نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

 کارلوس کي روش:
 جام جهاني، رويا و ماموريت ماست 

سرمربي پرتغالي تيم ملي فوتبال ايران حضور در جام جهاني را به شکل زنگ تفريح نمي خواهد.
به گزارش ايسنا مشروح گفت وگوي کارلوس کي روش را در ادامه مي خوانيد.
چطور شد که سرمربي ايران شديد؟
خيلي ساده بود. چيزي که من براي ساختن آينده ام به دنبالش بودم، هماني بود که فدراسيون ايران به دنبالش مي گشت. من مي خواستم تيم آينده ام را به جام جهاني 2014 ببرم و درخواست فدراسيون فوتبال ايران از من هم همين بود.
پس از گذشت چندين ماه از حضور در ايران، چه ميزان از تصوراتتان به واقعيت تبديل شده است؟
آن چيزهايي که به ساختار فوتبال مربوط مي شده است بر اساس درخواست هاي من ايجاد شده است و مهم تر از آن اينکه بازيکنان من انگيزه بسيار بالايي براي رسيدن به هدف دارند و هماهنگي بسيار خوبي بين فدراسيون فوتبال، سازمان ليگ و تيم ملي وجود دارد.
شما با پست سرپرستي تيم فوتبال مخالفيد يا با سرپرست سابق تيم ملي و دليل برکناري ترابيان چه بود؟
من با هيچ کدام مخالفتي ندارم. ما چارت جديدي را براي تيم ملي طراحي کرده ايم که در آن وظايف همه مشخص است. ما قرار است همه زير نظر رييس فدراسيون فوتبال کار کنيم و مهم اين است که هر روز بيشتر از روز قبل پيشرفت کنيم. هر کسي مي خواهد در تيم ملي کار کند بايد بپذيرد که اين يک کار تمام وقت است و افرادي که امروز در تيم ملي هستند، اين را پذيرفته اند.
قرار بود با حضور در تيم ملي ايران، تيم هاي پايه ما را نيز زير نظر بگيريد. اين کار به کجا رسيده است؟
من در ابتداي حضورم در ايران موافقت کردم که از تيم هاي جوانان و اميد ايران حمايت و بر کارهايشان نظارت کنم اما اخيرا کفاشيان و تاج نسبت به تيم ملي نوجوانان هم احساس نگراني کرده اند و از من خواسته اند بر اين تيم نيز نظارت کنم. من خوشحالم مي شوم که اين کار را انجام دهم چرا که اين کار را در تمام دوران حرفه اي خودم انجام داده ام اما همه چيز بايد شفاف باشد. بين اينکه من تجربه خود را در اختيار تيم هاي پايه بگذارم و در تصميم گيري ها موثر باشم با اينکه همه کارها را کسان ديگر انجام دهند و فقط از اسم من استفاده شود تفاوت وجود دارد. من آماده همکاري هستم اما نمي توانم قبول کنم که از نامم سواستفاده شود. فدراسيون فوتبال از من خواسته است که بر کارها نظارت کنم و در صورت لزوم در تصميم گيري هاي تيم هاي پايه دخالت کنم. بنابراين من با تمام مسئولان اين تيم ها جلسه اي خواهم گذاشت و نظراتم را به آن ها انتقال خواهم داد.
پيش از اين گفته ايد که با نشستن نمي توان به جام جهاني رفت.
نبايد صرف صعود به جام جهاني را اتمام کار بدانيم. ما نمي خواهيم در برزيل زنگ تفريح باشيم. اگر ما کوچک ترين شانسي براي خوب ظاهر شدن برابر برزيل يا هر تيم ديگر داشته باشيم، بايد از اکنون رويش کار کنيم. اگر قرار باشد در جام جهاني برزيل زنگ تفريح ديگر تيم ها باشيم، مربيان زيادي هستند که مي توانند اين کار را انجام دهند و بازيکنان زيادي هم هستند که دوست دارند براي تفريح به برزيل سفر کنند. در جام جهاني 2010 دومين بازي ما برابر کره شمالي بود که 7 بر صفر برابر اين تيم پيروز شديم. من در طول آن بازي بارها نيمکت کره را نگاه کردم و به چهره سرمربي اين تيم دقت کردم. به محض اينکه بازي تمام شد به سمت نيمکت حريف رفتم و مربي اين تيم را در آغوش گرفتم چون مي دانستم که با اين شکست غرور ملتي که پشت اين تيم است، خدشه دار شده است. من نمي خواهم که در جام جهاني برزيل در کسوت سرمربي تيم ملي ايران، احساس مربي کره شمالي را تجربه کنم.
و درباره صعود به جام جهاني چه حرفي داريد؟
برخي افراد نمي دانند که صعود به جام جهاني صورت مي گيرد. آن ها فکر مي کنند که صعود به جام جهاني در سال 2014 رخ مي دهد در حالي که اين مسئله در بهار 2012 اتفاق خواهد افتاد. اکنون با توجه به فشردگي مسابقه هاي ليگ نمي توانيم ماهي يک بار براي تيم ملي اردو بگذاريم اما فعلا براي رويارويي با قطر اردويي را در امارات برگزار مي کنيم و در آنجا با اردن هم يک بازي تدارکاتي انجام خواهيم داد. جام جهاني، رويا و ماموريت ماست.
شما سال ها با مربيان بزرگي از جمله آلکس فرگوسن کار کرده ايد. درباره اين مربي چه نظري داريد؟
فرگوسن شخصيت بسيار بالايي دارد و از دوستان بسيار نزديک من است. آنچه بيشتر مردم درباره اين مربي نمي دانند اين است که او بسيار شوخ طبع است و اين شوخ طبعي بهترين دارو در فوتبال است.
فکر مي کنيد فرگوسن چند سال ديگر در فوتبال باقي بماند؟
اگر شما به من بگوييد که چند سال تا بي نهايت باقي مانده است من هم به شما خواهم گفت که او چند سال در فوتبال باقي خواهد ماند.
کي روش در پايان حضورش در برنامه ورزش و مردم حضور در جام جهاني را رويا و مامويت خود دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان