نسخه شماره 2738 - 1390/07/03 -

 رئيس سازمان بازرسي کل کشور:
 اختلاس اخير حاصل بي تدبيري برخي از مسئولان است 

رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: بي تدبيري برخي مسئولان در اختلاس اخير مشاهده شده است.  به گزارش مهر، حجت الاسلام مصطفي پورمحمدي در سخنان پيش از خطبه هاي نماز جمعه مرکز استان در مصلي  ساري افزود: نبايد مردم و مسئولان کارهايي انجام دهند که شرمنده ائمه و پيامبران شويم. پورمحمدي با اشاره به اينکه نتيجه فداکاري و جانفشاني مردم در زمان دفاع مقدس امنيت و آرامش امروز است اظهار داشت: تمام اين نتايج و پيروزيها از برکات نظام اسلامي و دين خوب و شيعه است. وي با بيان اينکه امروزه افتخار ما بر افراشته شدن پرچم عدالت خواهي است اظهار داشت: مردم ما در اين زمان با مردم زمان انقلاب فرقي ندارند و هر لحظه آماده مقابه با دشمنان است.پورمحمدي با بيان اينکه اساس دين تنظيم امور است افزود: اسلام درتمامي زمينه ها برنامه دارد و اگر کسي براساس راهنمايي هاي قرآن و برنامه هاي اسلام فعاليت کند شکست نخواهد داشت. وي با اشاره به اينکه در مديريت اسلامي و خدايي برخورد با هر تخلف و هر شخصيتي و در هر مقامي انجام مي شود گفت: از نشانه هاي سالم بودن جامعه اسامي برخورد با متخلفان در هر پست و مقامي است. وي با اشاره به اينکه بي انضباطي سبب به وجود آمدن برخي از اين مفاسد و تخلفات شده تصريح کرد: بايد تلاش کنيم تا چنين تخلفاتي تکرار نشوند. پورمحمدي با اعلام اينکه در اين اختلاس موارد زيادي از نقص قوانين و مشکلات بانکي براي ما مشخص شد افزود:اگر بانکي تاسيس شده بايد کنترل شود نه اينکه از آغاز تاسيس کنترلي صورت نگيرد. رئيس سازمان بازرسي کل کشور با اشاره به اينکه متاسفانه برخي از توليدکنندگان واقعي از عدم حمايت کافي گلايه دارند گفت: بايد بسترهاي به وجود آمدن تخلفات بزرگ شناسايي شده و برخورد شود. وي با بيان اينکه در پرونده اخير قانون تاسيس بانک رعايت نشده اظهار داشت: دشمنان منتظر سو»استفاده از چنين اتفاق هايي در کشور بوده تا روحيه مردم را ضعيف کنند.

لزوم برخورد با اختلاس کنندگان

امام جمعه قم نيز از دستگاه قضايي خواست که با توجه به نگراني عمومي که در جامعه ايجاد شده، با اختلاس کنندگان برخورد جدي کند. به گزارش مهر، آيت الله سيدهاشم حسيني بوشهري در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه قم با بيان اينکه اختلاس سه هزار ميلياردتوماني منجر به ايجاد نگراني عمومي در جامعه شده است، اظهار داشت: بنده به دور از هرگونه جنجال از زبان مردم عرض مي کنم که اين اختلاس بزرگ آثار شوم اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي به جا گذاشت و از همه بالاتر بي اعتمادي در جامعه ايجاد کرد. وي گفت: البته دستگاه قضايي شجاعانه وارد عمل شد و من مصرانه از دستگاه قضايي مي خواهم که اعتماد عمومي مردم را جلب کند و به دور از هرگونه ملاحظه هر متخلفي را سر جايش بنشاند. امام جمعه قم ترور برهان الدين رباني را از پيش طراحي شده خواند و گفت: برهان الدين رباني قرار بود چند روز در تهران بماند ولي پشت سر هم از دفتر رياست جمهوري با وي تماس گرفته شد که عده اي مي خواهند با او ديدار کنند. وي ادامه داد: برهان الدين رباني کنفرانس بيداري اسلامي را حرکتي قابل توجه دانست و در اين کنفرانس از مقام معظم رهبري با عظمت ياد کرده بود. وي گفت: آمريکايي ها خباثت مي کنند و دستشان در خون بسياري از مظلومان آغشته است و آنها چند نفر از سران تاجيک را از ميان برداشتند که آخرين آن برهان الدين رباني بود. وي همچنين تاکيد کرد: هر جا زمزمه هاي انحرافي ازگوشه و کنار کشور شنيديم بلافاصله بسيجيان و مردم با يک نهيب زدن کسي که مي خواهد مسير انحرافي را در اين کشور طي کند جلويش را مي گيرند و مهارش مي کنند. آيت الله حسيني بوشهري با اشاره به نقش معنويت در پيروزي رزمندگان اسلام اظهار داشت: اگر حصر آبادان شکسته شد در پرتو معنويت هاي رزمندگان ما بود و گرنه دشمنان طراحي هاي زيادي کرده بودند. وي نقش هنرمندان در ترويج فرهنگ دفاع مقدس را مهم دانست و تاکيد کرد: هنرمندان بايد يک کار هنري در تراز دفاع مقدس براي نسل هاي آينده انجام دهند. آيت الله حسيني بوشهري ادامه داد: ما در دفاع مقدس توانستيم از ظرفيت بالاي عشق مردم به اهل بيت(ع) به خصوص سالار شهيدان در پيروزي استفاده کنيم و دفاع مقدس را با عاشورا گره زديم. امروز هم رزمندگان ما با الهام ازاين مکتب با شور و نشاط حاضر به انجام ماموريت پيروزمندانه خواهند بود.

برخورد قاطع با مجرمان اختلاس بزرگ درس عبرتي براي ديگران است

حجت الاسلام صديقي اختلاس بانکي را حادثه اي تلخ خواند و از دستگاه قضايي خواست تا برخورد قاطع با مجرمان اين اختلاس، درس عبرتي براي ديگران باشد.   به گزارش فارس، حجت الاسلام والمسلمين کاظم صديقي خطيب نماز جمعه تهران، با اشاره به برگزاري اجلاس بين المللي بيداري اسلامي که چند روز قبل در ايران صورت گرفت، گفت: اين همايش مهمترين اجلاس بعد از انقلاب از نظر محتوا بود که هم از نظر موقعيت و زمان و هم شرکت کنندگان آن که عصاره کشورهاي اسلامي و شخصيت هاي ناشناخته شده اين کشورها بودند، از اهميت ويژه اي برخوردار بود. وي با اشاره به سخنان و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب در اين اجلاس آن را منشور راهبردي کشورهاي اسلامي خواند و افزود: سخنان ايشان در سه فراز، هويت انقلاب ها، آسيب ها و پيشنهاد و توصيه ها نمود داشت. امام جمعه موقت تهران با يادآوري فرازهايي از سخنان رهبر معظم انقلاب، گفت: اين انقلاب ها مربوط به جريان خاصي نيست، بلکه عموم مردم مسلمان به صحنه آمده اند و جهاد و مبارزه با استکبار را در عمل نشان داده اند. لذا در اين انقلاب ها عزت و کرامت اسلامي و ملي ملت ها احيا شد، که قبلا در زير پاي سلطه گران و ظالمان له شده بود.  صديقي ادامه داد: مسئله ديگر اين است که مردم به دنبال اسلام خواهي هستند، مردم خواهان معارف اسلامي هستند و به همين دليل حرکت هاي خود را از مساجد و نمازهاي جمعه شروع کردند.  وي ادامه داد: مساله ديگر مبارزه و مقابله با استکبار جهاني و صهيونيسم بين الملل است که جزو اصلي ترين آرمانهاي اصلي ملت هاي مسلمان اسقرار دارد. صديقي همچنين با گرامي داشت هفته  دفاع مقدس، 8سال جنگ تحميلي را تضمين کننده  بقاي انقلاب و مباني آن دانست و گفت: جنگ براي ما يک نعمت بود و ملت ما در دانشگاه جنگ ساخته شد. در هشت سال دفاع مقدس دشمن ما مايوس شد و ملت ايران با توکل به خدا اعتماد به نفس پيدا کرد و دنيا متوجه شد که اگر استقامت باشد خون بر شمشير پيروز خواهد شد.  وي در ادامه سخنان خود با اشاره به آغاز سال تحصيلي حوزه علميه، مدارس و دانشگاه ها تاکيد کرد: مسئولان در اين زمينه وظايفي دارند، مردم فرزندان خود را به اين مسوولان مي سپارند. ولي خدا نکند که مردم بچه متدين خود را به دانشگاه تحويل دهند و بي بند و بار تحويل بگيرند.
بنابر اين بايد همه با برنامه ريزي و مسئوليت پذيري اين امر را هدايت کنند. صديقي ادامه داد: بايد کارها به جوانان واگذار شود و دانشجويان جوان و مومن و عاشق انتظار به صحنه آورده شده و با برنامه هاي حساب شده جلوي بي بند وباري ها گرفته شود. خطيب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به ترور شهيد برهان الدين رباني  رئيس جمهور سابق افغانستان گفت: ترور ايشان در يک منطقه  امن که زير چتر حفاظت آمريکايي ها بود صورت گرفت، بايد پرسيد که چطور يک تروريست با مواد منفجره توانسته است وارد چنين منطقه اي شود؟ وي گفت: اين ماجرا علتي داشته و قطعا بايد آمريکايي ها نسبت به اين مسائل پاسخگو باشند، که اين موجب نفرت مردم از اين حوادث شده است. صديقي در بخش ديگر سخنان خود اختلاس بانکي را حادثه اي تلخ خواند و تصريح کرد: وقوع اين مسائل در شان مردم ايران نيست، مردمي که به اعتبار ولايت فقيه همه طور در صحنه هستند از مسوولان نيز توقع امانتداري و نظارت بر امور را دارند. وي با رد هرگونه غوغاسالاري در روند رسيدگي به اين ماجرا و محکوم کردن آن گفت: غوغاسالاري اسلامي نيست. لذا رسيدگي به اين کار بايد از مجراي طبيعي خود باشد. صديقي ادامه داد: رئيس قوه قضائيه با ابلاغ ويژه دادستان کل کشور را مامور رسيدگي کرده اند. لذا از دادستان محترم مي خواهيم که اولا موضوع را پيگيري دقيق کرده و ابعاد آنرا شناسايي کنند، دوما  در اين خصوص اطلاع رساني به مردم قدم به قدم صورت بگيرد و سوم اينکه با محرض شدن ماجرا، با سرعت معقول قضايي و بدور از احساس گرايي در اولين فرصت ممکن اين پرونده را رسيدگي کنند و با مجرمان با قاطعيت برخورد کنند تا باعث عبرت ديگران شود.

هيچ امري را نبايد از مردم پنهان کرد

دبير کل جامعه زينب (س) گفت: بيان حقايق احترام به افکار عمومي است و هيچ امري را نبايد از مردم پنهان کرد.  مريم بهروزي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که نظام جمهوري اسلامي ايران يک نظام مردمي و ولايي است،افزود: هيچ چيز در اين نظام نبايد ازمردم پوشيده نگاه داشته شود.  وي افزود: وقتي پرونده اي پيدا مي شود که به اموال عمومي و منافع مردم مربوط است مردم آن را پيگيري مي کنند و مي خواهند بدانند که چنين پرونده اي به چه سرانجامي مي رسد. البته قبل از اينکه پرونده اي به نتيجه نرسيده باشد نبايد افرادي به آن دامن بزنند و يا اينکه هر چه به ذهنشان مي رسد را به عنوان واقعيت بيان کنند; چرا که در اين صورت افکارمردم مشوش خواهد شد.  بهروزي با بيان اين که اختلاس و ضربه زدن به کشور به طور کلي کاري ناشايست، ناصواب، زشت و ضدمردمي است گفت: مردم انتظار مجازات ضربه زنندگان به کشور به هر طريق را دارند و بايد اين انتظار از سوي مسئولين به طور جدي پيگيري شود.  دبير کل جامعه زينب (س) با تاکيد بر اين که براي مردم همه چيز را بايد گفت و هيچ چيز را نبايد از آنها پنهان کرد، اظهار کرد: خبررساني به مردم بايد صحيح و دقيق باشد.  وي هم چنين خاطرنشان کرد: بيان حقايق احترام به افکار عمومي است و هيچ چيز را نبايد از مردم پنهان کرد و اصلا تلويحا به مردم گفتن که به شما مربوط نيست بسيار نادرست است; چرا که همه چيز به مردم مربوط مي شود و مردم بايد از مسائل مختلف خبر داشته باشند.  بهروزي در عين حال با تاکيد بر اين که نبايد مسائل اقتصادي و حقوقي را سياسي کرد گفت: در اين صورت اصل مطلب فراموش مي شود و مردم به حقشان نمي رسند و قضاوت هاي نادرست اعتماد عمومي را کاهش خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان