نسخه شماره 2733 - 1390/06/27 -

 انقلا بيون در مخمصه آخرين پايگاه قذافي 

گروه بين الملل: خبرگزاري فرانسه از تشکيل دولت موقت ليبي در روز يکشنبه (18 سپتامبر27/ شهريور) خبر داد.
اين خبرگزاري به نقل از يک منبع رسمي شوراي ملي انتقالي ليبي نوشت، دولت موقت شامل 30 عضو خواهد بود که روز يکشنبه معرفي خواهند شد. دولت موقت ليبي شامل نمايندگاني از تمامي گرو هاي سياسي و مذهبي خواهد بود. اين منبع رسمي همچنين افزود که زنان نيز در دولت موقت ليبي حضور خواهند داشت.
درهمين حال، از اطراف هر دو شهر تبادل سنگين آتش گزارش شده است و نيروهاي مخالف سرهنگ قذافي در بني وليد واقع در 140 کيلومتري جنوب طرابلس، پايتخت، هدف شليک راکت و خمپاره قرار گرفتند.
خبرنگاران مي گويند: اين اولين بار نيست که نيروهاي مخالف قدافي پس از عقب نشيني، دچار آشفتگي شده اند.
اين نگراني نيز مطرح است که هزاران غيرنظامي براي دسترسي به مواد غذايي، آب و برق با مشکل مواجه شده باشند.
 شوراي امنيت سازمان ملل متحد بخش هايي از تحريم هايي را که بر ليبي اعمال کرده بود، کاهش داده است. اين شورا همچنين راي داده است که براي حمايت از دولت موقت ليبي هياتي از جانب سازمان ملل تشکيل شود.
قرار است دارايي هاي دو کمپاني بزرگ نفتي ليبي آزاد شود و ممنوعيت پروازهاي تجاري ليبي پايان يابد.
قطعنامه شوراي امنيت تنها چند ساعت پس از آنکه مجمع عمومي اين سازمان به واگذاري کرسي ليبي به شوراي ملي انتقالي راي داد، به اتفاق آرا به تصويب رسيد.
کرسي ليبي در مجمع عمومي سازمان ملل در حالي در اختيار نمايندگان دولت موقت (شوراي ملي انتقالي) قرار گرفت که تعدادي از کشورهاي آمريکاي لاتين و آفريقا با آن مخالف بودند.
به اين ترتيب مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي انتقالي، اين هفته در نشست مجمع عمومي شرکت مي کند. مقام هاي آمريکايي مي گويند: روز سه شنبه در حاشيه اين نشست، باراک اوباما با جليل ملاقات مي کند.
رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه نيز با سفر به ليبي با رهبران جديد اين کشور گفت وگو کرده است. رجب طيب اردوغان، نخست  وزير ترکيه در نخستين سفر خود به ليبي بعد از سقوط نظام معمر قذافي، رهبر فراري ليبي، ضمن تقدير از شهداي ليبي که به خاطر کشور و دين شان همانند آنچه که عمر مختار، نماد مقاومت در برابر استعمار ايتاليا انجام داد، تاکيد کرد: من به سرت و بني وليد مي روم، به جايي که آنها به ديگر ليبيايي ها در مبارزه با ظلم پيوستند.
نخست  وزير ترکيه افزود: اين دو شهر که از قذافي حمايت مي کردند، هنوز تحت کنترل کامل نيروهاي انقلابي نيست، اما پيروزي انقلابيون حتمي است و وحدت ملي به توسعه ليبي منجر خواهد شد و آن را يکي از برترين کشورهاي منطقه خواهد کرد. اردوغان بعد از مشارکت در نماز جمعه در ميدان الشهدا که قبلا ميدان الخضرا بود، تصريح کرد: اينکه شاهد پيروزي و اشاعه دموکراسي در ليبي هستم، من را خوشحال مي کند. اردوغان از ساکنان بني وليد و سرت واقع در غرب ليبي خواست به بقيه انقلابيون بپيوندند. وي در کنفرانس خبري مشترک خود با مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي تاکيد کرد: ليبي متعلق به کل ليبيايي هاست و آنها آينده شان را تعيين خواهند کرد و اين کشور هرگز عراق جديد نخواهد بود.
نخست  وزير ترکيه وعده داد که به ليبيايي ها در بازسازي مدارس، مراکز پليس، ساخت بيمارستان و مقر پارلمان آينده و دارالايتام در مصراته کمک خواهد کرد.
اردوغان افزود که کشورش يکشنبه کمک هاي بشردوستانه اي را به سرت، بني وليد و سبها خواهد فرستاد.اين در حالي است که اردوغان در سخنراني خود بين شهروندان ليبي در طرابلس گفت: دوره رهبران سرکش و ديکتاتور به پايان رسيده و ملت ليبي با براندازي قذافي تبديل به نمونه اي براي ديگران شده است که تلاش مي کنند خود را از دست سرکوب رها کنند. ملت ليبي همچنين به جهان ثابت کرد که هر نظامي که عليه خواست مردم عمل کند نمي تواند دوام بياورد. نخست  وزير ترکيه گفت: آنها هرگز نمي توانند به سرکوب ادامه دهند، چراکه سرکوب و شکوفايي در يکجا با هم جمع نمي شوند. اردوغان افزود: اين نوع از رهبران بايد بدانند که دوره شان تمام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان