نسخه شماره 2958 - 1391/04/20 -

 جولان مراکز ترک اعتياد غيرمجاز
 اعتياد در قم جوان‌تر شد 
نويسنده : روح‌الله کريمي

 افزايش مصرف مواد مخدر در سال‌هاي اخير و تغيير الگوي مصرف از سنتي به صنعتي، مسئله اعتياد را از مرزهاي بهداشت و درمان فراتر برده و به بحران اجتماعي تبديل کرده است. بحراني که سود ميلياردي آن به جيب سوداگران مي‌رود و دودش به چشم خانواده‌ها. هر چند که آمار رسمي از تعداد مبتلايان به مواد مخدر در استان قم به لحاظ مهاجرپذيربودن آن وجود ندارد اما روزانه هزاران نفر در اين استان درگير اين افيون هستند و ميليون‌ها تومان از درآمد آنها دود مي‌شود. علاوه بر آن امکانات، نيروي انساني و اعتبارات کلاني براي پيشگيري از اين بلاي خانمان سوز يا مقابله با آن هزينه مي‌شود. اما مسئله‌اي که در سال‌هاي اخير نگراني خانواده‌ها را بيشتر کرده، تغيير الگوي مصرف مواد مخدر از سنتي به صنعتي است. امروز تمايل انسان‌ها براي لذت بيشتر باعث شده تا به هر ماده‌اي که لذتي دوچندان را براي آنها ايجاد کند يا لحظه‌اي آنها را از واقعيات دور بدارد تمايل فراواني داشته باشند.

به گفته مديرکل بهزيستي استان قم قدرت تخريب مواد صنعتي بسيار بيشتر از مواد سنتي است و حتي افراد زير 30 سال که به اين مواد اعتياد دارند از دور مولد بودن در زندگي خارج و به معتادان پرخطر تبديل مي‌شوند. ابراهيم حاجي مظفري ، با اشاره به کاهش سن اعتياد گفت: البته نمي‌توان واژه بحران را در مسئله اعتياد به کار برد، به خاطر اينکه هم رويکرد خانواده‌ها براي ترک اعتياد افراد مبتلا به مواد مخدر بيشتر شده و هم اطلاع‌رساني بيشتري در مورد پيامدهاي گرايش به مواد مخدر در سطح خانواده‌ها شده که اين امر عامل بازدارندگي مهمي محسوب مي‌شود. علاوه بر اين با اصلاح مواد قانوني معتادان پرخطر بايد به مراکز ترک اعتياد اجباري منتقل شوند تا نسبت به درمان آنها اقدام شود. وي با اشاره به فعاليت پايگاه‌هاي خدمات اجتماعي در سکونت‌گاه‌هاي غيررسمي و آسيب خيز استان اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌هاي 89 و 90 هم در زمينه شناسايي خانواده‌هاي در معرض آسيب و هم در ارائه خدمات پيشگيرانه کارهاي خوبي انجام شده است. در سال گذشته به 27 هزار نفر از افرادي که در محله‌هاي آسيب‌خيز زندگي مي‌کنند خدمات آموزشي چهره به چهره ارائه شده است اما مشکلي که در اين زمينه وجود دارد اين است که تعداد اندکي از اين افراد را مردان تشکيل مي‌دادند و بيشتر آنها زنان بودند و از آن جايي که مسئله اعتياد در بين مردان شايع است، لزوم برنامه ريزي براي شرکت مردان در اين دوره‌ها احساس مي‌شود. اما به گفته مديرکل بهزيستي استان، با برگزاري اين دوره‌هاي آموزشي اين نگراني که آسيب‌هاي اجتماعي از مناطق حاشيه‌اي به داخل شهر سرايت مي‌کند برطرف شد. در سال گذشته 400 نفر از معتادان پرخطر جذب مراکز درمان اجباري اعتياد شدند که بررسي مشخصات اين افراد حاکي از کاهش سن ابتلا به مواد مخدر دارد که از نظر مديرکل بهزيستي استان اين مسئله نگران کننده است. در حال حاضر 6 کمپ مجاز ترک اعتياد در قم فعاليت مي‌کند که هر کدام از اين مراکز به موسسه تبديل شده‌اند و از شرايط خوبي براي ارائه خدمات به جامعه هدف برخوردارند، اما مسئله‌اي که متوليان امر را مي‌رنجاند فعاليت مراکز ترک اعتياد غيرمجاز است. از آنجايي که خانواده‌هاي معتادان نسبت به ترک اعتياد شخص معتاد حساسيت بالايي دارند و از طرفي ديگر نسبت به فعاليت موسسات و مراکز ترک اعتياد مجاز در سطح شهر آشنايي کافي ندارند، عرصه براي جولان برخي افراد سودجو فراهم شد. اين مراکز بيشتر در حاشيه شهر و به صورت پنهاني فعاليت مي‌کنند و با وجود اينکه فعاليت آنها پايه علمي ندارد و خدمات استانداردي ارائه نمي‌دهند ولي با رغبت خانواده‌ها مواجه هستند. هر چند که به گفته مديرکل بهزيستي قم در سال گذشته فقط چند مورد از اين مراکز در سطح شهر شناسايي شده‌اند اما تعدادي از اين مراکز همچنان به ارائه خدمات ترک اعتياد ولو غيراستاندارد مشغول هستند. به اعتقاد حاجي مظفري، شناسايي اين مراکز آسان نيست اما از شهروندان انتظار مي‌رود که در صورت مشاهده چنين مراکزي، مسئولان امر را در جريان قرار دهند تا با متصديان آنها برخورد قانوني شود. وي گفت: روش‌ها و برخوردهايي که در اين مراکز براي ترک اعتياد معتادان به کار برده مي‌شود استاندارد نيست و بيشتر انگيزه فعاليت اين مراکز جنبه مالي و کسب درآمد دارد.

حاجي مظفري در دلايل فعاليت اين مراکز به صورت پنهاني گفت: اين مراکز از نظر بهزيستي شرايط لازم براي دريافت مجوز را ندارند و بنابراين به صورت مخفيانه فعاليت مي‌کنند. وي افزود: مراکز ترک اعتياد موسساتي هستند که داراي چند نيروي انساني هستند که از نظر رفتاري و اجتماعي و دوربودن از انحرافات اخلاقي مورد بررسي قرار مي گيرند و به دنبال سوء استفاده از خانواده‌ها نيستند و ترجيحا در صورت فعاليت پزشک و دارابودن مدرک کارشناسي روانشناسي در اولويت قرار مي‌گيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان