نسخه شماره 1677 - 1386/09/08 -

 معاون اداري مالي خانه سينما:
 بازيگران پيشکسوت ما هنوز بيمه نيستند 
نويسنده : مرجان حاجي حسني

جعبه جادويي خيلي وقت ها همه چيز را بزرگتر و غيرواقعي تر از آنچه که هست نشان مي دهد. يادم هست بچه که بودم هر وقت همراه پدر و مادرم به سينما مي رفتم با خودم فکر مي کردم هنرپيشه هايي که روي پرده بزرگ سينما مقابل من نقشآفريني مي کنند از يک دنياي ديگر آمده اند. طرز زندگيشان با ما فرق دارد. غذا خوردن و خوابيدنشان متفاوت است و جنس لباس هايي که مي پوشند با آنچه ما به تن مي کنيم زمين تا آسمان فرق دارد.
هيچ وقت در مخيله ام نمي گنجيد که يک هنرمند سينما بيمار شود. فکر مي کردم پيري و بيماري و نداري و قسط و اجاره خانه فقط مال آدم هاي عادي است و هنرمندان سينما معني اين حرف ها را نمي دانند. اما يک روز اتفاق عجيبي افتاد. روزي که براي ملا قات پدربزرگ به بيمارستان رفته بودم با کمال تعجب يکي از هنرمندان محبوبم را ديدم که در اتاق بغلي بستري است از ديدن او به قدري ناراحت شدم که بيماري پدربزرگ را فراموش کردم. نمي دانم چرا ديدن آن هنرمند در بستر بيماري تا اين حد برايم دردناک بود. ضمن اين که او را در يک بيمارستان دولتي ديدم در حالي که تصور مي  کردم هيچ هنرمندي گذرش به اين بيمارستان ها نمي افتد و هنرمندان اگر هم به فرض محال بيمار شوند حتما پزشک مخصوص و بيمارستان مخصوص دارند. کم کم پدربزرگ با هنرمند محبوب من دوست شد و هر چقدر بيشتر از او مي دانستم متوجه مي شدم که چه تصورات غلطي از زندگي هنرمندان سينما داشته ام. يادم است وقتي شنيدم که هنرمند محبوبم مستاجر است و حتي يک اتومبيل ساده هم ندارد نزديک بود از تعجب غش کنم اما اين واقعيت داشت و آنچه دور از حقيقت بود تصورات ذهني من بود. با اين که آنها در بيمارستان دولتي بستري بودند اما از پدربزرگ شنيدم که هنرمند محبوب من به دليل نداشتن دفترچه بيمه هنگام ترخيص از بيمارستان براي پرداخت هزينه هاي درماني اش دچار مشکل شده. برايم قابل باور نبود اما حقيقت داشت.
***
تعداد افراد بيمار در جامعه ما کم نيستند و بيماري به راحتي طعم تلخ خود را به انسان ها مي چشاند.
حوادث غيرمترقبه هم جزو مسائل اجتناب ناپذير زندگي ما هستند. کافيست نگاهي گذرا به صفحه حوادث روزنامه ها بيندازيم آن گاه مي بينيم که حوادث دلخراشي چه نامردانه سلا متي انسان ها را به خطر مي اندازد و آنها را راهي بيمارستان مي کنند.
از نوع بيماري که بگذريم مي رسيم به هزينه هاي سنگين درمان که اين روزها واقعا کمرشکن شده اند و وقتي گذر افراد جامعه به بيمارستان مي افتد تازه اهميت دفترچه هاي درماني خود را درک مي کنند. اما بايد ديد که سيستم بيمه درماني کشور چطور عمل مي کند؟ به عنوان مثال مي توان به بيمه تامين اجتماعي اشاره کرد. در بيمه تامين اجتماعي اگر يکي از افراد خانواده جزو بيمه محسوب شود، مي تواند بقيه اعضاي تحت تکفل خود را هم بيمه کند و طبق قانون کار هر کارفرمايي بايد افرادي را که برايش کار مي کنند بيمه کند و اين نوع بيمه را بيمه گروهي مي نامند.
وقتي مشکلي به لحاظ جسمي براي هنرمندي پيش مي آيد و خبر بستري شدن هنرمند سرشناسي را مي شنويم تمام مردم جامعه متاثر مي شوند و خبر اين بيماري تيتر بسياري از روزنامه ها مي شود اما شايد کسي از خودش نپرسد آيا اين افراد هم علا وه بر رنج بيماري رنج بي پولي و نداري را هم متحمل مي شوند يانه. مسئله بيمه هنرمندان و سينماگران مسئله اي است که شايد از نگاه بسياري از افراد پنهان بماند و جالب اينجاست که بسياري از هنرمندان سينما نيز از امکاناتي که مي توانند داشته باشند بي اطلا عند و به همين دليل پيگير مسئله بيمه خود نمي شوند.
معاون اداري مالي خانه سينما گفت: ماهيت شغلي هنرمندان سينمايي به گونه اي است که نمي توان به صورت يک شغل تمام وقت روي آن حساب کرد و همچنين آنها از داشتن بيمه هاي اجباري و ارادي محروم هستند در حالي که به شدت به اين بيمه نيازمند هستند.
شاپور عالي دايي افزود: وقتي بسياري از هنرمندان سرشناس دچار بيماري صعب العلا ج مي شوند يا از دنيا مي روند معمولا خانواده هاي آنان از لحاظ درآمد دچار مشکل مي شوند اين در حاليست که اکثر هنرمندان ما جزو مفاخر ملي هستند اما اگر اتفاقي براي آنها پيش بيايد به دليل مشکلا ت بيمه خانواده هاي آنان دچار دردسر مي شوند. وي ادامه داد: بحث از کارافتادگي هنرمندان هم مسئله اي نيست که بتوان به سادگي از کنارش گذشت. چرا که ديده شده که گاهي اوقات يک هنرمند سرشناس در اثر سانحه يا بيماري دچار از کارافتادگي مي شود و هيچ گونه درآمدي براي امرار معاش ندارد و بيمه از کارافتادگي هم قوانين خاص خود را دارد مثلا  شخص بايد 10 سال حق بيمه پرداخت کرده باشد تا در چنين مواقعي حقوق از کارافتادگي به او تعلق گيرد.
عالي دايي در ادامه گفت: حدود 50 درصد بيمه هنرمندان سوبسيد است و بر اساس تلا ش خانه سينما و حمايت هاي وزارت ارشاد حدود 2000 نفر از هنرمندان خانه سينما بيمه هستند اما آنچه اهميت دارد توزيع درست و به جاي سوبسيد است.
سرشناس ترين هنرمندان سينما بيمه نيستند

وي مي گويد: براي ما حائز اهميت است، که سوبسيد بيمه اي به قوي ترين هنرمندان سينمايي تعلق بگيرد اين در حالي است که هم اکنون سرشناس ترين هنرمندان سينماي ما بيمه نيستند و وقتي از آنها سوال مي شود که چرا اقدام نکرده ايد در پاسخ مي گويند فرصت نشده يا توجهي به اين مساله نکرده ام!
معاون اداري مالي خانه سينما ادامه داد: تمام هنرمندان سينما که زير 50 سال هستند و هنوز براي بيمه اقدام نکرده اند بايد حتما براي بيمه کردن خود اقدام کنند و چنانچه هنرمندان بالاي 50 سال سابقه بيمه دارند حتما دنبال بيمه خود را بگيرند چرا که طبق قوانين بيمه کشوري افرادي که بالاي 50 سال دارند چنانچه سابقه بيمه نداشته باشند نمي توانند بيمه شوند و اين يکي از معضلات جامعه ماست. عالي دايي با بيان اين مطلب گفت: ما موارد زيادي داريم که سن هنرمندان ما از مرز 50 گذشته و خستگي و پيري کم کم در حال رو آوردن به آنهاست و بازنشستگي از راه مي رسد و آنها تازه به فکر بيمه شدن افتاده اند و وقتي آب پاکي را روي دستشان مي ريزيم که امکان بيمه شدن برايشان وجود ندارد به لحاظ روحي به هم مي ريزند و برايشان غيرقابل باور است که بعد از (30-40) سال زحمت کشيدن براي سينما حالا چنين رفتاري با آنها مي شود.
وي گفت: صنوف بايد دقت داشته باشند اعضايي که براي بيمه معرفي مي کنند داراي اولويت باشند و به لحاظ فعاليت و سابقه کار شناخته شده باشند و چنانچه اعضاي قديمي، پيوسته و فعال خود را به طور کامل بيمه کردند سپس به سراغ جوان ترها بروند. چرا که هنرمندان جوان بايد حداقل سه سال فعاليت سينمايي داشته باشند تا حضورشان براي سينما ثابت شود و تا بيمه آنها در وزارت ارشاد دچار مشکل نشود.


مراحل بيمه هنرمندان

عالي دايي ادامه داد: پروسه بيمه هنرمندان سينما به اين شکل است که هنرمندان از طريق صنف به ما معرفي مي شوند و ما اين معرفي نامه ها را با مدارک بررسي مي کنيم و به وزارت ارشاد مي فرستيم، وزارت ارشاد آنها را به صندوق اعتباري حمايت از هنرمندان معرفي مي کند و 50 درصد سوبسيد حق بيمه هنرمندان توسط صندوق اعتباري پرداخت مي شود. وقتي اين بيمه برقرار شد صندوق اعتباري نامه اي براي وزارت ارشاد  مي فرستد مبني بر اينکه بيمه اين هنرمند مشکلي ندارد و وزارت ارشاد نامه اي براي ما مي فرستد و ما با آن هنرمند تماس مي گيريم و از او مي خواهيم براي دريافت معرفي نامه اش مراجعه کند. اين سيکل ممکن است حدود 3 ماه به طول بينجامد و تا فرد معرفي نامه را بگيرد و معاينات پزشکي انجام دهد تا بيمه اش داير شود ممکن است (4-5) ماه زمان ببرد، ضمن اينکه علاوه بر زحمت، هزينه هايي را هم در بر دارد.
وي افزود: اما گاهي اوقات ما شاهديم که فرد تا مرحله دريافت معرفي نامه پيش رفته اما وي درگير کار فيلمبرداري مي شود و بيمه خود را پي گيري نمي کند و از آنجايي که اين معرفي نامه ها اختياري است بعد از 3 ماه اعتبار خود را از دست مي دهد و اگر فرد بخواهد اين سيکل را طي کند بايد دوباره تمام آن مراحل را طي کند و گاهي اوقات اين رفت و آمدها هنرمند را خسته مي کند و او را از پي گيري کارش باز مي دارد در حالي که هنرمندان بايد بدانند که يک روز بيمه يعني يک روز سابقه بازنشستگي و اگر فرضا کسي از سنين 22-23 سالگي بيمه نشود و خداي نکرده 10 سال بعد اتفاقي برايش رخ دهد و از کار افتاده شود مي تواند حقوق از کارافتادگي بگيرد. بنابراين بسيار حائز اهميت است که دوستان هنرمند ما اولا بدانند که بيمه با چه هزينه و زحمتي انجام مي شود و ثانيا بيمه شدن براي يک هنرمند سينما ارزش فوق العاده اي دارد با توجه به اينکه عزيزان هنرمند   ما مشاغل ثابت اداري هم ندارند.
او گفت: ما يک بيمه اصلي داريم که همان بيمه تامين اجتماعي است و موارد ذکر شده مربوط به همين بيمه است و ساير بيمه ها، بيمه هاي مکمل هستند مثل بيمه تکميلي درمان، بيمه هاي تکميلي مسووليت کارفرما، حتي بيمه هاي شخص ثالث و بدنه در رانندگي!
و افراد در مشاغل خاص و موقعيت خاص خود را بيمه تکميلي مي کنند اين در حالي است که بيمه اصلي بيمه تامين اجتماعي است.


بسياري از سينماگران از بيکاري طولاني مدت
رنج مي برند

معاون اداري مالي خانه سينما ادامه داد: بيش از يک دهه است که خانه سينما بيمه هاي تکميلي درمان را براي سينماگران راه انداخته و عدم استقبال اکثر هنرمندان از بيمه هاي تکميلي در اثر ناآگاهي است با اينکه ما مرتبا براي صنوف (sms) مي کنيم که براي اعضاي خود توضيح دهند که بيمه هاي تکميلي چه ضرورتي دارد.
شاپور عالي  دايي افزود: بيمه تکميلي درمان يک ضرورت است به دليل اينکه هزينه هاي بيمارستاني بسيار بالاست و گاهي اوقات 5 تا 8 برابر تعرفه هاي تامين اجتماعي است و از عهده پرداخت افرادي که حقوق ثابت مشاغل دولتي دارند خارج است چه برسد به هنرمندان سينما که مشاغل و حقوق هاي ماهيانه ثابت ندارند و بيکاري و رکود هم بر صنعت سينما راکد است و بسياري از هنرمندان سينما از بيکاري هاي طولاني مدت رنج مي برند.
وي ادامه داد: تصور کنيد يک هنرمند سرشناس نيازمند يک عمل جراحي شود و متحمل يک هزينه (6-5) ميليون توماني شود. اگر اين هنرمند نخواهد به بيمارستان برود که سلامتي اش در خطر خواهد افتاد و چنانچه بخواهد تن به عمل جراحي بدهد هزينه  ترخيص از بيمارستان را نخواهد داشت و آبروي جامعه به خطر خواهد افتاد و خانه سينما هم بودجه مشخصي براي پرداخت هزينه هاي اينچنيني ندارد. لذا خانه سينما به فکر افتاد که بيمه هاي تکميلي درمان را راه  بيندازد اما هزينه هاي اين نوع بيمه ها بالاست و با توجه به بيکاري حاکم بر صنعت سينما هرکسي قدرت پرداخت اين هزينه ها را ندارد.
او گفت: هزينه بيمه تکميلي سال گذشته براي هر هنرمند زير 60 سال، 60 هزار تومان در سال بود و اين بيمه هزينه هاي بيمارستاني را تا سقف 5 ميليون تومان و عمل هاي اصلي مثل عمل قلب باز و مغز و اعصاب و پيوندها را تا 10 ميليون تومان و هزينه هاي پاراکلينيکي مثل (MRI) و مسائلي از اين دست را تا 500 هزار تومان پوشش مي دهد.
وي ادامه داد: سال گذشته براي اولين بار تعداد هنرمنداني که متقاضي بيمه تکميلي بودند به 1032 نفر رسيد و اين مساله براي ما بسيار مهم بود چرا که هيچ وقت اين تعداد از 600 نفر تجاوز نمي کرد.

پيشکسوتان سينما حتما بايد تحت پوشش
بيمه تکميلي باشند

معاون اداري مالي خانه سينما افزود: براي ما بسيار حائز اهميت است که تمام صنوف سينمايي اعضاي خود را جهت بيمه معرفي کنند. به خصوص اعضاي مسن صنوف از اهميت بيشتري برخوردارند چرا که اين افراد به لحاظ سني در مرزهاي پرريسک  سلامتي قرار دارند و همه آنها پيش کسوت و پرآوازه هستند و حتما بايد بيمه تکميلي شوند و حتي اگر خود آنها براي اين امر اقدام نمي کنند ما از صنوف درخواست مي کنيم که مدارک اعضاي مسن و پيشکسوت را براي ما بفرستند و خانه سينما سعي مي کند بخشي از اين هزينه ها يا شايد همه آنها را پرداخت کند، تا چنانچه يک هنرمند سرشناس دچار بيماري حاد شد خود شخص، صنف و خانه سينما دچار سردرگمي و گرفتاري نشوند.
وي افزود: ما در کشوري زندگي مي کنيم که متاسفانه گوي سبقت را در «ترين» هاي جهان ربوده ايم. آلوده ترين هوا، پرتصادف ترين، پرسکته ترين و اين مساله همه اعضاي جامعه را بر آن مي دارد که همواره نگران سلامتي خود باشند و با نگاهي محتاطانه تر به آينده بنگرند و اين مساله براي هنرمندان سينما که درآمد ثابت و مشخصي ندارند اهميت ويژه تري پيدا مي کند.

راه هاي بيمه شدن هنرمندان

عالي دايي ادامه داد: بيمه هاي تکميلي نيازمند يک بيمه اصلي هستند. لذا هنرمنداني که تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند که مشکلي ندارند و مي توانند به راحتي براي بيمه تکميلي اقدام کنند اما افرادي که تحت پوشش تامين اجتماعي نيستند مي توانند يک بيمه خدمات درماني يک ساله بگيرند و توسط آن بيمه تکميلي شوند.
او مي گويد: اگر خانه سينما نتواند اعضاي خود را پوشش سلا متي و درماني دهد زحمات چندين ساله اش هدر خواهد رفت. لذا، تلا ش مي کنيم که اين مسئله به بهترين نحو حل شود.
معاون اداري مالي خانه سينما يادآور شد: گاهي ديده مي شود برخي از سازمان هاي غيرمرتبط و غيرمتخصص وارد بحث درمان هنرمندان مي شوند و از آنجايي که با اين مسئله آشنايي ندارند، خدمات قوي را نمي توانند ارائه دهند و همچنين براي برخي سازمان ها و بيمارستان هاي کشور پرجاذبه است که چهره هاي مطرح و سرشناس سينمايي را تحت حمايت خود درآورند تا از وجهه تبليغاتي اين مسئله هم استفاده کنند اما از آنجايي که آن خدمات، خدمات حرفه اي و کارشناسانه اي نيستند سود زيادي به حال هنرمند نخواهند داشت ضمن اين که وقتي خانه سينما مي خواهد يک کار حساب شده و درست در رابطه با بيمه انجام دهد هنرمندان تصور مي کنند که اين عمل نيز يک رفتار تبليغاتي و سطحي است و با ذهنيت منفي به اين مسئله مي نگرند.
وي گفت: خدماتي که براي بيمه هنرمندان سينما ارائه مي شود بايد خدمات پايدار، حرفه اي و در شان هنرمندان باشد و اين به معني ارائه کمک به هنرمند نيست اين خدمات بايد از مجاري رسمي کشور به صورت ارزنده و پايدار و به شکل کاملا  کارشناسانه ارائه شود.

ساير خدمات خانه سينما

عالي دايي ادامه داد: مدير عامل خانه سينما به دنبال اين بوده است که تعامل بين صنوف بر اساس يک روابط احترام آميز و حرفه اي و در شان هنرمندان باشد و کار به صورت باري به هر جهت انجام نشود.
او ادامه داد: يکي از اقدامات خانه سينما آبونه کردن دو نشريه تخصصي براي هر هنرمند است. بدين صورت که يک نظرخواهي راجع به نشريات مورد علا قه هنرمند صورت گرفته و خانه سينما راسا هزينه هاي آبونمان اين نشريات را پرداخت کرد و هم اکنون هر ماه 2 نشريه تخصصي به آدرس خانه هر هنرمند خانه سينما فرستاده مي شود که اين امر هم باعث افزايش سطح آگاهي هنرمندان سينما و هم کمک به نشريات تخصصي مي شود.
وي افزود: همچنين کتابخانه خانه سينما به نشريات مطرح دنيا و کتب تخصصي مجهز شد.
وي گفت: خانه سينما با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ارتباطاتي برقرار کرده و در ارتباط با بن مسافرتي هنرمندان تقاضاهايي داده ايم تا هنرمندان با سفر به گوشه گوشه ايران به رفتارشناسي مردم مختلف ايران و در عين حال به تفريح و گردش نيز بپردازند. چرا که ارتقاي سطح اطلا عات هنرمندان در زمينه ايران شناسي در آثار آنان نيز مشاهده خواهد شد.


پي گير طرح ترافيک هنرمندان هستيم

عالي دايي ادامه داد: امسال جهت طرح ترافيک هنرمندان اقدامات زيادي صورت گرفت و توانستيم سهميه جداگانه براي تهيه کنندگان، کارگردانان و بازيگران فراهم کنيم و همه آنها بتوانند با حداقل تعرفه از امکانات طرح ترافيک استفاده کنند و اين مسئله براي مديريت خانه سينما بسيار حائز اهميت است که بهترين خدمات را به هنرمندان سينما ارائه دهد.
شاپور عالي دايي در ادامه گفت: يکي از مسائلي که در خانه سينما مطرح شد، دعوت از تمامي انجمن و صنوف براي اجراي برنامه و گردهمايي و برنامه هاي آموزشي بود. اين امر باعث ايجاد يک نهضت همياري بين صنوف سينمايي شد و خانه سينما حدود 50 ميليون تومان براي اين مسئله هزينه پرداخت کرد. وي در مورد جشن خانه سينما گفت: جشن اصلي خانه سينما در کاخ سعدآباد با حدود 6 هزار مهمان برگزار شد و سه مراسم جانبي داشت که برگزاري مراسم مستندسازان در فرهنگسراي هنر، بزرگداشت ها در فرهنگستان هنر و مراسم سينما از آن جمله بود.
و اين اولين باري بود که خانه سينما جشني با اين وسعت برگزار کرد و با تمام بضاعت خود و با حداکثر صرفه جويي مراسم جشن را برگزار کرد.
وي افزود: البته خانه سينما اسپانسرهاي قوي را براي اجراي اين جشن ها داشت. عالي دايي گفت: ملک شماره (2) خانه سينما در حال بازسازي است و تاکنون غريب به 60 ميليون تومان هزينه دربرداشته و قرار است مقارن با دهه فجر و همزمان با جشنواره سينمايي فجر راه اندازي شود.
وي ادامه داد: اين ملک قرار است در اختيار مسائل آموزشي خانه سينما قرار گيرد و فضاي بازتري را براي مراجعان خواهد داشت.
او گفت: همچنين حدود 40 ميليون تومان بن کتاب از طريق خانه سينما بين هنرمندان توزيع شد.


بيمه بيکاري هنرمندان عقيم مانده است

عالي دايي گفت: جاي تاسف است که با اين حجم افزايش برنامه بودجه دولتي ما تغيير چنداني نکرده و اعضاي خانه سينما همچنان چشم اميد دارند که بودجه دولت نيز همپاي تلا ش هاي خانه سينما افزايش يابد.
او ادامه داد: اعضاي خانه سينما تلا ش زيادي براي بيمه بيکاري هنرمندان کردند اما متاسفانه اين بيمه همچنان عقيم مانده است.
او همچنين در مورد جوايز جشن خانه سينما گفت: من شنيدم که برخي گفته بودند به برندگان جشن خانه سينما جايزه اي پرداخت نشد اين در حاليست که علا وه بر تنديس خانه سينما به اين عزيزان خدماتي ارائه شد که هزينه مالي آن بيشتر از (3-4) سکه اي بود که سال هاي گذشته پرداخت مي شد.
عالي دايي افزود: چرا که اين دوستان از خدمات هتل مرواريد خزر استفاده کردند، خانه طرح نو به برگزيدگان ميزي داد که بالغ بر يک ميليون تومان قيمت داشت. ضمن اين که کيف هاي چرم از سوي ديگر شرکت ها پرداخت شد.
وي با اشاره به معافيت مالياتي هنرمندان گفت: نزديک به 3 سال است که قانون معافيت هاي مالياتي هنرمندان تصويب شده ولي اين مسئله در عمل مشکلا تي را به وجود آورد چرا که در وهله اول حوزه هاي مالياتي دستورالعمل هاي اجرايي نداشتند. وقتي براي هنرمندان ماليات مي آمد، اظهار مي کردند که ما معاف هستيم کسي به حرف آنها توجه نمي کرد.
و سپس روساي سازمان امور مالياتي طي جلسه اي به هنرمندان اعلا م کردند که تا زماني که اظهارنامه مالياتي پر نکنيد نمي توانيد از معافيت مالياتي استفاده کنيد. اما بسياري از هنرمندان اظهارنامه هاي مالياتي خود را پر کردند و به دستگاه ها مراجعه کردند اما دستگاه هاي مالياتي اين اظهارنامه ها را نپذيرفتند و مشمول ماليات شدند و اظهاريه ماليات برايشان آمد. اين در حاليست که تا قبل از پر کردن اظهارنامه مالياتي بعضي از آنها اصلا  شناخته نشده بودند تا ماليات پرداخت کنند.
وي افزود: وقتي براي اولين بار يک اتفاقي مي خواهد در کشور بيفتد يک سري مشکلا ت پيش مي آيد و هنرمندان بايد تا 31 تير سال بعد اظهارنامه مالياتي سال قبل خود را تحويل بدهند اگر معافيت اعمال شد که بهتر اما اگر نشد ما عضويت آنها را در خانه سينما گواهي مي کنيم و آنها به اداره ارزشيابي رفته و قادر به استفاده از معافيت مالياتي خواهند بود.
اين روزها بيماري آن قدر بي خبر و بدون پيش بيني وارد بدن مي شود که خيلي از بيماران متوجه نمي شوند کي و کجا دچار بيماري شده اند، اما وقتي درد بدنشان را فراگرفت متوجه مي شوند يک مهمان ناخوانده و دوست نداشتني وارد بدنشان شده.


نسخه چاپي ارسال به دوستان