نسخه شماره 2668 - 1390/04/06 -

 بيم و اميد با اخبار متناقض در ونزوئلا
 يقه گيري هوگوچاوز با فرشته مرگ 
نويسنده : علي ودايع

از صبح روز يکشنبه خبري در رسانه هاي جهان منتشر شد که موجي از بيم و اميد در ونزوئلا ايجاد کرد.
برخي منابع مي گويند، هوگو چاوز سرطان پروستات دارد. رييس جمهور ونزوئلا که در چند ماه گذشته براي ملاقلات با رهبر بيمار کوبا بارها به اين کشور رفته بود حال خود در جدال با بيماري کشنده ميهمان برادران کاسترو شده است.
هوگو چاوز پس از سفر به برزيل و اکوادور روز 18 خردادماه وارد کوبا شد که به گزارش خبرگزاري فرانسه، دو روز پس از ورود به اين کشور، به دليل درد شديدي که علت آن "آبسه لگن خاصره" تشخيص داده شد، تحت عمل جراحي قرار گرفت.
دو هفته غيبت و بي خبري از رييس جمهوري که دست کم هفته اي سه بار از طريق رسانه ها يا تريبون هاي رسمي با مردم ارتباط بر قرار مي کند کافي بود تا سخنگوي دولت خبر بيماري او را تاييد کند.
در آغاز گفتند که او تنها عفونت لگن دارد و بعد مشخص شد که سرطان پروستاتش عود کرده است. روزنامه نوئبو هرالد به نقل از منابع جاسوسي آمريکا مدعي شده است که شب جمعه گذشته حال چاوز چنان بد بود که او تا آستانه مرگ در بيمارستان هاوانا پيش رفت.
دولت ونزوئلا  در موضع رسمي اعلام کرده است، چاوز در 10 ژوئن به علت وجود يک دمل در ناحيه لگن تحت عمل جراحي قرارگرفته و اکنون مراحل بهبودي را طي مي کند.
ماموران سرويس هاي اطلاعاتي آمريکا وضعيت جسماني هوگو چاوز را وخيم گزارش داده و تاکيد کردند که اين عمل جراحي که بر روي رييس جمهور ونزوئلا انجام شد نيز نتوانست او را درمان کند. گفته مي شود چاوز هم اکنون درشرايط بحراني بسر مي برد،  ولي با اينکه حال وي وخيم و اوضاعش پيچيده است،  انتظار مرگش نمي رود. دختر و همسر چاوز اخيرا با يک فروند هواپيماي نيروي هوايي ونزوئلا عازم کوبا شدند. اين احتمال مسلم است که وضع سلامت "هوگو چاوز" که ظاهرا به دليل ايجاد "آبسه لگني" در کوبا تحت عمل جراحي قرار گرفت، وخيم تر از وضع گزارش شده باشد. با توجه به اين که هوگو چاوز پس از عمل جراحي به ونزوئلا بازنگشته و در تمام اين مدت نيز در هيچ رسانه اي ظاهر نشده، به شايعات درباره احتمال مرگ چاوز دامن مي زند.
"نيکلاس مادورو" وزير خارجه ونزوئلا در گفت وگو با شبکه تلويزيوني "ونزوئلا تي وي" گفته: چاوز براي زنده ماندن مي جنگند، جنگي که در آن همه مردم ونزوئلا همراه وي هستند. آنچه که امروز بايد انجام دهيم حمايت معنوي از رهبرمان چاوز است تا بتواند اين مرحله سخت را پشت سر بگذارد. در اين بين مخالفان دولت حالا صدايشان در آمده است و مي گويند رييس جمهور بيمار را چرا به يک کشور خارجي فرستادند؟
40 نماينده مخالف دولت چاوز در مجلس اين کشور همانند بسياري ديگر در کاراکاس اعلام کرده اند ، حکومت چاوز برکشور از راه دور و خارج از کشور خلاف قانون اساسي ونزوئلا است. انتقاداتي که وزير امور خارجه را وادار کرد اعلام کند که رييس جمهور در جريان تمام امورات مملکتي قرار دارد.
رييس جمهور 57 ساله ونزوئلا از تلويزيون گرفته تا توييتر تمام تلاشش اين است که ارتباطش را با مردم حفظ کند. تحمل بيماري چنان سخت بوده است که آقاي رييس جمهور صفحه اش را مدتها بروز نکرده است و اين طور که از خبر ها برميآيد تا 10 يا 12 روز ديکر هم اوضاع بر همين منوال خواهد بود. روز جمعه و شنبه، بر صفحه تويئتر آقاي چاوز سه پيام منتشر شده که در يکي از آن ها به نقل از آقاي چاوز نوشته شده که وي از ملاقات با دختر و نوه هايش در کوبا بسيار خوشنود است.
هنوز به طور دقيق مشخص نيست که وي چه زماني به ونزوئلا باز خواهد گشت.
بر طبق قانون اساسي ونزوئلا، در نبود رئيس جمهور ونزوئلا، نخست وزير وي به طور موقت و براي 90 روز مسئوليت اداره کشور را به عهده خواهد گرفت و در صورت فوت نابهنگام رئيس جمهور، نخست وزير به عنوان رئيس جمهور شناخته خواهد شد و در مدت باقيمانده از رياست جمهوري، به اداره کشور خواهد پرداخت.
در سالهاي نه چندان دور چاوز و افراد ديگري چون "لوئيز ايناسيو لولا داسيلوا" از برزيل، "اوو مورالس" از بوليوي، "رافائل کورآ" از اکوادور و تني ديگر از مقامات آمريکاي لاتين ائتلافي ضد آمريکايي را تشکيل داه بودند اما اکنون با تمام شدن دوران رياست جمهوري داسيلوا و وخامت حال چاوز اين ائتلاف ديگر آن قدرت سابق را ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان