نسخه شماره 2977 - 1391/05/11 -

 رايزني ديپلماتيک مهمانپرست در پکن:
 بحران اقتصادي در ايران نداريم 

 گروه سياسي: رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت خارجه به پکن رفته است تا با مقامات چيني رايزني‌هايي را داشته باشد، هر چند وي به عنوان رئيس مرکز ديپلماسي عمومي وزارت خارجه شناخته مي شود اما به نظر مي رسد گفت‌وگو با مسوولان چيني پشت درهاي بسته داراي ابعاد مختلفي باشد. گفتگو در مورد تحريمها، تحولات منطقه خصوصا سوريه و نحوه مراودات تجاري ايران و چين بعد از افزايش تحريمها و مساله هسته‌اي ايران از جمله نکاتي باشد که دو طرف برسر آن بحث و تبادل نظر داشته باشند اما آنچه مسلم است اينکه سرعت تحولات منطقه و خطرات موجود بسياري از کشورها را تحت تاثير اين اوضاع قرار داده است به طوري که اگر کشورهاي تاثيرگذار نتوانند در اين مسير نقش تعيين کننده اي نداشته باشند، در آينده با مشکل مواجه خواهند شد. با اين حال سخنگوي وزارت خارجه در سفر خود به چين تاکيد کرد: يکي از اهداف غرب از تحريم ايران اختلال در رشد اقتصادي کشورهاي نوظهور اقتصادي در آسياست تا آنها نتوانند منابع انرژي خود را در بلند مدت و در امنيت کامل از کشوري مثل ايران تامين کنند. به گزارش مهر، رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در ديدار با جاي خوي شون رئيس اتحاديه خبرنگاران چين، با اشاره به اينکه مهم‌ترين هدف اين سفر تعامل بيشتر رسانه‌هاي دو کشور با يکديگر است، بيان کرد: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري خلق چين دو کشور قدرتمند و باسابقه در جهان هستند و وقتي کشوري داراي تاريخ کهن باشد داراي فرهنگ غني نيز هست و ايران و چين از اين منظر نيز سرآمد هستند. سخنگوي وزارت خارجه ايران اضافه کرد: در حال حاضر کشورهاي مستقل جهان با تهاجم رسانه‌اي کشورهاي غربي روبه رو اند و در چنين شرايطي اگر قرار باشد فرهنگي از دنياي غرب با استفاده از ابزار رسانه خود را به کشورهاي ديگر تحميل کند، بايد در برابر آن ايستاد و به همين منظور تعامل رسانه‌اي بين کشورهاي مستقل جهان يک ضرورت است.رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اينکه در حال حاضر روابط دو کشور ايران و چين در همه زمينه‌ها در حال رشد است، توضيح داد: رسانه‌ها مي‌توانند اين روابط را توسعه دهند و همه زواياي فرهنگ، هنر و تمدن ايران را نشان داده و درباره ظرفيت‌هاي اقتصادي ايران اطلاعاتي را به مردم چين برسانند. وي ادامه داد: در شرايطي که کشورهاي غربي با بحران اقتصادي و اجتماعي رو به رو شده‌اند، ما در ايران دچار بحران اقتصادي نشده‌ايم؛ چراکه ساختار اقتصادي ما با غرب متفاوت است؛ اقتصاد ايران و چين با هم رقيب نيستند بلکه همديگر را کامل مي‌کنند ايران دومين دارنده منابع گاز و چهارمين دارنده منابع نقتي جهان و در مجموع منابع نفت و گاز، ايران در جهان اول است.

مهمان‌پرست همچنين اشاره کرد: آمريکا از اينکه چين و برخي کشورهاي آسيايي در حال رشد هستند احساس نگراني مي‌کنند و آنها مي‌دانند اگر اين روند ادامه پيدا کند کشورهايي مانند چين، هند و ديگر کشورهاي آسيايي قدرت اقتصادي جهان را در دست خواهند گرفت و به همين دليل آمريکا سعي دارد در سيستم رشد اقتصادي اين کشورها اختلال ايجاد کند و يکي از راه‌هاي آن اين است که دسترسي کشورهاي قدرتمند آسيايي و رو به رشد را به منابع انرژي در بلندمدت و در امنيت کامل مختل کند و به همين دليل به بهانه فعاليت‌هاي هسته‌اي قانوني و صلح‌آميز ايران، تحريم‌ها را در دستور کار قرار داده‌اند. سخنگوي وزارت خارجه هدف اين تحريم‌ها را ضربه زدن به قدرت‌هاي اقتصادي در آسيا دانسته و تشريح کرد: در اين تحريم‌ها بيشتر از اينکه کشور ما لطمه ببيند و هدف کشورهاي غربي باشد، هدف قدرت‌هاي اقتصادي نوظهور در آسيا است تا اين کشورها نتوانند نيازمندي خود در بخش انرژي را از ايران تامين کنند و ناگزير شوند از کشورهاي مختلف و در قراردادهايي با فاصله زماني کوتاه خريداري کنند و از اين طريق روند توسعه اقتصادي آنها دچار اختلال شود.

به گفته وي، اگر قرار باشد يک کشور انرژي مورد نياز خود را هر 6 ماه يک‌بار از يک کشور متفاوت خريداري کند، رشد اقتصادي ثابت نخواهد داشت. وي افزود: در ايران اگر هيچ منبع جديد نفتي کشف نشود، همين منابع فعلي براي 85 سال صادرات ما جوابگو است و در مورد گاز نيز با همين منابع موجود تا 150 سال ديگر امکان صادرات داريم. اين آمار نشان مي‌دهد که ايران کشوري مهم براي تامين نياز کشورهاي نوظهور اقتصادي در آسيا براي تامين انرژي‌شان است و همين مساله غرب را نگران کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان