نسخه شماره 2977 - 1391/05/11 -

 مردم در جامعه‌اي که پروبالش بسته باشد، خموده مي‌شوند 

 حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محمد مقدم گفت: وقتي پروبال جامعه‌اي بسته شود، توقع پرواز از آن نمي‌رود. به گزارش ايلنا، عضو مجمع روحانيون مبارز در سي امين سالگرد شهادت آيت‌الله شيخ محمد صدوقي در مسجد حظيره يزد با طرح اين پرسش که چگونه ملتي شاد و سرزنده مي‌شوند و ملتي ديگر افسرده و اندوهگين، اظهار کرد: وقتي پر و پال يک جامعه بسته شود، ديگر توقع پرواز از آن جامعه نمي‌رود.

وقتي در جامعه‌اي رشد، آزادي و انتخاب و تحقق اراده شکل نگيرد، نمي‌تواند پرواز کند و رشد کند و آثار آن حتي از چهره مردمان آن مشخص مي‌شود. وي افزود: آن چيزي که به انسان نشاط مي‌بخشد، قدرت انتخاب است. در اين زمينه مي‌توان به خانواده‌هاي سخت‌گير اشاره کرد که کمتر فرزندان خوبي تحويل داده‌اند. او تاکيد کرد: خانواده‌هايي که والدين در آن با فرزندان روابط انساني بيشتري برقرار کرده‌اند و توانسته‌اند از حالت تک محوري بيرون بيايند، در رشد فرزند موفق‌تر مي‌شوند.

مقدم در اين رابطه به آيه‌اي از قرآن اشاره کرد و گفت: خداوند در آيه 22 سوره غاشيه به پيغمبر مي‌فرمايد: «لَّست عَلَيْهِم بِمُصيْطِر»ٍ تو بر آن آنان تسلطي نداري و در جاي ديگر مي‌فرمايد: تو مبشّر و نذير (راهنما و راهگشا) هستي. وي افزود: اگر قدرت انتخاب و پويايي انسان‌ها مخدوش شود، آن‌ها خموده مي‌شوند و اثرات آن‌ها در تمام زمينه‌ها مشخص مي‌شود. اين عضو مجمع روحانيون همچنين با تعريفي از جامعه موحد، تاکيد کرد: ملتي موحد و خدا‌شناس است که خداگونه بودن در عرصه‌هاي مختلف زندگي‌اش وجود داشته باشد.

اگر خداوند زيبا، عادل، عالم است و ظالم نيست و تعدي نمي‌کند كه نمي‌كند، بايد اثرات آن را در جامعه موحدان ديد. معاون بين‌الملل موسسه تنظيم و نشر آثار امام در ادامه سخنان خود با بيان اينکه قدرت انسان به گونه‌اي است که مي‌تواند راه صد ساله را در يک شب بر خلاف ساير موجودات طي کند، گفت: انسان در ماه ميهماني خداوند مي‌تواند با يک تصميم قاطع، با يک بيداري يا يک اراده از گذشته زشت، کدر و شوم خود ببرّد و به نور متصل شود. عضو مجمع روحانيون همچنين در بخش ديگري از سخنان خود به ويژگي عاشق شدن انسان پرداخت و گفت: انسان موجودي است که کمالش در نفي خودش است. و اين هنگامي اتفاق مي‌افتد که عاشق شود. مقدم گفت: انسان تا وقتي پا روي خويشتن نگذارد عاشق نمي‌شود. او افزود: تمام بدبختي‌ها از جايي نشات مي‌گيرد که انسان در خودش گير کرده است. وي گفت: برخي فکر مي‌کنند با تحصيل در دانشگاه يا حوزه صاحب تمام علوم مي‌شوند و همه چيز را بايد بدانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان