نسخه شماره 2985 - 1391/05/21 -

 نتايج عملکرد ضعيف فدراسيون
 تکواندوي ايران طلايي نبود 

 سارا علم بيگي: محمد باقري معتمد درحالي به مدال با ارزش نقره المپيک رسيد که نحوه رقابتش در روز مسابقه، چندان علاقه مندان و کارشناسان ورزشي را راضي نکرد. محمد باقري معتمد نايب قهرمان جهان و يکي از بهترين‌هاي ايران روز پنجشنبه با رسيدن به مدال نقره المپيک، نهمين مدال کاروان ورزشي ايران را به دست آورد، اما بسياري از اعضاي کاروان ايران و حتي ايرانيان حاضر در لندن و يا در سالن رقابت‌ها به چيزي جز مدال طلا رضايت نمي دادند و براي همين بود که چندان با رضايت سالن رقابتها را ترک نکردند. با اين حال بايد به اين موضوع پرداخت که چرا باقري معتمد در حاليکه به مدال نقره المپيک رسيد، اما همچنان افرادي مانند هادي ساعي، غلامحسين ذوالقدر و يا حتي عسگري سالن رقابت را با رضايت کامل ترک نکردند؟

محمد باقري معتمد به گواه بسياري از نزديکان تيم ملي يکي از با تکنيک‌ترين تکواندوکاران ايران است. او در تمرين‌ها طيفي از تکنيک‌ها و تاکتيک‌ها را به نمايش گذاشته و کيفيت بسيار بالايي از خود نشان مي‌دهد. براي همين هم هست که از بهترين‌هاي ايران و به تاکيد غلامحسين ذوالقدر سرمربي سابق تيم ملي، بهترين تکواندوکار ايران در اين وزن است، اما با تمام اين تفاسير محمد باقري معتمد اگرچه به فينال وزن خودش رسيد، اما شايد به جرات بتوان گفت که او با شانس به فينال رسيد، ولي تنها شانس براي طلايي شدن او کافي نبود.

محمد باقري معتمد نايب قهرمان جهان به غير از رقابت نخست که برابر تکواندوکاري نه چندان قابل بود، در دو مسابقه ديگر با اما و اگر وارد مرحله بعدي شد. رقابت او برابر نيک پا از افغانستان حسابي گره خورد و در راند طلايي وارد مرحله بعد شد. او مقابل سيلواي برزيلي نيز چنان اشتباه فاحشي از خود نشان داد که گويا اصلا حواسش نيست که در المپيک رقابت مي کند. او در هر دوي اين مسابقات دو ضربه بالا خورد و امتيازهاي خوبي به حريفان داد، غافل از اينکه يک امتياز از حريفان با استفاده از ضربه هاي بالا بگيرد. او در فينال نيز تاکتيکي براي موفقيت نداشت و دوباره همين ضربه خوردن بالا و عدم توان در جبران باعث شد از حريف عقب بيفتد.

قهرمان المپيک با همه ورزشکاران متفاوت است. قهرمان المپيک نشان مي دهد که از همه هم‌رده‌هايش بالاتر است، اما وقتي باقري معتمد از همان دور اول شروع به پاسخ دادن سئوال خبرنگاران مختلف مي کند، نشان مي دهد که به هرحال بخشي از تمرکز خود را از دست داده است. او در هر سه رقابت پاياني اش چهره يک قهرمان جنگنده را نداشت. به ويژه در فينال باقري چهره اي از خود به نمايش گذاشت که بي شک کمتر طرفداري را از نمايش خود راضي نگه داشت. نخستين جمله اي که ايرانيان حاضر در سالن به يکديگر مي گفتند اين بود که باقري براي مدال نقره آماده بود و قبول کرده بود روي سکوي دوم بايستد.

اين باوري عمومي بود که از نمايش او به تماشاگران منتقل شده بود. البته ما در مورد تکواندوکاري که حذف شده سخن نمي گوئيم. ما در مورد نايب قهرمان المپيکي مي گوئيم، اما حداقل دوست داشتيم معتمد در شرايطي نايب قهرمان المپيک شود که واقعا جنگيده باشد و چيزي در وجودش نبوده که در شياپ چانگ به ظهور نگذاشته باشد. به هرحال همه بايد قبول کنيم که روحيه معتمد ديروز يک روحيه طلايي نبود.

همه اين موارد را بايد کنار اين مسئله گذاشت که ديروز را نبايد روز باقري قلمداد کرد. همه کارکشته هاي ورزش مي دانند که برخي روزها، روز ورزشکاران نيست و در آن روزها کيفيت عملکرد آنها تا حد زيادي کاهش پيدا مي کند. مواردي که در بالا به آن پرداخته شد نشان مي دهد که ديروز، روز باقري نبود که اگر بود اکنون ما يک قهرمان المپيک را داشته و جشن پنجمين مدال طلايمان را مي گرفتيم.

نايب قهرماني جهان و انواع و اقسام موفقيت‌ها باعث شده بود همگان محمد باقري معتمد را يک طلايي در بازي‌ها فرض کنند و به چيزي کمتر از آن راضي نمي شدند. البته اين ذهنيت عمومي نيز پديد آمده بود که مي گفت پس از اينکه محمد در يک سال اخير دو بار به ثروت تازگل ترک باخته، اين بار مي خواهد انتقام دو شکست قبلش را در فينال المپيک بگيرد تا جبراني شود بر باخت‌هاي پيشين. اين تفکر باعث شده بود تا باقري را يک قدم ديگر به طلا نزديک تر بدانيم. البته موفقيت روزهاي اخير ورزشکارانمان و دستيابي به مدال‌هاي طلاي کشتي و وزنه برداري هم گويا کمي حريصمان کرده بود و توقع ها را افزايش داده بود.

باقري معتمد، همان تکواندوکاري که رضا مهماندوست پس از رقابت‌هاي جهاني تکواندو و پس از اينکه او نايب قهرمان دنيا شده بود، بلافاصله او را براي المپيک و انتخابي المپيک برگزيد، روز گذشته به فينال رقابت‌هاي تکواندوي المپيک رسيد. اگرچه شايد در دو مسابقه قبل از فينال هم چندان با قاطعيت رقابت نکرده بود و به قول معروف مسابقه هايش را به مويي رد کرده بود و فيناليست شده بود. پس بنابراين اين توقع بود تا محمد در فينال به خودش آيد و نقره‌اي که در دستش بود را با طلا عوض کند، اما اين طور نشد.

محمد روز گذشته در رقابت فينال به گونه اي رقابت کرد که گويا به همان مدال نقره راضي بود. البته با هوش و ذکاوتي که داشت، پاياپاي با حريف پيش مي آمد، اما آن جنگندگي هميشگي را نداشت. شايد به قول هادي ساعي، روز، روز محمد باقري معتمد نبود. شايد هم اگر مهماندوست بود کمي او را به خودش مي آورد.

هم به من ظلم کردند هم به تکواندوي ايران

رضا مهماندوست مي گويد باخت يوسف کرمي و باقري معتمد حاصل تصميمات غلط رئيس فدراسيون تکواندو است. رضا مهماندوست سرمربي موفق تکواندوي ايران که 5 ماه قبل از المپيک قرباني تصميمات فدراسيون شد و بر سر مسائل مالي او را به خانه اش فرستادند در پي ناکامي اعضاي تيم ملي تکواندو به خبرآنلاين گفت:« به قرآن نمي خواهم مردم حس کنند که الان چون تيم نتيجه نگرفته ، اين ها را مي گويم. من دلم براي 4 سال زحمتي مي سوزد که دود شد و رفت. آقاي پولادگر با خودخواهي ات هم به من ظلم کردي ، هم به اين بچه ها که حق مسلم شان دو مدال طلاي المپيک بود ، هم به ورزش تکواندو و هم به خودت. اين تيم بايد 2 طلاي المپيک مي گرفت نه اينکه به لطف داوري کل سهم مان يک نقره باشد. کجا يوسف آن يوسف هميشگي بود ، محمد چه شباهتي به باقري معتمد هميشگي داشت؟ آقاي ساعي بياييد الان به مردم بگوييد با اين تيم چه کرديد؟»

سوسن حاجي‌پور  مبارزه اول خود را واگذار کرد

تنها بانوي تکواندوکار کشورمان در بازي‌هاي المپيک 2012 لندن در اولين ديدار خود مقابل نماينده استراليا بازنده از ميدان خارج شد.

به گزارش مهر، جمعه سومين روز از رقابت‌هاي تکواندوي بازي‌هاي المپيک 2012 لندن به مبارزات اوزان سوم مردان و بانوان اختصاص دارد.در وزن سوم بانوان (67- کيلوگرم) سوسن حاجي‌پور در مبارزه اول خود به مصاف «کارمن مارتون» نماينده استراليا رفت. حاجي‌پور در آغاز اين ديدار ابتدا دو امتياز از دست داد و سپس با ضربه روي سر حريف استراليايي سه امتياز گرفت تا وقت اول را 3 بر 2 به سود خود خاتمه دهد.در راند دوم حريف استراليايي روي ضربه سر سه امتياز کسب کرد که با اعتراض مربي کره‌اي تيم کشورمان اين سه امتياز از روي تابلو پاک شد.

در اين راند داوران به اشتباه سه امتياز براي حاجي‌پور روي تابلو ثبت کردند که با تذکر داوران کنار نتيجه به همان 3 بر 2 قبلي تغيير يافت.در راند دوم امتياز بين دو تکواندوکار رد و بدل نشد تا کار به وقت سوم کشيده شود. در راند سوم «مارتون» يک امتياز کسب کرد و نتيجه را به تساوي کشاند و در پايان اين راند دو تکواندوکار با امتياز تساوي 4 بر 4 به کار خود پايان دادند و تا تکليف تکواندوکار پيروز به امتياز طلايي در راند چهارم کشيده شود.

در راند چهارم نماينده استراليا روي ضربه سر، از داوران سه امتياز کسب کرد که با درخواست مربي تيم ايران داوران به بازبيني فيلم پرداخته و اين سه امتياز تاييد نشد و از روي تابلو پاک شد.در نهايت حريف استراليايي يک امتياز گرفت و پيروز از ميدان خارج شد.نماينده کشورمان در حالي مي‌تواند به کار خود ادامه دهد که اين استراليايي به ديدار نهايي راه پيدا کند. «کارمن مارتون» تکواندکار 25 ساله استراليا با رنکينگ 13 جهان، 49 بازي ملي و 28 پيروزي را در کارنامه خود دارد.مدال‌هاي نقره و برنز مسابقات تکواندوي قهرماني آسيا و مدال نقره جام جهاني تکواندو مهمترين افتخارات حريف حاجي‌پور است.

شكست سنگين يوسف كرمي در المپيك

يوسف كرمي با شكست مقابل نماينده اسپانيا شانس رسيدن به مدال طلا را از دست داد.

به گزارش ايسنا درادامه رقابتهاي تكواندو در وزن 80- كيلوگرم مردان يوسف كرمي با نتيجه 8 بر 2 مقابل «نيكلاس گارسيا» نفر پنجم رنكينگ جهاني از اسپانيا شكست خورد.

در راند نخست كرمي حملات بيشري انجام داد، اما ضربه‌هايش از دور پرتاب مي‌شد و روي هوگو نمي‌نشست.در ثانيه‌هاي پاياني كرمي يك امتياز گرفت و در پايان وقت نخست پيش افتاد.

در وقت دوم كرمي يك ضربه به هوگو و يك ضربه به سر دريافت كرد و 4 بر يك عقب افتاد و تايم دوم هم به پايان رسيد. در وقت سوم باز هم كرمي ضربه سر دريافت كرد و 7 بر يك عقب افتاد تا كارش سخت شود.ضربات متعدد از سوي حريف كرمي امتيازات او را به هشت رساند تا كرمي مقابل اين تكواندوكار بلندقامت 24 ساله اسپانيايي كه تاكنون بارها مقابل تكواندوكاران ايراني شكست خورده بود، با اختلاف زيادي ببازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان