نسخه شماره 2979 - 1391/05/14 -

 مهار آتش سوزي جنگلهاي کوهدشت بعد از گذشت 4 روز 

 آتش سوزي جنگلها و مراتع شهرستان کوهدشت شامگاه پنج شنبه بعد از گذشت چهار روز مهار شد ولي همچنان نيروها در محل آماده باش هستند تا در صورت روشن شدن مجدد آتش کار اطفاي حريق را انجام دهند. مدير کل منابع طبيعي استان لرستان در اين رابطه در گفتگو با مهر اظهار داشت: آتش سوزي جنگلها و مراتع شهرستان کوهدشت پنج شنبه شب در ساعت 23 مهار شد و در حال حاضر نيروهاي امدادي در محل هستند تا مهار آتش سوزي را تثبيت کنند. عليرضا احمدوند با بيان اينکه برآورد اوليه ما، از خسارت به بيش از 100 هکتار جنگل و مرتع حکايت دارد، در مورد آمار 500 هکتاري اعلام شده در رسانه‌ها عنوان کرد: بايد ميزان خسارات را از متوليان امر و کساني که چهار روز است بالاي کوه مشغول اطفا حريق هستند پرسيد.

مدير کل منابع طبيعي استان لرستان با بيان اينکه ما خسارات را به وسيله «جي پي اس» برآورد مي‌کنيم، افزود: در طول چهار روز گذشته نيروهاي منابع طبيعي شهرستانهاي پلدختر، کوهدشت و خرم آباد، نيروهاي هلال احمر، محيط زيست، بسيج، نيروهاي مردمي و ... در اطفا حريق مشارکت داشتند.

احمدوند با اشاره به اعزام بالگرد از استان کرمانشاه در روز چهارم آتش‌سوزي، ادامه داد: از ساعت 15 روز پنج شنبه بالگرد به استان لرستان اعزام شد و توانستيم تا ساعت 23 شب آتش را مهار کنيم.

وي با اشاره به حضور نيروهاي امدادي در منطقه، بيان داشت: با توجه به اينکه ممکن است هر لحظه آتش دوباره آغاز شود نيروها در منطقه باقي مانده اند.

مدير کل منابع طبيعي استان لرستان با بيان اينکه آتش سوزي در طول چهار روز گذشته مستمر نبوده است، افزود: بعد از هر بار خاموش کردن آتش چند ساعت بعد دوباره با توجه به وزش باد آتش روشن مي‌شد براي همين مدت زمان آتش‌سوزي طول کشيد. احمدوند در مورد علت تاخير در درخواست و اعزام بالگرد نيز به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اينکه ساعتي 6 تا 7 ميليون تومان بايد براي اجازه بالگرد پرداخت کنيم، تا شرايط بحراني نشد اقدام به درخواست بالگرد نکرديم. وي با بيان اينکه آتش سوزي مستمر نبود و احساس مي‌شد بدون بالگرد هم امکان اطفا حريق وجود دارد، افزود: با اين تفاسير تصميم بر اين شد که اگر شرايط بحراني شد درخواست بالگرد کنيم. مدير کل منابع طبيعي استان لرستان ادامه داد: در حال حاضر همچنان بالگرد استان کرمانشاه در منطقه فعال و مشغول آب پاشي سطح آتش سوزي است.

احمدوند با بيان اينکه با توجه به هزينه کرايه بالگرد، در مواقع اضطراري بالگرد خبر مي‌کنيم، يادآور شد: اگر بالگرد اطفا حريق در استان وجود داشته باشد ما حتي براي آتش سوزيهاي جزئي نيز مي‌توانيم از اين ظرفيت استفاده کنيم.

وي با بيان اينکه عمده مساحت استان لرستان کوهستاني و صعب العبور است، افزود: با توجه به نبود بالگرد در استان در عمليات اطفا حريق با محدوديتهاي زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان