نسخه شماره 2983 - 1391/05/18 -

 از سوي ديوان عالي كشور
 حكم قصاص شوهرعمه «فاطمه كوچولو» تاييد شد 

 حكم قصاص «محمدرضا.ن» كه تيرماه سال 88 با ريختن آهك در چشمان كودكي چهار ساله به نام فاطمه كلوندي او را نابينا كرد، از سوي ديوان عالي كشور تاييد شد. كمال قبادي ـ وكيل مدافع «فاطمه» ـ در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اين حادثه تصريح كرد: خانواده‌ فاطمه در روز 17 تير 88 به منزل «محمدرضا» كه شوهرعمه فاطمه است رفته بودند كه محمدرضا نيمه‌هاي شب با ريختن آهك در چشمان فاطمه كه در آن زمان چهار سال داشت، او را نابينا كرد.وي با بيان اينكه اين حادثه در يكي از روستاهاي قروه از توابع استان كردستان اتفاق افتاده است، ادامه داد: بعد از اين قضيه اولياي فاطمه در دادسراي شهرستان قروه شكايت خود را مطرح كردند و پرونده به دادگاه كيفري استان كردستان ارسال شد. دادگاه كيفري استان كردستان نيز با رسيدگي به اين پرونده در اواخر اسفند 90 محمدرضا را به قصاص محكوم كرد. قبادي افزود: اين پرونده با اعتراض وكيل متهم براي تجديدنظر به شعبه‌ 15 ديوان عالي كشور ارسال شد كه اين شعبه هم سريعا به پرونده رسيدگي كرد و راي دادگاه كيفري استان كردستان را تاييد كرد.

وي اظهار كرد: جداي از مساله‌ي اجرا يا عدم اجراي حكم قصاص، در هر صورت موكل من يك كودك است. او چند روز پيش كه به همراه خانواده‌اش به دفتر من آمده بود گفت مي‌خواهد درس بخواند. وكيل مدافع فاطمه از مردم و مسئولان خواست كه به اين كودك كمك كنند تا در هر جايي از دنيا كه امكانش وجود دارد، مورد مداوا قرار گيرد. قبادي تصريح كرد: اولياي فاطمه اصرار دارند كه حكم قصاص اجرا شود تا براي ديگران عبرت شود ولي معلوم نيست تا مرحله‌ اجرا چه اتفاقاتي بيفتد. وي با بيان اينكه هنوز تاييد حكم از سوي ديوان عالي كشور به دست من نرسيده است، گفت: ظاهرا در حكم قيد شده كه براي اجراي حكم قصاص محمدرضا بايد تفاضل ديه او پرداخت شود. قبادي اين امر را يكي از انتقادات وارد بر ماده 301 قانون مجازات اسلامي برشمرد و يادآور شد: يكي از اصلاحاتي كه در مورد تفاوت ديه زن و مرد صورت گرفت، قانون اصلاحي قانون مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري مصوب سال 87 بود كه قانون سال 47 را اصلاح كرد. پيشنهاد مي‌كنم در حال حاضر كه لايحه جديد قانون مجازات اسلامي در حال تصويب است، ماده 301 قانون فعلي هم اصلاح شود تا نيازي به پرداخت تفاضل ديه براي قصاص نباشد.

وكيل مدافع فاطمه افزود: خانواده‌ فاطمه براي درمان فرزند خود با مشكلات و هزينه‌هاي درماني آن‌چناني روبه‌رو شده‌اند و حالا مشكل ديگري كه اضافه شده پرداخت تفاضل ديه است؛ لذا درخواست من اين است كه دادگستري از صندوق بيت‌المال به اين خانواده كمك كند چون خانواده‌ موكل من خانواده‌اي روستايي هستند و درآمدي ندارند و تفاضل ديه هم مبلغ هنگفتي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان