين اثر تاريخي و متعلق به دوره صفوي جز شماره ثبت ملي و خروارها خاک چيزي باقي نمانده است. دي ماه سال گذشته بود که شهرداري بابل بدون هماهنگي با ميراث‌فرهنگي بلدوزرهايش را به جان گرمابه ميرزا يوسف انداخت. دوستداران ميراث‌فرهنگي که به‌شدت مخالف اين اقدام بودند حتي با اطلاع به سازمان ميراث‌فرهنگي و طرح شکايت نيز نتوانستند مانع تخريب شهرداري شهرستان بابل شوند.گرمابه ميرزا يوسف از بناهاي شاخص دوره صفوي و سبک اصفهاني شهرستان بابل بود.

به‌گزارش ميراث فرهنگي، گرمابه تاريخي ميرزا يوسف بابل مربوط به دوره صفوي به شماره ثبت ملي 2457 در تاريخ هفدهم مهرماه سال78به ثبت ملي شد. اين اثر تاريخي در مرداد 91 به‌طور کامل تخريب شد.

«عليرضا صادقي اميري»دبير انجمن ميراث‌فرهنگي جوانان سپيد پارس مازندران دررابطه با علت تخريب اين اثر دوره صفويه مي‌گويد:«پيش از اين‌که حمام تاريخي ميرزا يوسف به‌طور کامل تخريب شد دخل و تصرفاتي داخل و بخش بيروني بنا صورت گرفته بود و برخي از کاشيکاري‌ها و نقاشي‌هاي آن از بين رفته بود. به‌گفته وي، اما به طور کلي هنوز آثار نفيسي شامل نقاشي و کاشيکاري در گرمابه ميرزا يوسف قابل رويت بود و تا دوماه پيش هم مردم از اين حمام به صورت زنانه- مردانه استفاده مي کردند.»

صادقي اميري اعتقاد دارد: در حال‌حاضر بناهاي بسياري در شهرستان بابل در معرض تخريب قرار دارند و با وجود گزارش‌هاي مداوم به اداره کل ميراث‌فرهنگي شهرستان اما هيچ اقدامي انجام نمي‌شود. بازار قديمي «چهار شمع پيش» يکي از نقاط پر تردد بابل و فاقد پارکينگ است که بنا بر توافقاتي بين وراث و شهرداري به شرط اجازه 20 تا 24 ماهه براي کاربري پارکينگ، مجوز تخريبش از سوي شهرداري بدون موافقت ميراث براي مالکان صادر شده است.

به گفته صادقي اميري با اطلاع رساني فعالان ميراث فرهنگي، يگان حفاظت و نيروي انتظامي براي جلوگيري از تخريب در محل حاضر شدند، اما عده اي از اهالي بازار مانع توقف تخريب شدند. اين افراد معتقد بودند اين منطقه نيازمند پارکينگ است و نبايد جلوي تخريب يک اثر ثبت ملي شده با قدمت دوره صفوي گرفته شود! هم‌اکنون نيز گرمابه ميرزا يوسف با وجود اعتراض و پيگيري کارشناسان و فعالان ميراث‌فرهنگي کاملا ويران شد. اين درحالي است که عمر بناي متعلق به دوره صفوي از ثبت تا تخريب بيش از 13سال طول نکشيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان