نسخه شماره 2989 - 1391/05/25 -

 دعوت آيت‌الله هاشمي و مهدوي‌کني براي شرکت مردم در راهپيمايي روز قدس  

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس مجلس خبرگان رهبري از مردم ايران درخواست کردند که در راهپيمايي روز قدس حضور گسترده اي داشته باشند و از آرمان و حقوق ملت فلسطين دفاع کنند. رييس مجمع تشخيص مصحت نظام طي پيامي از مردم براي شرکت گسترده در راهپيمايي روز قدس دعوت کرد.

متن پيام آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به شرح زير است:

از زماني که آخرين جمعه ماه مبارک رمضان با ابتکار مدبرانه امام راحل به عنوان «روز جهاني قدس» نامگذاري شده، سردمداران رژيم غاصب صهيونيسم در يکي از مهم‌ترين نقاط جغرافيايي دنيا، خود را در معرض فشار افکار عمومي جهانيان مي‌بينند و هر ساله با شروع ماه مبارک رمضان، به فکر کم کردن حضور مردم در راهپيمايي روز قدس و تأثيرات آن بر معادلات منطقه مي‌افتند. اما تدبير سياسي امام راحل در پيوند يکي از مهم‌ترين مسايل جهان اسلام با يک ماه روزه‌داري و اعمال خاص عبادي و به راه افتادن سيل مردمي در خيابان‌هاي ايران و بسياري از کشورهاي جهان اسلام، به مرور زمان فرهنگ بيداري ملت‌ها شده است. حضور هميشگي مردم ايران در اين مراسم که همدلي با مردم مظلوم داخل اراضي اشغالي و همراهي با رزمندگان مقاومت در خطوط مقدم جبهه مبارزه با اشغالگري و مبارزه با تروريسم دولتي و حاميان آن است، الگويي براي ساير ملت‌ها شده که انشاءالله امسال نيز در شرايط خاص سياسي منطقه با توجه به تحولاتي که پشت سر گذاشته و پيش رو خواهيم داشت، بار ديگر اقتدار و حق‌طلبي مسلمانان در پايداري و مقاومت در برابر مشکلات، تحريم‌ها و جنگ رواني را به نمايش خواهد گذشت. اينجانب و اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام با حضور در راهپيمايي روز جهاني قدس از آحاد مردم سراسر کشور و ملل مسلمان جهان دعوت مي‌کنيم امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته در اين راهپيمايي حضوري حماسي و انقلابي داشته باشند.

حمايت از فلسطين شاخص نظام

همچنين رييس مجلس خبرگان رهبري با صدور بيانيه‌‌اي به مناسبت روز قدس تاکيد کرد: امروز حمايت از آرمان فلسطين به شاخص و شعار نظام ما تبديل شده است. در بيانيه آيت‌الله مهدوي کني آمده است: روز جهاني قدس»،‌ابتكار هوشمندانه‌ پيشواي فقيد انقلاب اسلامي، از يك سو نماد باور صادقانه نظام اسلامي به آموزه‌هاي ديني از ديگر سوء نمود حمايت از آزادي و انسان ستمديده است؛ ابتكاري كه آرمان‌هاي ديني، انساني، سياسي و تاريخي امت اسلام را با قداست «شهرالله» پيوند داد و زمينه‌ساز بازيابي هويت اسلامي شد. امام خميني (رضوان‌الله تعالي عليه) با ناميدن روز قدس به عنوان «روز اسلام و روز رسول اكرم»، قبله اول مسلمانان را از مرز جغرافيا، سياست و مليت فراتر برد. معنايي معنوي و اعتقادي به آن بخشيد و آن را به سرمنشأ جرياني جهاني بدل كرد؛ چنانكه امروز، حمايت از آرمان فلسطين به شاخص و شعار نظام ما تبديل شده است. امروز، در سايه بيدارگري‌هاي ايران اسلامي، دنيا دريافته است كه ملت فلسطين اگر چه هنوز مظلوم است. اما تنها نيست؛ دريافته است كه فلسطين هنوز «مسأله ما»ست، دريافته است كه اسرائيل، دشمن بشر و دولت ترور است؛ دولتي كه رسماً در بزرگداشت جنايت هورا مي‌كشند و به آن افتخار مي‌كند؛ دولتي جعلي كه افزون خواهي‌اش، نه تنها براي جهان اسلام، بلكه براي تمام بشر، خطرساز است.

پيام روز قدس اين است كه اتحاد امت اسلام، تنها راه نجات فلسطين است ارائه طرح‌هايي با ماهيت سازش و با اين پندار كه اسرائيل در برابر توافق‌هاي بين‌المللي تسليم خواهد شد و به قيمت واگذاري خودمختاري در بخشي از سرزمين‌هاي اشغالي، از توسعه طلبي دست خواهد كشيد، نشانه نشناختن ذات غاصبانه صهيونيسم جهاني است. اما روز قدس امسال، رنگ و بويي ديگر دارد: آنچه با نام «بيداري اسلامي» در منطقه رخ داد، برآمده از منطق ظلم ستيزانه پيام امام خميني (رضوان‌الله تعالي عليه) در روز قدس بود؛ منطقي كه از ايدئولوژي اسلام و قابليت‌هاي حيرت‌انگيز آن بهره مي‌گرفت.

اكنون جلوه‌هاي رنگارنگ بيداري اسلامي و اظهار وجود امت اسلامي در زمانه ما، بيش از پيش، پيام امام در روز قدس را باز مي‌نماياند و بر اين واقعيت تأكيد مي‌كند كه واكنش دشمن، برخاسته از آگاهي ماست. اينك در ماجراي سوريه، به عيان، مي‌بينيم كه سرآسيمگي، فتنه‌انگيزي و خونريزي دشمنان امت اسلام به اين دليل است كه در تنگنا قرار گرفته‌اند و كار به آن جا رسيده است كه ديگر حتي به ظاهر رفتار حقوق بشري هم پايبند نيستند و آشكارا به خشونت روي آورده‌اند. اين اضطراب غرب، نشان از آن دارد كه بيداري اسلامي يك گام به پيش بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان