نسخه شماره 2668 - 1390/04/06 -

 رييس شبکه هپاتيت کشور:
 رفتارهاي پرخطر جنسي مهم ترين راه انتقال هپاتيتB درکشور است 

رييس شبکه هپاتيت کشور گفت: رفتارهاي پرخطر جنسي در حال حاضر مهم ترين راه انتقال هپاتيتB  در کشور است و بيش از 15 درصد افرادي که رفتارهاي پرخطر جنسي داشته اند به اين بيماري مبتلا شده اند.
دکتر سيد مويد علويان در گفت وگو با ايسنا، افزود: براي کاهش احتمال انتقال هپاتيتB  از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي لازم است به جوانان آموزش هاي لازم داده و سطح دانش آنان ارتقا داده شود. واکسيناسيون گروه هاي پرخطر مانند مبتلايان به ديابت، تالاسمي، هموفيلي، معتادان تزريقي و شاغلان در حرفه هاي پزشکي از ديگر راه هاي کاهش احتمال انتقال اين بيماري است البته در مجموع دو تا سه درصد جمعيت ايران به هپاتيتB  مبتلا هستند.
وي در ادامه اظهار کرد: هپاتيتB  و هپاتيتC  بر اثر تماس با خون آلوده به افراد منتقل مي شود که استفاده از تجهيزات پزشکي آلوده، سرنگ و تيغ مشترک از جمله را ه هاي انتقال اين بيماري هاست.
رييس مرکز تحقيقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) افزود: پيش از اين مهم ترين راه انتقال هپاتيتB  از طريق مادر به نوزاد بود اما با همگاني شدن واکسيناسيون نوزادان عليه اين بيماري از سال 73 انتقال هپاتيتB  از طريق مادر به نوزاد کنترل شده است.
علويان درباره بيماري هپاتيتC  گفت: از سال 1375 نگراني هاي موجود درباره سلامت خون مورد استفاده در ايران از نظر آلودگي به ويروس هپاتيتC  از بين رفت اما افرادي که پيش از اين سال، خون دريافت کردند، احتمال دارد به هپاتيتC  مبتلا شده باشند.
وي افزود:  درسال هاي اخيراعتياد تزريقي به عنوان خطري مهم در زمينه انتقال هپاتيتC  در کشورهاي جهان و از جمله ايران مطرح شده است. امروزه مهمترين راه  انتقال اين بيماري، اعتياد تزريقي است.هرچه به افراد جامعه بيشتر آموزش داده واعتياد تزريقي به درمان خوراکي تبديل شود به گونه اي که تماس با خون کاهش پيدا کند، شيوع هپاتيتC  بيشتر کنترل مي شود.
رئيس مرکز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) در تعريف بيماري هپاتيت گفت: هپاتيت به معناي التهاب در بافت کبد است و عوامل مختلفي مانند استفاده از مشروبات الکلي، ابتلا به ويروس و بيماري هاي ارثي و نقص سيستم ايمني بدن در دچار شدن به اين بيماري موثر هستند البته ويروس ها شايع ترين علل ابتلا به هپاتيت به شمارمي روند.
علويان اضافه کرد: مهم ترين ويروس هاي عامل ابتلا به هپاتيت، ويروس هايA،B،C،D،E وG  هستند. برخي از اين ويروس ها از طريق خوراکي و بعضي ديگر از راه تماس با خون آلوده به انسان منتقل مي شوند.
رييس شبکه هپاتيت کشور ويروس هاي EوA  را از جمله ويروس هايي برشمرد که از طريق خوراکي به انسان منتقل مي شوند و اظهار کرد: سطح بهداشت، سواد و مراقبت هاي بهداشتي، وضعيت آب آشاميدني در ابتلا به اين ويروس ها موثر هستند.
وي افزود: در ايران موارد ابتلا به هپاتيتE  وجود ندارد يا تعداد مبتلايان به اين بيماري بسيار اندک است. اين درحاليست که هپاتيتE  دوبار در ايران اپيدمي شد. به عنوان نمونه حدود 18 سال قبل در حوالي کرمانشاه اين بيماري به صورت اپيدمي مشاهده شد اما کاملا تحت کنترل درآمد.
رييس مرکز تحقيقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) در ادامه گفت: به علت دسترسي مردم روستاهاي ايران به آب آشاميدني سالم، احتمال ابتلا به هپاتيتE  از طريق نوشيدن آب آشاميدني ناسالم از بين رفته است. در واقع اين بيماري در مواقع بروز بلاياي طبيعي مانند سيل، زلزله و طوفان افزايش پيدا مي کند، چرا که سطح دسترسي مردم به آب آشاميدني سالم کاسته مي شود.
علويان در پايان درباره هپاتيتA  اظهار کرد: افراد بيشتر در سنين نوزادي به اين بيماري مبتلا مي شدند که به صورت زردي يا يرقان بروز مي کرد و ناشي از مصرف غذاها و نوشيدن آب آلوده و رعايت نکردن بهداشت در مدارس بود اما در حال حاضرشيوع هپاتيتA  در کودکي و نوجواني بسيار کاهش پيدا کرده که اين امر ناشي از افزايش سطح سواد وآگاهي مردم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان