نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

 راهکارهاي پيشگيري از برگشت پذيري افسردگي 

اگرچه بعضي از مردم در زندگي تنها يک بار به افسردگي مبتلا مي شوند اما افرادي هم هستند که چندين بار فازها و دوره هاي ناخوشايند افسردگي را تجربه مي کنند.
به گزارش ايسنا، آمار رسمي منتشر شده از سوي انجمن روانپزشکان آمريکا نشان مي دهد از کل مبتلايان به افسردگي حاد حداقل 60 درصد براي بار دوم پس از درمان، علائم اين اختلال رواني را تجربه مي کنند و براي بيماراني که دوبار اين تجربه ناخوشايند را داشته اند در 70 درصد موارد بار سومي هم وجود دارد.
اين آمار تا حدودي نگران کننده به نظر مي رسد. آماري که ممکن است شما را مضطرب کنند چرا که هيچ کس دوست ندارد دوباره آن احساسات بد را تجربه نمايد ولي همه اين آمارها بدان معني نيستند که قرار است افسردگي براي تمام عمر زندگي شما را احاطه کند بلکه فقط کافي است نسبت به بيماري خود و فاکتورهايي که عامل برگشت پذيري آن هستند مطلع باشيد.
به گزارش سايت اينترنتي وب ام دي، زماني که به عنوان يک بيمار افسرده در پروسه درمان قرار داريد بايد سعي کنيد تا اطلاعات ارزشمندي را براي چگونگي بهتر ماندن حال خود به دست بياوريد. يک بار تجربه کردن بيماري به شما اين امکان را مي دهد که نشانه هاي بيماري را بهتر بشناسيد و بدانيد در چه مواقع و شرايطي بيشتر آسيب پذير هستيد. اين آگاهي مي تواند به شما کمک کند تا زودتر و سريع تر از يک متخصص و اطرافيان خود براي پيشگيري از بروز همان حملات بد و احساس غمگيني کمک بخواهيد.
وقتي از يک افسردگي شديد نجات پيدا مي کنيد داروها به شما اين امکان را مي دهند که ديگر بيمار نشويد و علائم اين اختلال را در کنترل داشته باشيد. هرچند ممکن است در اين شرايط احساس شادي نکنيد اما لااقل مي توانيد از خانه و تختخواب بيرون بياييد و دوباره به سرکارتان برگرديد. اما اين براي اين که ديگر شما هيچ وقت احساس هاي آزار دهنده افسردگي را تجربه نکنيد، کافي نيست.
علاوه بر دارو روش هاي بسيار ديگري نيز وجود دارند که به شما کمک مي کنند حال بهتري داشته باشيد مانند ورزش کردن و تمرينات يوگا و تغذيه مناسب که براي شاد زيستن بسيار موثر هستند. بنابراين از تلاش براي اين که هر روز احساس بهتري داشته باشيد، دست برنداريد. براي اين کار بايد با متخصص و روان درمانگرهاي خود همکاري کنيد تا به نتايج مطلوب تري برسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان