نسخه شماره 2704 - 1390/05/20 -

 وفات حضرت خديجه 
نويسنده : عصمت نرگسي

هزاران سلام و درود خداوند بزرگ بر تو اي خديجه بانوي خردمند، ايثارگر و باوفا! و هزاران سلامت و درود پيامبران و امامان و اولياي خدا و شهيدان بر تو اي اسوه و اسطوره مقاومت و فداکاري که با گزينش قهرمانانه خود انسانيت را رو سفيد کردي و به صدق و وفا معني دادي و به بانوان جهان شخصيت و بها و آبرو عنايت کردي! اي همسر برگزيده خدا محمد (ص) و مادر زهراي اطهر (ع)!
حضرت خديجه نخستين زن مسلمان و نخستين همسر پيامبر اسلام (ص) و از هر جهت مظهر کمالات انساني، ايثار و مقاومت بود. مقام خديجه به قدري ارجمند است که خداوند در کتاب آسماني تورات که آن را بر موسي نازل کرده، حضرت خديجه را به نهر آب تشبيه نموده که آب آن، آب حيات است و آن درخت داراي دوازده نوع ميوه است.
از ويژگي هاي خديجه اين که از هوش، عقل و تدبير سرشاري برخوردار بود و در همان عصر جاهليت که جهل و بي سوادي همه جا را فرا گرفته بود، به ويژه زنان به عنوان موجودي بين انسان و حيوان مطرح بوده و از بيشتر مزاياي زندگي محروم و طرد شده بودند، خديجه داراي کمال،  ادب، ايمان و عقل در سطح بالا بود.
ازدواج خديجه با محمد (ص) باعث شد که زنان مکه از خديجه قهر کردند و رفت و آمد با او را ممنوع نمودند تا آن جا که حتي پس از سال ها بعد از ازدواج پيامبر با خديجه آنها همچنان با حضرت خديجه قهر بودند و او را سرزنش مي کردند، به بهانه اين که چرا با آن همه اموال و مکنت همسر يتيم عبدالله که فردي فقير است، شده است.
اما خديجه به هيچ يک از اين حرف ها اهميت نمي داد. او زماني که محمد (ص) به سوي کوه حرا مي رفت، او را بدرقه مي کرد و آن قدر مي ايستاد و چشم به قامت محمد مي دوخت که او از نظرش ناپديد مي شد و گاه نيز خود براي سرکشي و آب و غذا رساني نزد آن حضرت مي رفت. خديجه هميشه در همه شرايط همواره همدم، مونس، يار مخلص و شريک غم خوار پيامبر(ص) بود.
هر حادثه اي که موجب ناراحتي پيامبر مي شد، خداوند به وسيله خديجه گشايش در کار او ايجاد مي کرد و خديجه موجب تسکين و رفع اندوه و آرامش آن حضرت مي شد و اين برنامه تا پايان عمر خديجه همچنان ادامه داشت و از قديم معروف است که اسلام در آغاز بر اثر  اخلا ق نيک پيامبر و شمشير و مجاهدات علي و اموال و ايثار خديجه تحکيم و گسترش يافت.
حضرت خديجه  در روز دهم ماه رمضان سال دهم بعثت از دنيا رفت و هنگامي که رحلت کرد فرشتگان رحمت از جانب خداوند کفن مخصوص براي خديجه (س) نزد رسول خدا آوردند و اين علا وه بر اين که مايه برکت براي خديجه بود مايه تسلي خاطر رسول خدا گرديد و به اين عنوان تقدير و تجليل جالبي از طرف خداوند به حضرت خديجه به عمل آمد پيامبر اکرم پيکر مطهر حضرت خديجه را با آن کفن پوشانيد سپس جنازه او را با همراهان به سوي قبرستان معلي که در دامنه کوه حجون در بالا ي مکه قرار گرفته بردند تا در کنار مادرش حضرت آمنه به خاک بسپارند در آنجا قبري براي حضرت خديجه (س) آماده کردند رسول خدا در ميان آن قبر رفت و خوابيد سپس بيرون آمد و آن گوهر پاک را در آنجا به خاک سپرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان