نسخه شماره 2712 - 1390/05/30 -

 عمليات «صبح عروس دريا» براي فتح طرابلس آغاز شد
 پيروزي هاي چشمگير انقلا بيون ليبي 
نويسنده : علي ودايع

در ليبي مخالفان مسلح به سوي طرابلس، پايتخت در حال پيشروي هستند. شنبه تلويزيون وابسته به مخالفان از مردم اين شهر خواست تا خود را براي ورود آنها آماده کنند.
پيشتر مخالفان سرهنگ قذافي از کنترل شهر استراتژيک بريقه که بزرگترين تاسيسات نفتي ليبي در آن قرار دارد، خبر دادند. به دنبال تنگ تر شدن حلقه بر "معمر قذافي" رهبر حکومت ليبي، برخي منابع از فرار وي از طرابلس خبر مي دهند.  به گزارش الجزيره، "عبدالعزيز غوقه" عضو شوراي ملي انتقالي ليبي، گفت: "يک هواپيماي ونزوئلايي براي انتقال خانواده قذافي به کاراکاس پايتخت ونزوئلا در فرودگاه بين المللي "جربه" در جنوب تونس به زمين نشست." پيش از اين برخي گزارش ها مبني بر مذاکرات سري ميان نمايندگان انقلابيون و نظام قذافي با نماينده ويژه اي از "هوگو چاوز" رئيس جمهوري ونزوئلا خبر داده بودند.
گرداني از انقلابيون ليبي که وارد شهر نالوت شده بودند، اين شهر را به همراه تعداد زيادي از انقلابيون نالوت به سمت شهر الزاويه ترک کردند تا خود را براي ورود به پايتخت و پاک سازي آن از وجود معمر قذافي و گردان هايش آماده کنند.
همچنين انقلابيون موفق شدند که پس از گذشت هفته ها از محاصره البريقه و دادن تلفات زياد به علت مين ها و موشک هاي حرارتي که توسط نيروهاي قذافي شليک مي شد، بامداد  شنبه اسکله و تاسيسات نفتي اين شهر را به تصرف خود در بياورند.  با تصرف اين شهر و تاسيسات نفتي اش، انقلابيون موفق شدند که همه راه هاي رسيدن سوخت به نيروهاي قذافي را قطع کند. اين تحول در حالي رخ مي دهد که پيش از آن انقلابيون در جبهه هاي غرب پيروزهاي چشمگيري را به دست آورده بودند و شهرهاي استراتژيک "الزاويه"، "صرمان" و "صبراته" را به کنترل خود درآورند. با تصرف اين شهرها راه اصلي رسيدن سوخت به نيروهاي قذافي از طريق گذرگاه "راس جدير" در مرز ليبي با تونس را قطع کردند. شهرهاي "غريان" و "زليتن" نيز در روزهاي اخير به کنترل انقلابيون درآمد. بيش از 33 تن از انقلابيون براي تصرف شهر زليتن در 50 کيلومتري طرابلس جان خود را از دست دادند. در سايه پيشروي سريع مخالفان از غرب و جنوب و با کندي از سمت شرق با حمايت ناتو، بامداد شنبه اخباري مبني بر درگيري انقلابيون با گردان هاي قذافي در چند منطقه از خود طرابلس پايتخت ليبي منتشر شده است. برخي پايگاه هاي اينترنتي ليبيايي مخالف، از آغاز عمليات آزادسازي طرابلس خبر دادند که آن را عمليات "صبح عروس دريا" ناميدند. اين عمليات شامل انتقال اسلحه از طريق دريا به انقلابيون داخل شهر مي شود. همچنين اخباري مبني بر آزادي زندانيان زندان "ابوسليم" توسط انقلابيون پس از حمله هوايي ناتو به ورودي هاي امنيتي اطراف زندان، درگيري مسلحانه و تظاهرات در برخي مناطق منتشر شده است. در حال حاضر، نيروهاي کمکي و تقويتي زيادي از شهرهاي آزاد شده همانند الزاويه، صرمان و صبراته به سمت طرابلس گسيل شده اند. همچنين برخي منابع از رسيدن انقلابيون به منطقه "العزيزيه"در 30 کيلومتري جنوب طرابلس خبر مي دهند. علاوه بر آن هواپيماهاي ناتو منزل "عبدالله السنوسي" داماد و رئيس سازمان اطلاعات قذافي را بمباران کردند. سخنگوي نيروهاي ناتو اظهار داشت: عبدالله السنوسي، رئيس سرويس اطلاعات ليبي در حملات هوايي نيروهاي ناتو عليه طرابلس کشته شد.
وي در ادامه افزود: السنوسي يکي از خويشاوندان نزديک معمر قذافي، رهبر ليبي نيز به شمار مي آمد.
در همين حال "عبدالسلام جلود" يکي از برجسته ترين معاونان قذافي خودش را به انقلابيون منطقه "جبل الغربي" تسليم کرد. انقلابيون اعلام کردند که جلود اکنون در شهر "الزنتان" است که انقلابيون کنترل آن را در دست دارند.  از سوي ديگر، مخالفان سرهنگ قذافي اعلام کرده اند که عبد السلام جلود، نخست وزير پيشين ليبي به آنها پيوسته است. عبد السلام جلود در کودتاي سال 1969که به قدرت رسيدن سرهنگ قذافي منجر شد نقش داشت و از نزديکان قذافي به حساب ميآمد، اما در دهه 1990 با وي اختلاف پيدا کرد و از قدرت کنار گذاشته شد. در تحولي ديگر، انقلابيون اعلام کردند که پس از درگيري هاي سنگين با گردان هاي قذافي شهر نفتي "البريقه" در شرق اين کشور تثبيت کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان