نسخه شماره 2893 - 1391/01/29 -

 آتشفشان خاموش ايران، ثبت ملي مي‌شود 

رييس شوراي ثبت آثار تاريخي و فرهنگي آذربايجان شرقي در فهرست آثار ملي، اظهار کرد: پرونده كوه سهند، به عنوان مهمترين كوه آتشفشاني خاموش ايران در حال تهيه و تكميل براي ثبت در فهرست آثار ملي كشور قرار دارد. به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، تراب محمدي روز يكشنبه 27 فروردين، افزود: با انجام اقدامات مطالعاتي و پژوهشي، در تلاش هستيم تا پرونده اين اثر طبيعي را براي ثبت در فهرست آثار ملي كشور آماده كنيم.

وي تصريح كرد: با توجه به ويژگي‌هاي منحصر به فرد طبيعي و ارتباط مستقيم اين کوه با زندگي اهالي بومي، كوه سهند در اولويت آثار ثبتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان ‌شرقي قرار گرفته است. محمدي يادآور شد: ثبت ميراث طبيعي آذربايجان شرقي روندي است كه از چند سال گذشته به منظور ارزش نهادن و حفاظت بيشتر اين آثار آغاز شده و همه ساله تعداد زيادي از اين جاذبه‌هاي منحصر به فرد در فهرست آثار ملي كشور به ثبت مي‌رسند. به گزارش ايسنا، کوه سهند با ارتفاع سه هزار و 707 متر يکي از بلندترين کوه‌هاي آذربايجان شرقي است که ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراکم خاکسترهاي مواد آتشفشاني است.

دامنه‌هاي سهند در طول سال پوشيده از گل، ريحان و لاله واژگون است و به‌دليل انبوهي گياه، چمن، گل و مرتع سهند در بهار گلزاري بي‌بديل پوشيده از گل و سبزه است. رشته كوه سهند در جنوب شهر تبريز، شمال مراغه و غرب هشترود واقع و از غرب به شرق کشيده شده كه در اکثر مواقع سال پوشيده از برف است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان