نسخه شماره 2936 - 1391/03/23 -

 سرگرداني پنج حيوان‌ وحشي در پايتخت تنها در عرض يك‌ ماه
 عقاب جديدترين مهمان وحشي پايتخت 

 عصر روز جمعه يك عقاب در جنوب پايتخت به دام افتاد تا پرونده شهرنشين شدن حيوانات وحشي درپايتخت همچنان باز بماند.

به گزارش ايسنا از ابتداي سال‌جاري تاكنون دست‌كم شش حيوان‌وحشي در نقاط مختلف پايتخت به دام افتاده‌اند كه چهار مورد آن تنها در عرض پنج روز و آخرين مورد آن در عصر روز جمعه كشف شده است.

بر اساس‌آمارها از ابتداي خرداد ماه تاكنون دوقلاده روباه، يك مرغ ماهي‌خوار، يك بزمجه و يك عقاب در نقاط مختلف پايتخت به دام افتاده‌اند. نخستين روباه پايتخت در سال‌جاري كه باعث مزاحمت و وحشت شهروندان شده بود در دومين روز خرداد داخل يکي از چاهک‌هاي پارکينگ يکي ازفروشگاه‌هاي واقع در بزرگراه شهيد لشکري ديده شد كه عوامل آتش‌نشاني پس از حضور در محل اين روباه را به دام انداختند و به سازمان حفاظت محيط زيست منتقل كردند.

دومين حيوان‌وحشي كه پايتخت را به عنوان مقصد سفرش انتخاب كرده بود، مرغ ماهي‌خواري بود که يك روز پس از به دام انداختن روباه در قسمت اداري فرودگاه مهرآباد فرود آمد.

اين پرنده ماهي‌خوار كه علت آمدنش به تهران نامعلوم است، توسط آتش‌نشانان و عوامل انتظامي فرودگاه به دام افتاد به مراکز نگهداري پرندگان تحويل داده شد.

به گزارش ايسنا، در روز شنبه هفتم خردادماه نيز يك بزمجه 90 سانتيمتري كه به علت نامعلومي در محوطه پارك مدرس در شهرري سرگردان و موجب وحشت شهروندان شده بود به دام افتاد و به سازمان حفاظت محيط زيست تحويل داده شد. در عصر همان روز يك قلاده روباه در سوي ديگر پايتخت واقع در موتورخانه يک ساختمان مسکوني پنج‌طبقه در ميدان سلماس خيابان شهريار از سوي شهروندان رويت شد كه اين حيوان نيز دقايقي بعد توسط آتش‌نشانان به دام افتاد و به مركز نگهداري از اين حيوانات منتقل شد تا تعداد حيوانات وحشي كشف شده در پايتخت در عرض پنج روز به شمار چهار برسد. عقاب زخمي، ديگر مهمان ناخوانده ‌جنگل بود كه در محوطه يك ساختمان اداري واقع در بلوارآيت‌الله كاشاني به دام افتاد.

اين پرنده كه به دليل شكستگي بال داخل محوطه يك شركت افتاده بود به رغم آسيب‌ديدگي شديدي كه داشت اما با چنگال و نوك تيز خود اجازه نزديك‌شدن افراد به خود را نمي‌داد و قصد حمله به آنان را داشت كه همين موضوع باعث وحشت كارمندان شركت شده بود اما سرانجام اين پرنده نيز كه معلوم نبود علت شكستگي بالش عامل انساني يا جدال با حيوانات بود، با استفاده از تجهيزات ويژه نجات به دام افتاد و در هفدهم ارديبهشت سالجاري براي درمان به مركز مخصوص نگهداري از پرندگان منتقل شد.

آخرين مهمان وحشي پايتخت‌نشينان نيز عقاب عظيم‌الجثه‌اي بود كه عصر روز جمعه در پشت بام خانه‌اي سه طبقه دربزرگراه آزادگان، محله مرتضي‌گرد، فرود آمده بود، آتش‌نشانان پس از كشف اين حيوان آن را به سازمان حفاظت محيط‌زيست تحويل دادند تا به زيستگاه اصلي‌اش باز گردد.

رژه حيوانات وحشي در پايتخت در حالي بار ديگر تكرار شد كه سال گذشته نيز حيوانات وحشي از جمله سه قلاده توله‌شير، روباه، گرگ و كركس و... در خيابان‌هاي تهران به دام افتادند اما اين حيوانات از كجا و براي چه به از زيستگاه اصلي خود به شهر آمده‌اند؟ اين پرسش ذهن بسياري را به خود مشغول كرده است و پاسخ مشخصي نيز از سوي مسئولان ذيربط به آن داده نشده است.

همچنين اگر چه تاكنون اين حيوانات به جز وحشت شهروندان، آسيبي به آنها نزده‌اند اما بايد توجه داشت كه در صورت حمله يكي از اين حيوانات سرگردان كه هر چند وقت يكبار در سطح شهر مشاهده مي‌شوند، مسئوليت عواقب آن با كدام دستگاه و مسئول است؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان