نسخه شماره 2685 - 1390/04/29 -

  آيت الله اميني:
 کارها با معجزه پيش نمي رود 

آيت الله اميني اگر چه کم سخن مي گويد اما صريح و دقيق آنچه را بايد، تذکر مي دهد.
امام جمعه قم در گفت و گويي که ديروز در پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي منتشر شد با بيان اينکه"کارها با معجزه پيش نمي رود" درباره وظايف منتظران واقعي حضرت مهدي (عج) گفت: انتظار يعني آماد گي. يادمان نرود که ما منتظران انقلاب جهاني حضرت مهدي(عج) هستيم و بايد بدانيم که کارها با معجزه پيش نمي رود. ما بايد دو نوع آمادگي فردي و اجتماعي داشته باشيم. تک تک افراد بايد آماده باشند. يعني خودشان را آن گونه بسازند که امام زمان(عج) توقع دارد. امام زمان(عج) مي آيد تا با ظلم و ستم مبارزه کند، با جهل و ناداني مبارزه کند، با بي سوادي مبارزه کند. اگر مثلا بنده مي گويم که آماده ظهور حضرت هستم، بايد توجه کنم که حضرت مي خواهد با ظلم و ستم مبارزه کند. پس من اگر به خانواده ام، به فرزندانم، به همکارانم، به همسايگانم يا به مردم ستم مي کنم، اگر هم بگويم که آماده ام، دروغ مي گويم.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام چند روز پيش از سالگرد رحلت امام در خرداد ماه امسال نيز در ديدار با  پژوهشگران موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني يادآور شده بود"به نظر مي رسد که اخلاق عملي امام به نحوي که بايد باشد عرضه نمي گردد و عمل نمي شود. مثل اينکه اخلاق به نحوي که در جامعه ما بايد جا بيفتد، جا نيفتاده است. بايد بررسي شود که مثلا امام چه مقدار درباره راستگويي و صدق صحبت کردند، چقدر در رابطه با تقوا سخن گفتند و چه مقدار به مسئولين امر توصيه کردند و چه توصيه هايي کردند! بنده وضع جامعه را که ميبينم رنج مي برم! به اين جهت که آن جنبه هاي اخلاقي که امام مي خواست را به طور کامل نمي بينم." 
وي با بيان اينکه نهضت هاي اسلامي منطقه از بيداري و حرکت مردم مستضعف است و اين همان وعده قرآن به پيروزي مستضعفان است يادآور شد: البته انقلاب اسلامي ايران خيلي در شکل گيري اين نهضت ها موثر بوده است، چون در ايران مستضعفين پيروز شدند و اين به آن ها اميد داد. پس اگر ما يک کشور نمونه اسلامي داشته باشيم، بهترين تبليغ است و مي توانيم به اين کشورها معرفي کنيم. البته من نمي خواهم کارهاي صورت گرفته را انکار کنم. اتفاقا کار شده و خيلي زياد هم کار شده، ولي به اندازه مطلوب نيست. به اندازه خواست امام و رهبري نيست. خود رهبري هم گاهي اين مطلب را مي گويند، منتها چاره اي نيست و ايشان هم بايد با همين جامعه کار کنند.
وي افزود: من اميدوارم که جامعه ما در اين مسير حرکت کند. اين کار يک مقداري عنايت مي خواهد که مسئولين ما با برادري، با تفاهم و در نهادهاي مختلف، در مجلس، در دولت و در دستگاه قضاييه همکاري بيشتري داشته باشند و بتوانند مشکلات کشور را هرچه زودتر حل کنند تا يک کشور نمونه را به وجود بياورند و اين قطعا مقدمه ظهور حضرت خواهد بود. حرف کمي نيست که ما بتوانيم مقداري از مقدمات ظهور را فراهم کنيم و آن را يک گام به پيش ببريم. 
وي در بخش ديگري از گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي با بيان اينکه بايد ببينيم که برنامه  امام زمان(عج) چيست و ما طبق برنامه ايشان چه مسئوليتي داريم؟ گفت: يکي از برنامه هاي امام زمان(ع) سرنگوني استکبار و از بين بردن مستکبرين جهان است. شما توجه داريد که مستکبرين جهان الان در چه حالي هستند. همه اختيارات، امکانات، سلاح ها و وسايل تبليغاتي را در اختيار دارند. حال غلبه بر اين مستکبرين چگونه انجام مي گيرد؟ از روايات برمي آيد که اين کار را امام زمان(ع) و يارانش به انجام مي رسانند و انقلاب حضرت مهدي(عج) يک انقلاب جهاني است.
آيت الله اميني اين پرسش را مطرح کرد که حالا ما شيعيان چه وظيفه اي داريم؟ و در ادامه افزود: آيا وظيفه ما همين است که فقط بعد از نمازها "اللهم عجل فرجه الشريف" را تکرار کنيم؟ البته دعا خوب است، اما آيا کافي است؟ آيا کافي است که ما سر منبرها و در خطبه هاي نماز جمعه با صداي بلند بگوييم خدايا فرج امام زمان را نزديک بفرما و همه بگويند آمين؟ آيا همين که ما براي امام زمان صدقه بدهيم و حج برويم کافي است؟ آيا کافي است که ما دعاي ندبه را هر صبح جمعه با آه و ناله و سوز بخوانيم؟ البته بايد اين ها را انجام بدهيم، اما گمان نکنم اين ها کافي باشد. اين دعاها وسيله ظهور حضرت را فراهم نمي کند. ظهور حضرت آمادگي مي خواهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان