نسخه شماره 2958 - 1391/04/20 -

 اصغر همت در اعتراض به عدم افزايش دستمزدها به صحنه نرفت 

 اصغر همت تاييد كرد كه در اعتراض به عدم افزايش دستمزد هنرمندان تئاتر در اولين اجراي نمايش «خرس» به صحنه نرفته است.

قرار بود ـ 18 تيرماه ـ اولين اجراي نمايش «خرس» به كارگرداني اسماعيل شفيعي روي صحنه برود اما اصغر همت روي صحنه نرفت و نمايش اجرا نشد.

اين بازيگر باسابقه تئاتر با تاييد اين مطلب به خبرنگار تئاتر ايسنا گفت: از همان اولين روز تمرين ـ 18 فروردين ماه ـ به دكتر شفيعي ـ كارگردان نمايش ـ گفتم كه اگر دستمزدم افزايش پيدا نكند، حاضر نيستم روي صحنه بروم و در سفري هم كه به مناسبت ارديبهشت تئاتر داشتيم، اين موضوع را با مسئولان تئاتر و حتي آقاي آشنا مطرح كردم اما گويا دوستان حرف مرا جدي نگرفتند.

اين عضو خانه تئاتر با اشاره به تلاش و پيگيري اين تشكل صنفي براي تصويب قرارداد تيپ يادآور شد: حدود ده سال پيش اولين بار قرارداد تيپ را نوشتيم و بودجه تئاتر مملكت 400 ميليون تومان بود، ارقامي را پيشنهاد داديم كه امروز بعد از 10 سال همان مبالغ را به ما مي‌پردازند، در حالي كه بودجه تئاتر 18 ميليارد تومان شده است كه باز هم رقم قابل توجهي نيست.

همت متذكر شد: علاوه بر اين، دوستان كف مبلغ پيشنهادي ما را به عنوان سقف، تصويب كردند و قرار بود هر سال مبلغ قراردادها متناسب با نرخ تورم افزايش پيدا كند اما هرگز اين اتفاق نيفتاد و جالب است مديران مدعي هستند قرارداد تيپ را اجرا مي‌كنند، در حالي كه هرگز در طول اين سال‌ها چنين نكرده‌اند.اين بازيگر با سابقه كه جزو بازيگران ارشد تئاتر است خاطرنشان كرد: ما براي هنرمندان ارشد رقمي را پيشنهاد نكرديم اما سال گذشته براي بازي در نمايش «خواجه نظام‌الملك» مبلغي را به من پرداختند كه از دستمزد 4 سال قبل‌ام كمتر بود! بعد از اجراي نمايش بود كه كارگردان اين موضوع را به من اعلام كرد و ديگر كاري از دستم برنمي آمد اما براي نمايش «خرس» از همان اول با كارگردان صحبت كردم.

اصغر همت با تاكيد بر اينكه اعتراضش شخصي نيست بلكه صنفي است، خاطرنشان كرد: در سن 60 سالگي، خواستم يك بار هم كه شده ما حرفمان را به كرسي بنشانيم و خدا را گواه مي‌گيرم كه به خاطر خودم نيست.حتي حاضرم خسارت مدت زمان تمرين را به اعضاي گروه بپردازم اما حاضر نيستم زير بار چنين قراردادي بروم.

او در پاسخ به پرسشي درباره نوع قرارداد نمايش «خرس» به ايسنا گفت: اصلا قرارداد ما مشخص نيست، در حالي كه پيش از شروع تمرين بايد وضعيت قرارداد مشخص باشد اما چون مي‌دانند بسياري گروه‌ها زير بار چنين قراردادهايي نمي‌روند مدام آن را به تاخير مي‌اندازد تا اجراي نمايش شروع شود و ديگر كاري از دست كسي برنيايد.

بازيگر نمايش‌هاي «تهرن»، «اتللو» و «بيتوس بيچاره» در پايان اظهار تاسف كرد: در اين شرايط هيچ كس اعتراضي نمي‌كند چون همه در شرايط مالي بدي قرار دارند اما فكر كردم يك بار هم كه شده به خاطر صنف‌مان اعتراض كنم و روي صحنه نروم.البته اين به معناي كم شدن عشق من به تئاتر نيست كه همچنان عاشق حرفه‌ام هستم اما اين شيوه برخورد با هنرمندان را درست نمي‌دانم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان