نسخه شماره 2923 - 1391/03/04 -

 دردسرهاي شايع فصل گرما براي بدن 

 با آغاز فصل گرما و افزايش دماي هوا، سلامت جسمي اكثر مردم به دلايل مختلف ممكن است به خطر بيفتد و گاهي اوقات اين تغيير شديد دما، واقعا دردسرساز مي‌شود.

به گزارش ايسنا، متخصصان بهداشت عمومي در مركز تخصصي مايوكلينيك در اين مقاله چند نمونه از اختلالات و ناراحتي‌هاي جسمي ناشي از افزايش دماي هوا را عنوان كرده‌اند كه آگاهي از آنها به شما كمك مي‌كند تا حد امكان از مواجه شدن با چنين شرايطي پيشگيري كنيد.

بنا برگزارش سايت اينترنتي مايوكلينيك، شايعترين ناراحتي‌ها و بيماري‌هاي ناشي از گرم شدن هوا عبارتند از:

1-از دست دادن آب بدن و غش کردن

افرادي که در اين فصل زياد عرق مي‌کنند علاوه بر آب بدن مقادير قابل توجهي از املاح بدنشان را نيز از دست مي‌دهند. به همين دليل تشنه مي‌شوند و به سراغ آب مي‌روند. اما واقعيت اين است كه صرف نوشيدن آب خالي براي جبران املاح از دست رفته کافي نيست. در هواي گرم، از دست دادن آب بدن به سرعت رخ مي‌دهد و اگر به مقدار کافي مايعات داراي املاح ننوشيد، دماي بدنتان زياد مي‌شود و در اثر گرماي بيش از حد ممكن است حتي غش کنيد.

اگر بيرون از منزل بوديد و عرق کرديد، بهتر است به جاي آب از آب ميوه يا نوشابه‌هاي ورزشي استفاده کنيد که داراي املاح هستند. نشانه‌هاي از دست دادن آب بدن شامل تشنگي، خستگي مفرط، سردرد، تهوع و عدم تمرکز و همچنين علائم هشدار دهنده غش هذيان و توهم هستند. در صورتي که فردي در اثر گرماي هوا غش کرد، فورا وي را به اورژانس برسانيد چون ممکن است در اثر کمبود آب بدن، کليه‌هايش از کار بيفتند. در اورژانس، از طريق سرم، آب بدن تامين مي‌شود.

2-مسموميت غذايي

هر چه دماي هوا زيادتر باشد، ميکروارگانيزم هايي که موجب بروز مسموميت غذايي مي‌شوند نيز بيشتر مي‌شوند. اگر بيرون از منزل غذا ميخوريد، حتما دستان خود را با دقت با آب و صابون بشوييد. اگر صابون و آب در دسترس نبود با دستمال مرطوب بهداشتي، دستان خود را تميز کنيد. اگر قصد داريد به تفريح برويد، غذاي خود را سرد نگه داريد. اگر مي‌خواهيد کوه نوردي کنيد، غذاي خود را منجمد کنيد و بعد از اينکه يخ‌ها آب شدند آن را مصرف کنيد. نشانه‌هاي مسموميت غذايي معمولا بعد از دو تا شش ساعت و يا در برخي افراد زودتر بروز مي‌كنند. اين نشانه‌ها شامل تهوع، دل درد، اسهال، تب و يا علائم بيشتر هستند. اگر اين نشانه‌ها را در خود ديديد، حتما به پزشک مراجعه کنيد.

3-نيش پشه

بهتر است هنگام غروب و طلوع آفتاب، از خانه خارج نشويد و يا لباس مناسبي بپوشيد چون در اين زمان‌ها، پشه‌ها زياد هستند. هنگامي که پشه بدن شما را نيش زد، بايد آن نقطه را تميز نگه داريد و يا روي محل گزيدگي پشه يخ بگذاريد. همچنين مي‌توانيد از آنتي هيستامين و يا از کرم‌هاي ضد خارش استفاده کنيد. اگر پشه‌اي شما را نيش زد و علائمي از قبيل تب، سردرد، درد بدن، تهوع، استفراغ، ورم گره‌هاي لنفاوي، جوش پوستي در سينه، شکم و يا پشت ديديد، فورا به پزشک مراجعه کنيد چون ممكن است به ويروس «وست نيل» آلوده شده باشيد.

4- التهاب گوش

با گرم شدن هوا، افراد بيشتر دوش مي‌گيرند و بيشتر به کلاس شنا مي‌روند. زماني که بيش از حد در آب باشيد، ممکن است آب در کانال گوشتان نفوذ كرده و موجب گرفتگي و التهاب گوش شود. نشانه‌هاي اين گرفتگي و التهاب عبارت از گوش درد و کاهش شنوايي هستند. اگر دچار اين علائم شديد به پزشک مراجعه کنيد.

5-آفتاب سوختگي

اشعه خورشيد داراي نور مرئي، نور مادون قرمز و اشعه ماوراي بنفش است. نور ماوراي بنفش داراي سه اشعه UVA، UVB و UVC است. اشعه UVA موجب برنزه شدن پوست و چروک خوردن آن مي‌شود. اشعه UVB نيز باعث آفتاب سوختگي، پيري، چروک و در موارد شديدتر سرطان پوست مي‌شود. اشعه UVC توسط لايه ازن جذب مي‌شود براي جلوگيري از آفتاب سوختگي مواقعي كه تابش خورشيد شديد است در منزل بمانيد و يا از کرم‌هاي محافظت کننده پوست در برابر اشعه خورشيد استفاده کنيد. نشانه‌هاي آفتاب سوختگي معمولا بعد از چهار ساعت قرار گرفتن در معرض آفتاب بروز مي كند و بعد از 24 تا 36 ساعت تشديد مي شود. اين نشانه‌هاي ممكن است سه تا پنج روز باقي بمانند.

شايعترين علائم آفتاب سوختگي شامل قرمزي، گرمي و حساس شدن و دردناک شدن پوست و ظهور دانه‌هايي بر روي پوست هستند. دانه‌ها و يا جوش‌ها را به هيچ عنوان نترکانيد چون ممکن است عفونت افزايش يابد. در حال حاضر، هيچ درماني براي آفتاب سوختگي وجود ندارد. آسپيرين، استامينوفن و يا ايبوپروفن براي کاهش درد و تب و سردرد مفيد است. نوشيدن آب خنک و دوش آب سرد گرفتن نيز در اين موارد مي تواند موثر باشد.

6-چشم درد

اشعه ماورا بنفش مي‌تواند به چشم نيز آسيب برساند. اين اشعه مضراتي را براي قرنيه و بافت سطحي چشم دارد لذا توصيه مي شود با استفاده از عينك هاي استاندارد از چشم‌ها محافظت ‌کنيد. از اين عينک‌ها در کنار آب نيز استفاده کنيد چون آب منعکس کننده نور است. اگر براي مدت کوتاهي در معرض اشعه خورشيد قرار بگيريد، ممکن است دچار فتوکراتيت شويد. اين عارضه التهاب در قرنيه و نشانه‌هاي آن شامل قرمزي چشم، احساس جسم خارجي در چشم و حساسيت به نور هستند. خوشبختانه اين التهاب موقتي است و به ندرت باعث آسيب دائمي به چشم مي‌شود. اگر براي مدت طولاني‌تري در مقابل اشعه آفتاب باشيد، مشکلات جدي‌تر مي‌شوند و احتمال بروز آب مرواريد، سرطان پوست اطراف پلک و صدمه به شبکيه در اين موارد زياد است. شبکيه داراي پوشش عصبي چشم مي‌باشد که براي ديدن بسيار مهم مي‌باشد. آسيب به شبکيه غيرقابل برگشت است. همچنين بيماري‌هايي از قبيل ناخنک چشم در اثر زياد ماندن در برابر اشعه خورشيد بروز مي‌کنند.

7-سرطان پوست

سرطان پوست، يکي از مهم‌ترين و خطرناكترين انواع سرطان‌ها محسوب مي شود. به طور متوسط حدود يک ميليون نفر در هر سال مبتلا به سرطان پوست مي‌شوند. اگر اين سرطان به موقع تشخيص داده شود به راحتي درمان مي‌شود. اگر بيش از 50 سال سن داريد و يا به دليلي پيوسته در برابر اشعه خورشيد هستيد و يا ابتلا به سرطان پوست در خانواده‌تان سابقه دارد بايد مراقب اين بيماري باشيد. براي جلوگيري از بروز اين سرطان بايد از کرم‌هاي ضد آفتاب مناسب استفاده کنيد، در برابر اشعه خورشيد زياد قرار نگيريد زيرا ممکن است رنگدانه‌هاي پوست از بين بروند و دچار بيماري ملانوما که يکي از انواع سرطان‌هاي پوست است، شويد و بالاخره اينكه حتما از عينک آفتابي و کلاه لبه دار استفاده کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان