نسخه شماره 1677 - 1386/09/08 -

 احتمال تاخير مجدد در انتخاب رييس جمهور لبنان 

منابع سياسي لبنان ديروز اعلام کردند که به دليل عدم توافق گروه ها و احزاب مختلف بر سر يک نامزد توافقي، بعيد است که جلسه فردا پارلمان اين کشور براي انتخاب رييس جمهور برگزار شود.
به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويتر، قرار است پارلمان لبنان فردا تشکيل جلسه دهد تا جانشين اميل لحود رييس جمهور لبنان را که دوره رياست وي چند روز پيش به پايان رسيد، انتخاب کند.
اين راي گيري تاکنون پنج بار و به دليل عدم توافق مقامات ائتلاف حاکم لبنان که حامي غرب است و اپوزيسيون حامي سوريه بر سر کانديداي توافقي، به تاخير افتاده است.
اين منبع سياسي اعلام کرد که عدم توافق به اين معنا است که نمايندگان مخالف از حضور در جلسه فردا پارلمان خودداري خواهند کرد و به اين ترتيب تاخير ديگري در انتخاب رييس جمهور لبنان ايجاد خواهد شد.
وي گفت: طي روزهاي اخير هيچ گونه مذاکرات نتيجه بخشي ميان دو طرف براي دستيابي به توافق صورت نگرفته است و به اين ترتيب جلسه اي در پارلمان برگزار نخواهد شد.
يک منبع لبناني ديگر نيز در پاسخ به احتمال برگزاري انتخابات در اين هفته پاسخ داد: اصلا. به هيچ وجه.
قاضي العريضي وزير اطلاع رساني لبنان نيز احتمال برگزاري انتخابات رياست جمهوري را بعيد دانست.
از سوي ديگر، به دنبال اخباري مبني بر احتمال تعيين ميشل سليمان فرمانده ارتش لبنان به عنوان رييس جمهور اين کشور، شبکه الجزيره گزارش داد: گروه 14 مارس نسبت به انجام تغييرات در قانون اساسي طي روزهاي آينده جهت واگذاري پست رياست جمهوري به سليمان ابراز تمايل کرده است.
خبرنگار اين شبکه از بيروت اظهار داشت:  از آنجا که فرمانده ارتش لبنان مورد تاييد حزب الله لبنان، سعد حريري رهبر اکثريت پارلمان و هم چنين ديگر معارضان و موافقان لبناني است، احتمال مي رود که گروه هاي لبناني در خصوص انتخاب وي به توافق برسند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان