نسخه شماره 2985 - 1391/05/21 -

 بازي جديد روسيه براي نپرداختن غرامت به ايران
 گروکشي روس ها با موشک اس 300 

 گروه سياسي: امتناع روسيه از تحويل موشک اس 300، يکي از اختلافات سياسي سالهاي اخير ايران و روسيه بوده است. موضوعي که با شکايت ايران وارد فاز جديدي شد و اينک اظهارات مقامات روسي درباره اين شکايت، مرحله جديدي از پرونده اين موشک را رقم زده است.

روزنامه روسي کامرسانت به نقل از يک منبع در دفتر رياست جمهوري و وزارت خارجه روسيه نوشت: اگر تهران شکايت خود از روسيه در مورد اس300 را از دادگاه بين‌المللي پس نگيرد، روسيه موضع سخت تري نسبت به برنامه هسته ايران خواهد گرفت و ايران را از حمايت خود محروم خواهد کرد.

به گزارش سرويس بين‌الملل انتخاب، اين منبع اضافه کرد: اقدام ايران نشان مي دهد که اين کشور ناسپاس است. ما از انها در مساله هسته‌اي حمايت کرده ايم و موضعي سازنده داشتيم اما انها اينگونه جواب اقدامات ما را مي دهند.

اين منبع دولتي افزود: مقامات ايران از اين موضوع اطلاع دارند و به آنها در اين مورد گوشزد شده است.

در ادامه گزارش اين روزنامه روسي به نقل از اين منبع آمده است: اين اقدام براي ايران عواقب سياسي دارد. ما پيش از نشست جديد ايران و 1+5 هئيتي به ايران مي فرستيم و اگر ايران بازهم از شکايتش صرف نظر نکند، اين کشور بايد در مساله هسته‌اي تنها با ديگر کشورها دست و پنجه نرم کند.

اين منبع گفت: ما بارها براي ايران روشن کرده ايم که اين گونه شکايت‌ها به توسعه روابط دو کشور کمک نمي‌کند. اما درخواست‌هاي ما براي اين که ايران شکايت خود را از دادگاه پس بگيرد بي‌پاسخ مانده است.

گفتني است، روسيه دو سال پيش به بهانه تحريم‌هاي تسليحاتي شوراي امنيت عليه تهران اعلام کرد که از ارسال سيستم دفاع ضد هوايي اس 300 به ايران معذور است.

ايران مي گويد پول پرداختي بابت تحويل سامانه اس 300 را از مسکو دريافت کرده و براي دريافت خسارات وارده نيز دادخواستي تنظيم کرده است.

لازم به ذدکر است ارزش اوليه اين قرارداد800 ميليون دلار بود که در سال 2007 براي فروش اين سامانه پدافندي از سوي روسيه، با ايران به امضا رسيده بود که بدون تحويل هيچگونه موشکي از سوي روس‌ها فسخ شد. دميتري مدودوف رئيس‌جمهور روسيه در سال 2010 مدعي شد در راستاي اجراي قطعنامه 1929 شوراي امنيت دستوري را صادر کرده که به موجب آن فروش هرگونه موشک و جنگ‌افزارهاي ديگري چون تانک‌هاي جنگي، خودروهاي زرهي، ادوات توپخانه‌اي کاليبر بالا، کشتي‌ها و هواپيما و هليکوپترهاي نظامي به ايران ممنوع شده است. وزير دفاع ايران نيز در سال 91 اعلام کرد که ايران طرح توليد موشک مشابهي را در دست دارد.

لازم به ذکر است، اس-300 (به روسي: c-300) يک سامانه موشکي سطح‌به‌هواي دوربرد و خودکششي با قابليت استفاده در تمامي ارتفاع‌هاست و در واقع نوع تکميلي سامانه پدافندي ارتفاع بالاي اس200 به شمار مي‌رود که در اواخر دهه 1970 توسط شرکت همکاري‌هاي صنعتي آلماز براي نيروي دفاع هوايي شوروي ساخته شد. مدل‌هاي مختلف اين موشک در سازمان ناتو با نام‌هاي سام 10، سام 12 و سام 20شناخته مي‌شوند.اولين مدل اين موشک با نام اس-300 پي براي نخستين بار در سال 1979 در شوروي عملياتي شد، هرچند تکامل آن از سال 1969 به منظور ساخت موشک سطح به هوايي با برد 75 کيلومتر که هم در نيروي زميني و هم در نيروي دريايي استفاده شود، آغاز شده بود. اين موشک در ابتدا براي رهگيري هواپيماها و موشک‌هاي کروز ساخته شده و بعدها توانايي رهگيري موشک‌هاي بالستيک نيز به آن افزوده شد.

اس-300 پي‌ام‌يو (S-300PMU) يکي از مرگبارترين موشکهاي زمين به هواي قابل استفاده در تمامي ارتفاع‌ها به شمار مي‌رود که توانايي پيگيري همزمان 100 هدف و درگيري با 12 هدف را دارد. زمان آماده‌سازي آن حدود 5 دقيقه است و موشک‌هاي آن از نوع انبارشونده است که مانند مهمات معمولي نياز به هيچگونه نگهداري در مدت عمر مفيد خود ندارند. اس-300 شباهت زيادي با سامانه پدافندي آمريکايي ام‌آي‌ام-104 پاتريوت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان