نسخه شماره 2788 - 1390/09/03 -

 برگزيدگان جايزه ادبي جلا ل معرفي شدند 
 به دليل کمبود سکه با عيار دقيق به برندگان وجه نقد پرداخت مي شود

به دليل تعداد زياد سکه هاي اهدايي به برگزيدگان جايزه جلال آل احمد و در عين حال کمبود سکه  با عيار دقيق در بازار، به اين افراد وجه نقد معادل جوايزشان اهدا خواهد شد.
به گزارش مهر، چهارمين جايزه ملي جلال آل احمد عصر امروز چهارشنبه دوم آذرماه با معرفي برگزيدگان خود در بخش هاي داستان نقد ادبي، تاريخ نگاري و مستند نگاري، برگزار شد.
براين اساس در حوزه داستان، رمان 5 جلدي «جاده جنگ» نوشته منصور انوري از انتشارات سوره مهر، کتاب «از اشارتهاي دريا» (بوطيقاي روايت در مثنوي) تاليف حميدرضا توکلي انتشارات مرواريد برگزيده شدند.
همچنين در حوزه تاريخ نگاري 3 اثر به طور مشترک به عنوان برگزيده معرفي شدند:
1- نبرد سميرم (انگليسي ها، قشقايي ها و جنگ جهاني دوم) تاليف کاوه بيات، انتشارات خجسته
2- فرهنگ و تمدن ايراني- اسلامي بکن در دوره بهمنيان تاليف محسن معصومي (انتشارات علمي و فرهنگي)
3- علل و عوامل جابجايي کانون هاي تجاري در خليج فارس تاليف محمدباقر وثوقي (انتشارات پژوهشکده تاريخ اسلام)
جايزه جلال آل احمد همچنين در بخش مستندنگاري کتاب «تا خميني شهر» (روايت زندگي مجاهدانه حاج عبدالله والي) به اهتمام موسسه جهادي و از انتشارات موسسه ايمان جهادي را به عنوان اثر شايسته تقدير و معرفي کرد.
نکته جالب آنکه امسال و براي نخستين بار در جايزه جلال آل احمد به نفرات (برگزيدگان 110 سکه و شايستگان تقدير 25 سکه) وجه نقد به صورت چک اهدا خواهد شد.
علي شجاعي صائي مديرعامل خانه کتاب- موسسه مجري اين جايزه درباره دليل اين اتفاق به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه امکان تهيه سکه از بازار به اين تعداد و بر اساس عيار دقيق سکه فراهم نشد به همين خاطر ما به برگزيدگان چک هايي دقيقا معادن مبالغ مربوط به جوايزشان تقديم خواهيم کرد. وي همچنين به مزاح گفت: البته جابه جايي اين تعداد سکه به مصلحت برگزيدگان هم نيست و ما بايد به فکر مسائل امنيتي آن هم باشيم! مراسم چهارمين جايزه ملي جلال آل احمد هم اکنون با حضور سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و بهمن دري معاون فرهنگي وي و علي زارعي نجف دري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و مديرعامل انتشارات علمي و فرهنگي و جمعي از نويسندگان و پژوهشگران در پژوهشکده فرهنگ و هنر و معماري در حال برگزاريست.

نگارش ادامه رمان برنده جايزه جلال

«جاده جنگ» منصور انوري که برنده جايزه جلال آل احمد شده است، پس از پايان جلد هشتم و پرداختن به دفاع مقدس، ارتحال حضرت امام (ره) را روايت خواهد کرد. 
به گزارش ايسنا، منصور انوري، برنده گران ترين جايزه ادبي کشور، گفت: از مجموعه رمان «جاده جنگ»، تا امروز، پنج جلد به چاپ رسيده و جلد ششم و هفتم اين کتاب نيز هم اکنون آماده چاپ است و از سوي انتشارات سوره مهر حوزه هنري منتشر خواهد شد. 
او افزود: اکنون در حال نگارش جلد هشتم اين رمان تاريخي هستم. گرچه طرح داستان تا هشت سال دفاع مقدس را دربر مي گرفت ; اما در آن  جايي نيز براي سال هاي پس از جنگ و بويژه رحلت حضرت امام (ره) درنظر گرفته شده است و پس از جنگ به اين رويداد تاريخي خواهم پرداخت.  داستان رمان پنج جلدي «جاده جنگ» از روز سوم شهريورماه 1320 و ماجراي هجوم روس ها به ايران از شمال شرقي خراسان و اشغال کشور به دست متفقين آغاز مي شود و با پايان جنگ تحميلي عراق عليه ايران به اتمام مي رسد.  اين رمان واقعه 15 خرداد 1342 و فعاليت  مبارزاتي گروه هاي اسلامي، تظاهرات مردمي، پيروزي انقلاب اسلامي، خراب کاري  گروهک هاي ضد انقلاب در کردستان و جنگ هشت ساله عراق عليه ايران را به تصوير مي کشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان