نسخه شماره 2980 - 1391/05/15 -

 حرف هاي برادر ساکت سابق! 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 يکي از مديران دولتي، يک سالي بود که ساکت بود و غيبت داشت و قيافه اش را کسي نمي‌ديد؛ اما دوباره فيلش ياد هندوستان کرده و شروع به حرف زدن کرده و بعيد نيست دوباره قيافه اش را هم در صدا و سيما مشاهده کنيم! تازه‌ترين خبري که از وي وسط اخبار پرت شده و روز گذشته توانست بار ديگر او را به خاطر همه بياورد، اين بود که او با دفاعي تمام قد از دولت، خودش را مطرح کرد!

گلاب به روي همه هموطنان عزيز، او خدمات اين دولت را «برجسته»، «روشن» و «بي‌سابقه» خواند و گفت: به جاي تقدير و تشويق دولت، هجمه‌هاي وسيع عليه دولت صورت مي‌گيرد، چرا که کساني که در خدمات مشارکت ندارند، تصور مي‌کنند اگر رييس‌جمهور و يا دولت را بخاطر خدماتشان تشويق کنند، اين تشويق ها شامل حال آنها نمي‌شود. در حالي که خدمات دولت، متعلق به مردم، نظام، قرآن و برآمده از اعتقاد به خدا است!

به اين ترتيب اين برادر نشان داد که در دوران خانه نشيني 11 روزه... نه ببخشيد 11 ماهه خويش، نشسته فکر کرده و فکر کرده و به اين نتيجه رسيده که بايد از دولت طرفداري کند و علتش هم معلوم است: بر اساس حرف هاي بالا ، او فکر مي کند تشويق دولت، تشويق خود او هم هست و حالا که در اين يک سال خانه‌نشيني هيچ آدم حسابي اي اصلا يادش نيفتاده که وي غايب است، چه برسد به اينکه او را تشويق کند، خودش دست به کار شده و خودش با شدت هر چه تمامتر خودش را تشويق مي‌کند و اصلا هم به روي مبارک نياورده که ممکن است مصداق ضرب‌المثل «عروس تعريفي» شود!

اما بخش ديگري از حرف‌هاي اين برادر آنقدر جالب و قابل تقدير است که همه سوتي‌هايش را مي‌توان ناديده گرفت. وي با بيان اين‌که بسيار مناسب است که انسان‌ها، بخاطر نقص‌هايي که در کارهاي خود نسبت به هم داشته‌اند از يکديگر عذرخواهي کرده و حلاليت بطلبند، خاطرنشان کرد: بسياري از ما ممکن است در مواقعي اشتباه کرده و در تصميمي نادرست مشارکت داشته و يا از آن حمايت کرده و يا در برابر تصميمات درست و به حق از خود مقاومت نشان داده باشيم که بايد از آنها حلاليت بطلبيم.

چنين حرفي از مجموعه دولتي که زير بار هيچ مشکلي حتي در حد گراني مرغ هم نمي رود کلا بعيد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان