نسخه شماره 2957 - 1391/04/19 -

 دليل بي‌جواب ماندن نامه‌ها 
نويسنده : محمد هاشمي

 در روزهاي آخر توقف حضرت امام در پاريس در سال 1357 که من در پاريس در خدمت امام بودم، آقاي جيمي کارتر رئيس‌جمهور وقت آمريکا نماينده‌اي را به پاريس اعزام کرد و نماينده آقاي کارتر به همراه نماينده ژيسکاردستن رئيس‌جمهور وقت فرانسه از حضرت امام درخواست ملاقات کردند. حضرت امام اجازه دادند که نماينده رئيس‌جمهور آمريکا و رئيس‌جمهور فرانسه براي ملاقات و گفت‌وگو به حضور حضرت امام برسند.

اين دو نماينده حدود ساعت 10 شب به محل اقامت حضرت امام در نوفل‌لوشاتو آمدند، خدمت امام رسيدند و حدود يک ساعت‌ونيم با امام مذاکره و گفت‌وگو کردند. حدود ساعت 12 شب اقامتگاه حضرت امام را ترک کردند. حضرت امام بعد از گفت‌وگو و مذاکره با اين نمايندگان فرمودند: اعلام کنيد که من در اولين فرصت به ايران برمي‌گردم. متن خبر را همزمان به راديو فرانسه داديم و راديو فرانسه در اخبار ساعت 12 شب خود اين خبر را پخش کرد و رسانه‌هاي مختلف بعد از راديو فرانسه به اين خبر پرداختند و پيرامون آن تحليل و تفسير کردند.

دولت بختيار مانع اعزام هواپيماي ايران اير براي انتقال امام و همراهان از پاريس به تهران شد. با اقداماتي که انجام شد حدود ده روز بعد با اجاره يک فروند هواپيماي 747 ايرفرانس، امام و همراهان، فرودگاه شارل دوگل پاريس به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران را ترک کردند و حدود ساعت 9 صبح روز جمعه 12 بهمن ماه 1357 وارد تهران شدند. وقتي که دليل تصميم حضرت امام براي اعلام حرکت به تهران را بعد از ملاقات و مذاکره نمايندگان دولتين آمريکا و فرانسه جويا شديم، امام فرمودند: آنها در آن مذاکره از راه دلسوزي براي من وارد شدند و به من پيشنهاد دادند فعلاً به ايران نروم چون احتمال خطر براي جانم وجود دارد و ادامه دادند من که مي‌دانم آقاي کارتر، دلش براي من نسوخته حتماً توطئه عليه ملت ايران دارد و مي‌داند اگر من در ايران باشم از انجام توطئه او جلوگيري مي‌کنم، از اين جهت بلافاصله پس از ترک آن دو اعلام کردم که به ايران مي‌روم. درس‌هايي که ما از اين رفتار امام آموختيم:

اولاً- امام مواضع‌شان راجع به جنايات آمريکايي‌ها و اينکه آمريکا دشمن است، روشن بوده‌ است.

ثانياً- در مذاکره مستقيم با دشمن استراتژي دشمن را کشف کردند و براي خنثي کردن توطئه دشمن تصميم به بازگشت به ايران گرفتند.

ثالثاً- نه‌تنها هيچ امتيازي به دشمن ندادند بلکه با شناسايي استراتژي دشمن توطئه او را خنثي کردند. از 117 روزي که حضرت امام در پاريس بودند، من اين افتخار را داشتم که 114 روز را در پاريس در خدمت امام باشم و در اين ايام درس‌هاي بسياري از سيره عملي و رفتار حضرت امام و نوع تعامل حضرت امام با شخصيت‌هاي سياسي، علما و شخصيت‌هاي فرهنگي،جوانان و دانشجويان با هر انديشه و تفکري آموختم و خاطرات بسيار ارزشمندي از آن برايم باقي‌مانده‌ است.

مدت‌هاست که نسبت به بعضي گفت‌وگوها و نامه‌ها و مطالبي که از آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني پخش مي‌شود بعضي از اصولگرايان واکنش‌هاي تند و بعضاً خارج از اصول و عرف و اخلاقي و رسانه‌اي نشان مي‌دهند و مورد اخير هم يکي ازنمونه‌هاي آن است.

در عرف سياسي اينگونه واکنش‌ها دلايل گوناگون دارد، يکي از دلايل مهم آن، جايگاه و اعتبار شخصيت حقيقي يا حقوقي مطرح کننده و خاطرات و ذهنيت جامعه که از اين شخصيت دارند، است همچنان که مي‌دانيم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني چه دوران نهضت‌اسلامي و چه در دوران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از ياران امام خميني و از معدود شخصيت‌هاي خردگرا و تاثيرگذار بودند.

همواره در شرايط دشوار و حساس کشور با تحليل‌ها و مواضعي که اتخاذ مي‌کردند باعث آرامش در مردم و کشور مي‌شدند. قضاوت عمومي درمورد آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، فردي واقع‌بين، خردگرا و صاحب فکر و انديشه و راهکاري براي حل مشکلات و معضلات کشور است.

شايد به همين دلايل باشد که بعضي به دليل تاثير گذاري مواضع ايشان درجامعه با اين برخوردهاي تند و بعضاً توهين‌آميز و غير مودبانه به اصطلاح مي‌خواهند از آثار مثبت و سازنده مواضع ايشان بکاهند ولي تجربه نشان داده است اينگونه برخوردها نه تنها تاثيري منفي بر قضاوت مردم خردمند و هوشمند کشور يا منطقه نسبت به آقاي هاشمي ندارد بلکه آثار منفي آن بيشتر متوجه واکنش دهنده اين موارد است، به تعبير قرآن کبير «بل الانسان علي نفسه بصيره ولوالقا معاذيره»يکي از دلايل واکنش‌ها جايگاه حقيقي و حقوقي شخصيت مطرح‌کننده و ميزان تاثيرگذاري شخصيت‌ها در مسائل است. براساس همان دليل، عدم واکنش نسبت به نامه‌ها، گفته‌ها و ديگر اقدامات آقاي احمدي‌نژاد مي‌تواند همين شخصيت حقيقي آقاي احمدي‌نژاد باشد چون از آقاي احمدي‌نژاد در دوران نهضت‌ اسلامي و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي سوابق چنداني ضبط نشده‌ است.

تفاوت شخصيت حقيقي احمدي‌نژاد با شخصيت حقيقي آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و ديگر ياران امام بسيار است.

منبع: پايگاه اطلاع‌رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني


نسخه چاپي ارسال به دوستان