نسخه شماره 2957 - 1391/04/19 -

 افتتاح فاز دو هتل کندوان
 روستاي کندوان ثبت جهاني مي‌شود 

 رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان شرقي با بيان اينکه هتل کندوان از مجموعه‌هاي بي‌نظير دنيا است گفت: فاز اول اين هتل براي تورهاي گردشگري آسياي شرقي و اروپا که معمولا 25 تا 30 نفر بودند، پاسخگو نبود که اميدواريم با افتتاح فاز دو اين مشکل برطرف شود.

به گزارش مهر، تراب محمدي در مراسم افتتاح فاز دوم هتل صخره‌اي کندوان با بيان اينکه آذربايجان‌شرقي قابليت‌هاي گردشگري و تاريخي بسياري دارد، گفت: اين استان تمام شاخص‌هاي گردشگري و صنايع دستي را يکجا دارا است و دو اثر تاريخي که ثبت جهاني شده را در خود جاي داده است. بازار تبريز به عنوان بزرگ‌ترين بازار مسقف آجري و مجموعه کليسه‌هاي آذربايجان و مجموعه‌هاي تاريخي ديگر از شاخص‌هاي گردشگري اين استان هستند.

وي با اشاره به اين که روستاي کندوان جزء سه روستاي صخره‌اي جهان است که در دنيا وجود دارد، گفت: يکي از اين روستاها در آمريکاي شمالي ديگري در ترکيه و سومي روستاي کندوان است که تنها در اين روستا زندگي جريان دارد و بيش‌از 195 خانواده در ميان اين صخره‌ها مي‌کنند.

محمدي از جنگل‌هاي ارس باران با دو هزار و 500 گونه گياهي و جانوري، بناهاي تاريخي مربوط به دوره ايلخاني، صفوي و قلعه ضحاک که همچنان سرپا است، به عنوان ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اين استان نام برد و گفت: ما مساجد جامع تاريخي در اين استان داريم که مي‌تواند گردشگران مذهبي را براي بازديد از اين استان تشويق کند و در مجموع 14 گونه گردشگري از جمله گردشگري فرهنگي، صنعتي، سلامت، مذهبي و... در آذربايجان شرقي وجود دارد.

عضو شوراي مشورتي گردشگري کشور با بيان اينکه پيش از اين به موضوع گردشگري تشريفاتي پرداخته مي‌شد، گفت: دولت با تمام مشکلاتي که در اين راه وجود داشت گردشگري را موضوعي اختصاصي کرد که در حال حاضر تنها در آذربايجان شرقي هزار ميليارد توسط بخش خصوصي سرمايه گذاري شده و در سال 91 با اين جذب سرمايه حداقل 15 هتل و مرکز اقامتي افتتاح و به بهره برداري مي‌رسد.

محمدي در ادامه سخنانش با بيان اينکه 35 مجتمع بين راهي در حال احداث است، گفت: سرمايه گذاران ما باور کردند که مي‌توانند کارهاي بزرگي انجام دهند و ما شاهد به ثمر رسيدن همين باورها هستيم. وي با اشاره به افتتاح فاز دو هتل کندوان گفت: هتل کندوان از مجموعه‌هاي بي نظير دنيا است که پيش از اين قرار بود به موزه تبديل شود، اما بر اساس تصميم مدير سازمان گردشگري وقت به هتل تبديل شد و فاز نخست آن در سال 86 به بهره‌برداري رسيد. عضو شوراي مشورتي گردشگري کشور با بيان اينکه گردشگران خارجي ترجيح مي‌دهند، دور از هياهوي شهرها در خانه‌هاي روستايي و تاريخي اقامت گزينند، گفت: فاز اول اين هتل براي تورهاي گردشگري آسياي شرقي و اروپا که معمولا 25 تا 30 نفر بودند، پاسخگو نبود که اميدواريم با افتتاح فاز دو اين مشکل برطرف شود.

محمدي با بيان اينکه زماني که ما اين هتل را به بهره برداري رسانديم، شايع کردند که قرار است روستاييان را از اين محل خارج کنيم، گفت: طي ماه آينده تمامي‌زمين‌هاي روستاي کندوان داراي سند مي‌شود و مي‌توان کندوان را اولين روستايي دانست که روستاييان آن صاحب سند رسمي هستند. وي ادامه داد: طي 50 سال گذشته ساخت و سازهاي غيرمجازي در داخل روستا اتفاق افتاده که چهره واقعي روستا را مخدوش کرده و ما براي انتقال اين ساخت و سازها به مکان ديگري روستاي جديدي در 600 متري روستاي کندوان احداث کرديم تا ساخت و سازهاي غيرمجاز را به آنجا منتقل و نماي واقعي کندوان مشخص شود. رئيس گردشگري استان آذربايجان شرقي با اشاره به تجهيزات روستاي تاريخي کندوان گفت: اين روستا مجهز به فاضلاب صنعتي، اينترنت بي سيم و برق است و تنها براي مراقبت از بناي تاريخي نمي‌توان آن را مجهز به گاز کرد که البته در روستاي جديد اين موضوع پيش بيني شده است.

محمدي با بيان اينکه تلاش مي‌شود اين روستا تا سال 2014 ثبت جهاني شود، گفت: سازمان گردشگري بايد سازمان گردشگري قبل از روستاهاي ديگر پرونده اين روستا را براي ثبت جهاني ارائه مي‌کرد.

وي خواستار کاهش قيمت هتل‌ها براي افزايش جذب گردشگر شد و گفت: اگر 36 ميليون نفر سالانه به ايران بيايند حتي لازم نيست يک بشکه نفت نيز بفروشيم که اين موضوع دور از ذهن نيست و کشور ترکيه در سال 2011، 25 تا 30 ميليارد درآمد ارزي از گردشگري داشت که با توجه به جاذبه‌هاي گردشگري ايران ما مي‌توانيم بيش از اين کسب درآمد کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان