نسخه شماره 2983 - 1391/05/18 -

 صفحات کانديداهاي احتمالي رياست جمهوري در شبکه‌هاي مجازي رو به افزايش است
 سياستمداران فيس‌بوکي 

 اين روزها بهره‌گيري از شبکه‌هاي اجتماعي مجازي در ميان مردم فراگير شده و در اين ميان سياستمداران و يا هوادارانشان نيز سعي دارند از اين شبکه‌ها به خصوص فيس‌بوک بيشترين بهره‌برداري را کنند. کافي است پسوند فيس بوک را مقابل نام سياستمدار مورد علاقه خود قرار دهيد و سرچي در موتور جستجوي گوگل بزنيد، آنگاه مي‌بينيد که يا خود آن سياستمدار صفحه‌اي در فيس بوک دارد يا حاميانش اين صفحه را براي وي راه‌اندازي کرده‌اند.به گزارش قانون، اگرچه بهره‌گيري از برخي شبکه‌هاي اجتماعي نظير فيس‌بوک در کشور نهي و اين سايت نيز فيلتر شده است اما در جستجويي اينترنتي به خوبي مي‌توان تعداد صفحات زيادي را يافت که متعلق به سياستمداران و يا حاميان آنهاست.اين نهي استفاده از فيس‌بوک در حالي است که امروزه در جهان سياستمداران زيادي موفق شده‌اند از طريق اين شبکه‌هاي مجازي براي خود هواداراني دست و پا کرده و حتي به کاخ‌هاي رياست جمهوري راه يابند. به طور مثال گفته شده اوباما رئيس جمهور آمريکا بيش از پنج ميليون طرفدار در فيس بوک دارد و اين شبکه اجتماعي نقش بسزايي در رياست جمهور شدن وي ايفا کرده است. از سوي ديگر در خبرها آمد که صفحه «شيخ محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دوبي توانسته بود بيش از 55 هزار عضو پيدا کند و سيل «تقاضاهاي دوستي» با وي آنقدر زياد شده بود که او مجبور شد پروفايل خود را به يک صفحه عمومي منتقل کرده و در پيامي از هوادارانش تشکر کند.

شبکه‌هاي اجتماعي درعين حال که فضاهايي هستند که در آنها افراد دوستان جديدي پيدا مي‌کنند و يا دوستان قديمي خود را در جريان تغييرات زندگي‌شان قرار مي‌دهند، مکان‌هايي براي تبادل نظر هستند که در آنها جوانان عقايد و نظرات خود را با هم به اشتراک مي‌گذارند.از آنجا که فضاي سايبري و شبکه‌هاي اجتماعي، رايگان بوده و فراگيري گسترده‌اي نيز دارند و اقشار گوناگوني را از مکان‌هاي مختلف در يک زمان واحد در بر مي‌گيرند،‌ از اقبال بيشتري در بين رسانه‌هاي ارتباطي ديگر برخوردار هستند. کاربرد اين شبکه‌ها به قدري است که در ايران هر زماني که به انتخابات نزديک مي‌شويم صفحات بسياري با اسم برخي سياستمداران يا براي حمايت از آنها در فضاي سايبري ايجاد مي‌شود.

کمپين‌هايي براي کانديدا شدن در انتخابات

اين روزها نيز صفحاتي در فيس‌بوک براي برخي سياستمداران به راه افتاده است، از جمله صفحه سيدحسن خميني که به منظور شرکت دادن وي در انتخابات رياست جمهوري دوره يازدهم ايجاد شده و افراد حامي اين صفحه با اشاره به عدم موفقيت اصلاح‌طلبان در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، از نوه امام راحل به عنوان يک اصلاح‌طلب ياد کرده و حضور وي در انتخابات را عاملي براي جلوگيري از شکست جريان اصلاحات عنوان کرده‌اند. اگرچه کانديداتوري سيد حسن خميني در انتخابات در حد محال است و اين موضوع نيز تکذيب شده است.

البته اين تنها کمپين حمايت کننده از حضور سياستمداران در انتخابات دور يازدهم رياست جمهوري نيست چه آنکه اين روزها شماري از فعالان سياسي و رسانه‌اي اصول‌گرا اقدام به راه‌اندازي کمپيني براي حمايت از کانديداتوري سعيد جليلي دبير کنوني شوراي عالي امنيت ملي در انتخابات سال 92 کرده‌اند. اين کمپين از ابتداي سال جاري با هدف دعوت از سعيد جليلي براي نامزدي در انتخابات رياست جمهوري سال آينده ايران کار خود را آغاز کرده است. اعضاي اين کمپين مشي سياسي خود را «تبعيت محض از ولايت مطلقه فقيه و پيروي از روحانيون ولايي و انقلاب» عنوان کرده و در کنار بهره‌گيري از شبکه‌هاي اجتماعي، اقدام به ايجاد وبلاگ‌هاي متعددي با عناوين مختلفي از جمله «حاميان دکتر سعيد جليلي»، «هواداران کانديداتوري دکتر سعيد جليلي» و «جوانان حامي سعيد جليلي براي رياست جمهوري» کرده‌اند که در آن با تحليل اخبار و انتشار عکس‌هايي مرتبط با جليلي، به طور غير مستقيم مخاطبان خود را به سمت حمايت از دبير شوراي عالي امنيت ملي مي‌برند.از سوي ديگر نيز حاميان محسن رضايي که از او به عنوان يکي از کانديداهاي احتمالي انتخابات رياست جمهوري دوره يازدهم ياد مي‌شود صفحه‌اي تحت عنوان «حاميان عدالتخواه» در فيس‌بوک راه انداخته‌اند و به تبيين افکار و انديشه‌هاي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌پردازند تا بلکه بتوانند از اين رهگذر آرايي به آراي وي در انتخابات آتي بيفزايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان