نسخه شماره 2738 - 1390/07/03 -

 مدودف دست پوتين را به عنوان رئيس جمهور بعدي روسيه بالا برد
 بازگشت تزار کرملين از تاريکي 

همزمان با ادامه گمانه زني در مورد کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري 2012 روسيه، رئيس جمهور و نخست وزير اين کشور شنبه در کنگره حزب حاکم حاضر شدند.
ديمتري مدودف رئيس جمهوري روسيه گفت ، "ولاديمير پوتين" نخست وزير اين کشور بايد در انتخابات رياست جمهوري سال 2012 شرکت کند و خواستار بازگشت پوتين به کرملين در قامت رييس جمهوري روسيه شد. به گزارش رويترز، کنگره دو روزه "روسيه متحد" که روز جمعه آغاز به کار کرده بود، در پي بحث در مورد فهرست حزب کنگره براي انتخابات قانونگذاري چهارم دسامبر برگزار شده است. پوتين نيز از مدودف خواست تا بر انتخابات چهارم دسامبر (13 آذر) پارلماني روسيه نظارت داشته باشد و رئيس جمهوري نيز آمادگي خود را در اين باره اعلام کرد. پوتين روز شنبه گفت: مي خواهم مستقيما بگويم که نسبت به آنچه بايد در آينده روسيه انجام شود و اينکه ما بايد چه نقش هايي داشته باشيم، مدت ها پيش (چند سال پيش) توافق کرده ايم. مدودف دراين کنگره اعلام کرد که وي آماده انجام فعاليت  در دولت پس از انتخابات رياست جمهوري سال آينده اين کشور است; به اين ترتيب ممکن است در صورت کانديداتوري پوتين براي انتخابات رياست جمهوري، مدودف به عنوان نخست وزير برگزيده شود. مدودف درحالي رسما نامزدي پوتين را در انتخابات آتي اعلام کرد که رئيس جمهوري روسيه پيشتر با اعلام تمايل خود براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري اعلام کرده بود با پوتين براي رسيدن به اين پست رقابت نمي کند. مدودف گفته بود: من و پوتين رفقاي قديمي هستيم و رقابت ما به آنچه در سالهاي اخير به دنبال تحققش بوديم، لطمه خواهد زد. هر رئيس جمهوري موظف است علاقه به ادامه کار داشته باشد، اما اينکه تصميم بگيرد در رقابت شرکت کند يا نکند، موضوع ديگري است .
کنگره روسيه متحد در حال رايزني در مورد انتخابات رياست جمهوري ماه مارس سال آينده که ششمين انتخابات رياست جمهوري از زمان فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سابق محسوب مي شود، است. اگرچه، هم پوتين و هم مدودف مي توانند براي انتخابات سال آينده نامزد شوند اما در کمتر از شش ماه مانده به انتخابات، درخواست مدودف از پوتين به نوعي تعظيم رئيس جمهوري روسيه مقابل مقام نخست وزير و شخص پوتين است. در همين حال ، ولاديمير پوتين، نخست وزير کنوني روسيه، قول داد که در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري، اقدامات لازم را در جهت رونق اقتصادي روسيه به عمل خواهد آورد. کارشناسان معتقدند که پيروزي پوتين در انتخابات رياست جمهوري سال آينده ي اين کشور حتمي است. قرار است مدوديف در صورت رياست جمهوري پوتين به عنوان نخست وزير اصلاحات داخلي اي را که آغاز شده، گسترش دهد. از اين رو مدودف به عنوان نامزد "حزب متحد روسيه" در چهارم دسامبر 2011 در انتخابات مقام نخست وزيري شرکت مي کند. مدودف در کنفرانس "حزب متحد روسيه" به نمايندگان گفت: "آن چه ما در اين جا مطرح مي کنيم، راهکاري است عملي. من براي پذيرش مسئوليت در دولت آتي آماده ام." هزاران عضو حزب و ميهمانان شرکت کننده در کنفرانس، پس از اين اعلام هلهله  کنان از جا برخاستند و دقايقي چند به کف زدن پرداختند. مدودف سپس افزود: "ما مي خواهيم در اين انتخابات پيروز شويم تا کشور دوباره به چنگ کساني که آن را ويران کردند، نيفتد." او گفت که "حزب متحد روسيه، اين کشور بزرگ را که در سال هاي آغاز دهه   نود در هرج ومرج فرو رفته بود، به سوي ثبات هدايت کرد." پوتين پس از اين سخنراني، مدوديف را در آغوش کشيد.
از چند ماه قبل، گمانه زني در اين باره که کداميک از اين دو نفر کانديداي رياست جمهوري خواهند شد، مطرح شده بود اما برخي مي گويند ; اعلام نامزدي پوتين براي انتخابات رياست جمهوري سال 2012 روسيه، براي برخي از سياستمداران، "غيرمترقبه" نبود و مدل پوتين مدودف براي چندين سال آينده روسيه طراحي شده است که شيوه نويني از ديکتاتوري شاگرد و استاد و ادامه روند حاکميتي واحد در کرملين است. ولاديمير پوتين در سال 2008 ميلادي، پس از دو دوره چهارساله رياست جمهوري، مطابق قانون اساسي اين کشور ديگر نمي توانست خود را نامزد اين سمت کند و مدودف را نامزد جانشيني خود کرد. او سپس نخست وزير مدوديف شد. با اصلاح قانون انتخابات، روساي جمهوري روسيه اکنون مي توانند براي دو دوره شش ساله به اين سمت برگزيده شوند. پوتين اعلام کرد که خود را نامزد رياست جمهوري مي کند. هم اينک با انجام تغييرات در قانون اساسي روسيه، مدت هر دوره رياست جمهوري در اين کشور از چهار سال به شش سال افزايش يافته است و اين امر با پيروزي ولاديمير پوتين در دوره بعدي رياست جمهوري قدرت بيشتري به دولت او خواهد بخشيد. 
ولاديمير پوتين در کنگره حزب "روسيه متحد" با اعلام پذيرش نامزدي رياست جمهوري وعده داد تا افزايش سطح دستمزدها و حقوق بازنشستگي را دنبال کند و پول بيشتري را براي آموزش، بهداشت و مسکن اختصاص دهد. با وجود نارضايتي هاي فزاينده در ميان مردم عادي روسيه نسبت به حزب "روسيه متحد"، اين حزب هم چنان حضوري بسيار پرنفوذ در صحنه سياسي روسيه دارد و توانسته ديگر احزاب اين کشور را به حاشيه براند. نظرسنجي ها نشان مي دهد وجهه شخص ولاديمير پوتين در ميان روس ها هم چنان در سطح بالايي قرار دارد و هوادارانش او را فردي "قوي و قاطع" توصيف مي کنند که کشور روسيه براي مقابله با فساد مالي، شورش هاي اسلام گرايانه جدايي طلبان و شکاف فزاينده طبقاتي به او نياز دارد. انتخابات رياست جمهوري روسيه که تاريخ برگزاري آن هنوز اعلام نشده پس از انتخابات پارلماني 4 دسامبر روسيه خواهد بود. حزب "روسيه متحد" که هم اينک 312 کرسي از 450 کرسي پارلمان اين کشور را در دست دارد مي کوشد در انتخابات بعدي هم چنان تسلط خود بر اين پارلمان را حفظ کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان