نسخه شماره 2840 - 1390/11/11 -

 روزانه 36 سايت در ايران هک مي شود 
 64 درصد از مجرمان اينترنتي زير 25 سال هستند

گروه حوادث: رييس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجابا اعلام کشف 51 درصد پرونده هاي متشکله در پليس فتا گفت: چهارهزار پرونده در يکسال فعاليت اين پليس تشکيل شده است.
به گزارش ايسنا، سردار کمال هاديانفر روز گذشته در نشست خبري به مناسبت اولين سالگرد تاسيس اين پليس تخصصي با بيان اينکه در حال حاضر در ايران 36 ميليون و 500 هزار نفر کاربر اينترنت داريم گفت: از هر 100 هزار نفر در ايران 97 نفر از اينترنت استفاده کرده و بيش از 73 ميليون نفر از هموطنان از تلفن همراه استفاده مي کنند. وي با بيان اينکه بر اساس بررسي هاي صورت گرفته در مورد محل استفاده کاربران از اينترنت مشخص شده است که بيش از 42 درصد از کاربران از محل سکونت خود به اينترنت متصل مي شوند گفت: 22/4درصد از کاربران از کافي نت ها، 14/4 درصد از محل کار و 13/4 درصد از کاربران از مراکز آموزشي و... به اينترنت متصل مي شوند. هاديانفر با بيان اينکه در استان هاي تهران، خراسان، اصفهان و البرز بيشترين تعداد پرونده هاي مورد رسيدگي تشکيل شده است گفت: بر اساس مدارک موجود 47/7 درصد پرونده هاي تشکيل شده در پليس فتاي ناجا کشف شده است و اين در حالي است که بر اساس آمارهاي موجود در آمريکا، تنها 10 درصد از پرونده ها کشف مي شود. وي با بيان اينکه 52/3 درصد پرونده ها نيز در حال اقدام و بررسي است، در مورد متوسط زمان کشف پرونده ها گفت: بيش از 20 درصد از پرونده ها زير ده روز کشف مي شوند. هاديانفر با بيان اينکه 22 درصد از پرونده ها زير يک ماه کشف مي شوند گفت: 51 درصد از پرونده ها نيز زير 6 ماه و 5/4 درصد پرونده ها نيز بيش از شش ماه زمان براي کشف به آن نياز است. به گزارش ايسنا، هاديانفر درباره مهمترين انگيزه هاي متخلفان در پرونده هاي تشکيل شده گفت: 72 درصد از پرونده ها با انگيزه کسب منافع مالي، سه درصد از پرونده ها با انگيزه انتقام جويي و مابقي با انگيزه هاي ضداخلاقي، سرگرمي و کنجکاوي و تشکيل شده است. وي با بيان اينکه موضوع 46/8 درصد از پرونده ها برداشت غيرمجاز از حساب هاي بانکي بوده است گفت: 53 درصد از اين پرونده ها کشف شده است.
وي در مورد اساس و شگرد مجرمان در سرقت هاي مالي از حساب هاي بانکي ديگران گفت: 55 درصد از سارقان با سو» استفاده از رمزهاي اينترنتي، 24 درصد نصب نرم افزارهاي جاسوسي، 9 درصد با سرقت کارت بانکي، هشت درصد با ايجاد صفحات فيشينگ و چهار درصد از سارقان نيز با استفاده از ساير موارد اقدام به برداشت و سرقت غيرمجاز از حساب هاي بانکي ديگران مي کنند. وي با بيان اينکه در بحث هتک حيثيت 32 درصد از افراد از شبکه هاي اجتماعي براي انجام اين عمل مجرمانه خود استفاده مي کردند گفت: 23 درصد از اين جرم در محيط وبلاگ ها، 22 درصد در سايت ها، 21 درصد از طريق ايميل و تنها دو درصد از چت روم ها براي انجام عمل مجرمانه خود استفاده کرده اند. هاديانفر همچنين در حوزه تهديد، اخاذي و ايجاد مزاحمت براي افراد گفت: حدود 60 درصد از اين تهديدها اخاذي و مزاحمت ها از طريق ايميل، 13 درصد از طريق ارسال پيامک، 10 درصد از طريق وبلاگ و سايت ها،  10 درصد از طريق چت روم ها و تنها حدود 8 درصد از طريق شبکه هاي اجتماعي رخ داده است.  وي درباره کلاهبرداري هاي اينترنتي با بيان اينکه 47 درصد از مجرمان براي انجام عمل مجرمانه خود از رايانه استفاده کرده اند گفت: 33 درصد با ارسال ايميل و پيامک و 20 درصد آنان نيز از طريق درج آگهي و تبليغ اقدام به شناسايي مالباختگان مي کردند.  وي همچنين با اشاره به بحث هکرها و هک کردن سايت هاي داخلي گفت: به طور ميانگين ماهانه يک هزار و 200 سايت در ايران حک مي شوند که روزانه 36 سايت مورد هک قرار مي گيرند.
هاديانفر همچنين در مورد حفره هاي ناايمن که هکرها براي نفوذ در سايت ها از آنها استفاده مي کنند گفت: 73 درصد از سايت هايي که مورد هجوم هکرها قرار گرفته اند دولتي و 27 درصد از سايت هاي مورد هجوم هکرها خصوصي هستند.
رييس پليس فتاي ناجا در مورد حفره هاي ناايمني که توسط پليس فتا کشف شده است گفت: پليس حفره هاي امنيتي 61 درصد از سايت هاي دولتي، 39 درصد از سايت هاي خصوصي، 60 درصد از بانک هاي دولتي و 40 درصد از بانک هاي خصوصي را کشف کرده است که در اطلاعيه اي به آنان اعلام کرده است. به گفته وي بانک ها و موسسات مسئول امنيت اطلاعات و پول مردم هستند که بايد در راستاي ارتقاي امنيت خود اقدام کنند. وي افزود: با توجه به آمارهاي ارائه شده به نظر مي رسد بانک هاي خصوصي از امنيت بيشتر و بالاتري برخوردار هستند. هاديانفر در مورد ميانگين سني مجرمان دستگيرشده توسط پليس فتا گفت: 64 درصد از مجرمان در ميانگين سني 17 تا 25 سال سن داشتند. وي افزود: 32 درصد بالاي 25 سال و 4 درصد زير 17 سال سن داشتند که در اين ميان مجرمي 14 ساله نيز به چشم مي خورد. وي در مورد جنسيت مجرمان با بيان اينکه 89 درصد از مجرمان مرد بوده اند گفت: 11 درصد از مجرمان زن بوده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان