نسخه شماره 2936 - 1391/03/23 -

 حاميان اولاند پارلمان فرانسه را فتح کردند
 تکميل چرخش کت آبي ها‌ از راست به چپ 
نويسنده : علي ودايع

 روند گرايش‌ سياسي مردم فرانسه به سوي اردوگاه چپ پس از شکست راست گرايان در انتخابات رياست جمهوري ماه گذشته تداوم خود را حفظ کرده است.

با برگزاري دور نخست انتخابات مجلس ملي فرانسه در روز يکشنبه (10 ژوئن/19 خرداد)، جناح سوسياليست با محوريت رئيس‌جمهور فرانسوا اولاند پارلمان فرانسه راهم از آن خود کردند تا پيروزي چپ‌هاي فرانسه تکميل شود. براساس آمار منتشره از سوي وزارت کشور، سوسياليست‌ها متحد آنها، سبز‌ها، بيش از 40 درصد ازآراي انتخابات را از آن خود کردند. . پنج سال پيش اين حزب در دور اول انتخابات پارلماني 7/ 24 درصد آرا را به دست آورده بود.در مقابل ادامه زنجيره پيروزي چپ‌هاي فرانسه ، از آراي حزب راست محافظه‌کار حول رئيس‌جمهور شکست‌خورده، نيکلا سرکوزي، در مقايسه با دور اول انتخابات پارلماني پنج سال پيش، به‌شدت کاسته شده است. حزب راست ميانه، اتحاد براي جنبش مردمي، 34.6 درصد از آرا را به دست آورد.در عين حال، جبهه چپ (متشکل از کمونيست‌ها و عده اي از جداشدگان حزب سوسياليست) 6.8 درصد و جبهه ملي (راست افراطي) 13.6 درصد آراي راي دهندگان ديروز را به دست آورده اند. ژاک لوک ملانشون، رهبر حزب چپ تندروي فرانسه که در انتخابات رياست جمهوري نيز هدف خود را شکست مارين لوپن از حزب راستگرايِ جبهه ملي تعيين کرده بود، در انتخابات پارلماني از او شکست خورد. حزب او کمتر از حزب مارين لوپن راي آورد. او در شهر اِنَن بوُمون به مصاف دبير کل حزب راست افراطي فرانسه رفته بود.

مارين لوپن نه تنها در اين شهر پيروز شد، بلکه در سراسر فرانسه نيز پس از کسب نزديک به 14 درصد آرا مي‌تواند دست کم دو نماينده به پارلمان معرفي کند.

لوپن گفت: «امشب اتحاد طرفداران مارين به بهترين نحو ممکن مقاومت کرد؛ مقاومت عليه روش و منش غير دمکراتيکي که در 25 سال اخير ميليون‌ها راي دهنده را از انتخاب نماينده مورد علاقه‌شان محروم کرده بود. امشب ما جايگاه خود را به عنوان سومين حزب سياسي قدرتمند فرانسه مستحکم کرديم.»

ملانشون اما حتي نتوانست با کسب حداقل آراي 5 / 12 درصدي به دور دوم را يابد.

رهبر جبهه چپ که از شکست خود متأثر شده بود، در سخنان خود با اذعان به شکست ابراز اميدواري کرد در نبردهاي آينده بهتر عمل کند: «وقتي روياي پيروزي ارزشهاي دمکرتيک را در سر مي‌پروراني و شکست مي‌خوري، طبيعا غمگين مي‌شوي، اما من نوميد نخواهم شد. مبارزه همچنان ادامه دارد و چرخ تاريخ را نمي‌توان از حرکت باز ايستاند. تحولات و چالش‌هاي زيادي پيش روي ما ست و تنها آنهايي در اين راه موفق خواهند بود که اهداف و اميال خود را به درستي بشناسند و با دلي باز و پر از اميد در مسير خود قدم بر دارند.»از آنجا که محافظه‌کاران، برخلاف سوسياليست‌ها، امکان اتئلاف ندارند، بنابراين مجبور خواهند بود براي نخستين مرتبه از سال 2002 به اين سو بر صندلي اپوزيسيون بنشينند.آراي جناح راست افراطي فرانسه، موسوم به “جبهه ملي”، بر اساس آخرين محاسبات به 6/ 13 درصد رسيده است.حدود 7 درصد آرا نيز به ائتلاف “جبهه چپ” تعلق گرفته است.

انتظار مي‌رود نتايج اين انتخابات در عملي شدن روند اصلاحات در فرانسه تحت حکومت فرانسوا اولاند، رئيس جمهور جديد نقشي تعيين کننده داشته باشد.

در پي دور دوم انتخابات پارلماني است که ترکيب کرسي‌هاي مجلس روشن خواهد شد؛ دور دوم انتخابات در هفته آينده 17 ژوئن برگزار خواهد شد.46 ميليون فرانسوي واجد شرايط راي دادن براي انتخاب 577 نماينده مجلس ملي در انتخابات يکشنبه شرکت کرده اند.پيش بيني شده که نمايندگان سوسياليست‌ها به همراه متحدان آنها از حزب سبز حدود 283 تا 347 کرسي را از آن خود کنند که البته به اين تعداد بايد 13 تا 20 کرسي ساير چپگرايان را هم افزود که در اين صورت کرسي‌ها به دست آمده مي‌تواند اکثريت را براي سوسياليست در پارلمان تضمين کند.

پيش بيني قطعي نتايج نهايي اين انتخابات تا قبل از برگزاري دور دوم در هفته آينده امري دشوار است. مجموع کرسي‌هاي مجلس ملي 577 کرسي است. بنابراين با کسب 289 کرسي مي‌توان به اکثريت مطلق دست يافت.ميزان مشارکت در دور اول 57 درصد حدود 46 ميليون واجدان شرايط شرکت در انتخابات بوده است. حدود 6600 نفر زن و مرد خود را کانديداي نمايندگي مجلس کرده بودند.

در انتخابات روز يکشنبه به ويژه دو همکار فرانسوا اولاند، يعني لوران فابيوس، وزير امور خارجه، و ژان مارک اورو، نخست‌وزير، در حوزه انتخابي خود بيش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

اورو به همراه رهبر حزب سوسياليست‌، خانم مارتين اوبري، براي دور دوم انتخابات در روز يکشنبه آينده به بسيج گسترده‌ي نيروها فراخوان داده‌اند تا براي فرانسوا اولاند پايگاه قدرتمندي در پارلمان فراهم کنند. از نظر نخست‌وزير، در غير اين صورت جايگاه فرانسه در سطح اروپا و جهان تضعيف خواهد شد.با توجه به اين که سوسياليست‌ها کنترل مجلس سنا را در اختيار دارند، به نظر مي‌رسد آقاي اولاند بتواند در مجلس ملي هم اکثريت را از آن خود کند. و ترکيب اکثريتي جديدي در پارلمان ايجاد خواهد شد، و به احتمال بسيار اردوگاه چپ فرانسه در تعيين سياست اقتصادي اين دومين کشور قدرتمند اتحاديه اروپا نقشي مؤثر ايفا خواهد کرد.در چنين شرايطي اين نخستين بار خواهد بود که در فرانسه جناح چپ هم رئيس‌جمهور را انتخاب مي‌کند و هم‌زمان اکثريت را در هر دو نهاد پارلماني در اختيار خواهد داشت.در اين صورت آقاي اولاند از قدرت کافي براي اجراي برنامه‌هاي اصلاحي که در فعاليت‌هاي انتخاباتي اش وعده آن را داده بود، برخوردار خواهد بود.

فرانسوا اولاند قصد دارد براي رونق اقتصادي کشور دست به يک رشته اصلاحات بزند. وي ازجمله مي‌خواهد سن بازنشستگي را براي افرادي که خيلي زود وارد عرصه‌ي کار شده‌اند از 62 سال به 60 سال کاهش دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان