نسخه شماره 2685 - 1390/04/29 -

 کيت آمپرومتري تشخيص بيماري ايدز در اروميه ساخته شد 

نخستين کيت آمپرومتري قابل حمل تشخيص بيماري ايدز توسط محقق و پژوهشگر اروميه اي طراحي وساخته شد.
به گزارش مهر، فرشاد خيري دانشجوي دکتراي الکتروشيمي و عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي اروميه سازنده اين دستگاه صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: اين کيت در مدت سه سال طراحي و ساخته شده و قادر است ويروس بيماري ايدز را در مدت زمان کمتر از 15 دقيقه و در دوره هاي اوليه ابتلا از لحاظ کمي و کيفي تشخيص دهد.
وي بيان داشت: در اين روش با استفاده فناوري نانو و اتصال نانو ذرات طلا به نانو لوله هاي کربني و همچنين قرار دادن آنتي بادي اچ اي وي بر روي سطح کيت ويروس ايدز تشخيص داده مي شود.
اين محقق اروميه اي استفاده از موم زنبور عسل در اين روش که به عنوان زيست غشا براي نگهداري گونه هاي فعال در سطح کيت براي نخستين بار را از ديگر ويژگي هاي بارز اين روش عنوان کرد.
به گفته خيري اتصال آنتي ژنp24  ويروس اچ اي وي به آنتي بادي، اساس روش اندازه گيري در کيت آمپرومتري تشخيص بيماري ايدز بوده و ساده و ارزان بودن، حسايت بالا، دقت و صحت زياد، بومي بودن تکنولوژي و همچنين قابل حمل بودن آن از مهمترين مزيت هاي اين کيت است.
وي ادامه داد: بر خلاف روشهاي موجود در جهان که قادر نيستند ويروس ايدز را در کمتر از شش هفته از زمان ابتلا تشخيص دهند در اين روش به دليل استفاده از فناوري نانو و حسايت بالاي آن توانايي تشخيص بيماري در روزهاي نخست وجود داشته که اين فرصت مناسبي را در اختيار محققان پزشکي براي جلوگيري از پيشرفت بيماري، انتقال و حتي درمان آن قرار مي دهد. نتايج اين ورش در معتبرترين مجله علمي الکتروشيمي جهان تحت عنوان "بيو سنسورز بيو الکارونيکز" در سال 2011 به ثبت رسيده است.
کيت آمپرومتري قابل حمل ساخته شده توسط محقق اروميه اي بزودي با حمايت سازمان هاي دولتي به شکل کيت تجاري به بازار هاي داخلي و خارجي قابل عرضه خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان